Washington - Cyklistika žije senzační zprávou. Legendární Američan Lance Armstrong se vrací.
Sedminásobný vítěz Tour de France oznámil v úterý, že se do profesionální cyklistiky vrátí v roce 2009, aby zvýšil povědomí o rakovině.
O jeho návratu se spekulovalo už několik týdnů, nakonec dal tuto zprávu světu vědět prostřednictvím videa na svých webových stránkách www.livestrong.com/lance2009.
Důvod? Boj s rakovinou
"Po dlouhých hovorech s mými dětmi, ostatními členy rodiny a se svými nejbližšími přáteli jsem se rozhodl v roce 2009 vrátit do profesionální cyklistiky," prohlásil Armstrong.
K příčinám tohoto zásadního kroku říká:
"Důvodem je spustit mezinárodní program proti rakovině, který vychází z faktu, že na ni ročně zemře 8 milionů lidí, tedy víc než na AIDS, malárii a tuberkulózu dohromady.
Americký sportovec dokázal překonat rakovinu varlete a poté se v boji proti této zákeřné chorobě velmi angažoval.
Ovládne Tour i poosmé?
Nyní se ze stejných pohnutek chystá na další Tour de France a několik dalších závodů. Svůj přesný program má prozradit 24. září v New Yorku.
Čtěte také: Králem Tour de France je Sastre, Kreuziger třináctý
Časopisu Vanity Fair zatím pouze prozradil, že se "chystá zkusit a vyhrát osmou Tour de France".
Lance Armstrong na tomto nejslavnějším cyklistickém závodě světa nepřetržitě kraloval v letech 1999-2005. Vyrojila se podezření, že si pomáhal nepovolennými látkami, nicméně žádná dopingová kontrola mu nic takového nedokázala.
Prvotní pohnutkou, která mu dodala odvahu vrátit se do profi pelotonu, bylo jeho letošní druhé místo v coloradském závodě horských kol na sto mil.
"Tenhle zvláštní závod ve mně úplně nakopl motor," nechal se slyšet Armstrong.
Armstrong příliš neodpočíval
Zprávu o comebacku velmi uvítal cyklistický svaz USA. Jeho mluvčí Andy Lee ji označil za „nejúžasnější věc, která se za poslední roky v americké cyklistice stala".
Armstrong totiž v posledním desetiletích díky svým úspěchům a velkému životnímu příběhu významně zvýšil ve Spojených státech popularitu tohoto sportu.
Po ukončení své kariéry se objevil v několika amatérských cyklistických závodech a běžel několik maratonů, včetně slavného newyorského.
Většinu času ale věnoval na shánění peněz pro boj s rakovinou, na finanční podporu těch, kteří nemoc zdolali, prostřednictvím Nadace Lance Armstronga a na lobbování u amerických politiků, aby uvolnili více peněz na vědecký výzkum této choroby.