Cotto vs. Martinez: Dva boxerští králové, jen jeden vítěz!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
7. 6. 2014 9:15
Preview k boxerskému šlágru víkendu - souboji Miguela Cotta se Sergiem Martinezem.
Miguel Cotto (vlevo) a Sergio Martinez na vážení
Miguel Cotto (vlevo) a Sergio Martinez na vážení | Foto: Reuters

New York – Zapomeňte na Mayweathera. Zapomeňte na Pacquiaa. Zapomeňte na odvetu Froch vs. Groves. Dle mnohých se skutečný šlágr roku dvou hvězdných bojovníků uskuteční až v noci na neděli. Místo? Madison Square Garden. Obsazení? Miguel Cotto (38-4) a Sergio Martinez (51-2-2).

Proč ten ostrý titulek. Označení „béčkový boxer“ vytáhl totiž devětatřicetiletý Martinez při nedávném tradičním „Face off“ stanice HBO. Označil tak soupeře Cotta a s ohledem na fakt, že právě Portoričan si diktoval předzápasové podmínky, tak i sám sebe. O šest let mladší protivník to ale odmítl.

„Nikdy jsem neřekl, že je Martinez béčkový boxer,“ pronesl s vážnou tváří muž, který může vstoupit v noci na neděli do historie (přestože do ní již dávno napsal výraznou stopu). Pokud argentinskou legendu porazí, získá čtvrtý titul – WBC – ve čtvrté váhové kategorii – střední váha. Jako první portorický bijec historie.

Cotto očekává vrchol kariéry

„Ano, z tohoto pohledu je to pro mě největší zápas kariéry,“ neskrývá muž, který se utkal (neúspěšně) i se dvěma nejslavnějšími bijci současnosti – Mannym Pacquiaem a Floydem Mayweatherem juniorem. Ve slavné Madison Square Garden pak bude boxovat už podesáté, pouze předloni s Austinem Troutem zde padl.

„Je pro mě obrovská čest boxovat na tak slavné adrese. A to přesto, že si můj soupeř diktoval podmínky jako nějaká primadona. Že musí jít do ringu jako druhý, chce být v červeném rohu a podobně,“ rýpl si do rivala Martinez, který by přitom měl mít na obě zmíněné výsady coby obhájce titulu nárok.

Jenže i on není tak úplně „neposkvrněný“. Bude se boxovat v „jeho váze“ (meziváha 159 liber pro něj není problémem, sám v zápase nikdy nevážil více), titul navíc drží už jen díky síle svého jména, jelikož kvůli opakované operaci pravého kolene a zlomenině levé ruky neboxoval od souboje s Britem Martinem Murrayem.

A to se psal datum 27. dubna 2012. Právě kvůli tomuto zápasu a předchozímu souboji s Juliem Cesarem Chavezem juniorem mu nyní mnoho lidí již nevěří. V obou si totiž poranil zmíněné koleno, po obou byl operován, v obou si způsobil zlomeniny ve své silnější, levé ruce.

Martinez umí "vstávat z mrtvých"

„Cotto je živější boxer. Na Martinezovi zanechali tyto duely tak velké stopy, už mu chybí ten správný drajf. Z jeho výbušnosti už mu nic nezůstalo. A to ho bude stát nyní titul,“ nechal se slyšet slavný kouč Freddie Roach, který vede právě Cotta. A hodně expertů i fanoušků s ním souhlasí, dle nich Portoričan dokončí to, co začal především Murray.

Pád Martineze, který vládne střední váze od roku 2010, kdy senzačně knockoutoval ve druhém kole Paula Williamse a s pádem vytáhlého Američana zároveň srazil k zemi i své kritiky, který jej už tehdy posílali do důchodu.

„Jsem stoprocentně připravený. Každé ráno jsem chodil běhat, koleno je v pořádku. Stejně jako při sparinzích. Cotta postupně rozeberu a v devátém kole půjde k zemi. Ano, jsem starší než on, ale ne o moc, cítím se skvěle,“ ujišťuje své stoupence a fanoušky argentinský boxerský hrdina, který by měl dle smlouvy s HBO po Cottovi boxovat ještě jeden zápas.

„Tohle není moje derniéra. Chci svojí smlouvu dodržet,“ dodává muž, který působí v posledních týdnech hodně nervózně. Možná i proto, že dokonce existovala varianta, že by se zápas zrušil. Newyorská boxerská federace totiž váhala, zda-li mu právě kvůli kolenu udělí licenci. „Nechápu, o co jim šlo, neuvěřitelné, hlupáci,“ zuřil promotér Argentince Lou DiBella. Nakonec mu dovolili také ortézu kolene.

Martinez bude mít váhovou převahu

Váhání komise se ale dá celkem pochopit. Ta je totiž v posledním půl roce pod drtivou palbou kritiku a velkou kontrolou. Důvod není třeba nějak zdlouhavě hledat, vše odstartoval zápas Mike Perez vs. Magomed Abdusalamov, respektive zranění druhého jmenovaného, který bojoval více jak měsíc o vlastní život.

Všechno se ale nakonec vyřešilo a megašlágru nic nebrání. A kdo, že je favoritem? Dle sázkových kanceláří Martinez, který před třemi týdny měl při kontrolním vážení o deset liber (4,5 kg) více, než Cotto. Dle bývalých boxerů oslovených například Fightnews.com by měl mít naopak navrch Portoričan.

„Podle mne zvítězí Cotto,“ tvrdí Felix Trinidad. „Cotto by mohl mít trošku navrch. Ale bude to souboj dvou skvělých boxerů i slušných lidí,“ pronesl Sugar Ray Leonard. „Sergio vyhraje těsně na body. Pokud využije své chytrosti,“ zněl hlas Mickyho Warda.

A co věhlasný Mike Tyson? „Je to pro Miguela klíčový zápas kariéry. Pokud ze sebe dostane to nejlepší, měl by vyhrát. Musí ale bojovat, musí zkracovat vzdálenost. Podle mne to bude každopádně jeden z nejlepších zápasů roku a jsem šťastný, že během tohoto večera oslavíme z mojí ženou pětileté výročí,“ nechal se slyšet legendární šampión těžké váhy.

Vyhraje ten, který vnutí soupeři svůj styl

„Chci vyhrát, je mi jestli před limitem, nebo na body, ale udělám maximum. Je to pro mě obrovská výzva. Nemám za sebou nejlepší tréninkový tábor kariéry, ale cítím se skvěle,“ má jasno Cotto a jeho kouč Freddie Roach přidává: „Nikdy jsem netrénoval pracovitějšího kluka, než je Miguel. Je to radost ho vést. Navíc máme zkušenosti s leváky. Oba!“

„Sedmnáct let boxuji stejně. Už od amatérů. Cotto půjde k zemi. Cítím se fantasticky, koleno i levá ruka drží. A že jsem byl v posledních dvou zápasech vždy na zemi? Není to snad doména velkých šampiónů – být dole a dokázat se zvednout?“ kontroval Martinez.

Kdo potvrdí svá předzápasová slova? To zjistíme v neděli nad ránem. Galavečer ze slavné Madison Square Garden vysílá HBO, na své si přijdou i čeští fanoušci boxu – práva zakoupila také stanice Sport TV. Přenos začíná tradičně ve 3:00 hodin v noci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy