Praha – Americká cyklistická legenda Lance Armstrong se v pátek rozhodla dále nepokračovat ve sporu s domácí antidopingovou kanceláří (USADA), a podle všeho tak přijde o všechny triumfy od roku 1998 po svém návratu do profesionálního pelotonu.
Jelikož postup USADA posvětila i Mezinárodní antidopingová agentura (WADA), nového vítěze tak bude mít kromě jiného i sedm ročníků Tour de France (1999-2005). Co to bude pro cyklistiku znamenat? A co pro Armstronga?
Na to hledal deník Aktuálně.cz odpověď mezi českými cyklisty nedávné minulosti i současnosti. Z oslovených závodníků se krátce po zprávě ze zámoří vyjádřili Lubor Tesař a Tomáš Konečný.
Konečný: Lance znám, uštvali ho
„Byl jak štvaná zvěř, celkem chápu, že se takhle rozhodl. Nějak ale nechápu, proč tohle všechno, vždyť od jeho posledního triumfu uběhlo sedm let," zahájil své povídání Konečný, vítěz etapy na Vueltě, který působí v profi pelotonu jedenáct let. "Přijde mi, že se na něm chtějí někteří lidé jen zviditelnit.“
„Znám Lance osobně, několikrát jsme proti sobě závodili a neznám většího profíka. Vždyť on měl všechno rozplánované do posledního detailu, nepřišel špatně oblečený ani po závodě na tiskovou konferenci. Hodně mladých kluků by se od něj mohlo i dnes učit,“ vypráví osmatřicetiletý bývalý jezdec belgického Domo-Farm Frites či německého Telekomu.
Proč s tím přišli až teď, diví se Tesař
Dnes již bývalého sedminásobného šampiona Tour se zastává i někdejší mistr republiky Lubor Tesař.
„Nechápu to, je to naprosto scestné. On po svých problémech sice dostával do těla extra například testosteron, ale to se přece vědělo, nikdy to netajil, měl to povolené. Proč s tím přišli až nyní?“ pokládá si řečnickou otázku Konečného vrstevník a kolega Tesař.
„Vezměte si, v jaké žijeme společnosti. Ratha chytli s kufříkem peněz, kterému zjevně nepatřil a má možnost se dostat ven z vězení na kauci, přitom by tam zůstat pěkně dlouho. Armstrong nebyl nikdy pozitivně testovaný a má být potrestaný, vždyť je to zvrácené,“ pokračuje Tesař.
Komu tím pomůžou?
„Přesně. V čem tohle může cyklistice, potažmo sportu pomoci? Vždyť z toho může vzniknout slušný precedens, když se mi někdo znelíbí, nařknu ho z dopingu a už to bude. Nemají jediný přímý důkaz. Pár vzorků, které vykazují pochybné hodnoty a svědectví dopingových hříšníků Floyda Landise a Tylera Hamiltona, kteří měli Armstronga nahradit, místo toho ale selhali, sami dopovali a tak se snaží házet špínu na Lance, aby to zakryli,“ diví se Konečný.
Podle Konečného si navíc kopou Američané sami pověstný hrob.
„Lance přitáhl za oceánem k cyklistice nové lidi, nové sponzory. Před ním tam neměli stáje, neměli závody, my tam jezdili na výlety. Teď tam v době Vuelty závodí Voigt, Kreuziger, Nibali a další hvězdy. Tímhle krokem se může stát, že se vrátí zase o deset let zpět, přitom na základě domněnek,“ nechápe kroky Americké antidopingové kanceláře vítěz etapy na španělské Vueltě.
Díky pilulce Tour sedmkrát nevyhrajete
„Přijde mi, jako kdyby potřebovali prostě nějakou senzaci,“ soudí Tesař. „Armstrong neměl moc na výběr, v tomhle sporu nemůže uspět, vyhrát. I když by obstál a pokračoval, spousta lidí ho bude brát jako dopingového hříšníka. Naopak jeho fanoušci mu vždycky zůstanou věrní, je to zbytečný boj,“ dodal bývalý český šampión a účastník olympiády v Barceloně.
„Výsledky Merckxe či Induraina nikdy nikdo nezpochybňoval, tak proč Armstronga. Podívejte se na Contadora. Ten měl pozitivní test a na konec nezávodil jen půl roku. Směšné. Hodně záleží na tom, jak vám pomůže vaše země, jak za vámi stojí. V tomhle Armstrong moc podporu nemá a moc to nechápu. Je to naprosto zbytečné a smutné. Asi si někteří lidé myslí, že si stačí vzít pilulku a vyhrajete díky ní sedmkrát za sebou Tour,“ zakončil povídání Konečný.