Český tenis sklízí ovace. Je v krizi, nebo není?

Václav Rojík
10. 3. 2009 12:00
Jiří Novák: Budoucnost nevidím růžově
Daviscupový tým s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem je výkladní skříní českého tenisu.
Daviscupový tým s Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem je výkladní skříní českého tenisu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Senzační vyřazení Francie v Davis Cupu, tažení tenistek ve Fed Cupu. Tohle má být krize českého tenisu? Zní to jako do nebe volající nesmysl, ale bohužel velmi brzy se může stát pravdou. A to zejména v mužském "bílém sportu".

"Je to odpověď těm, co tvrdí, že český tenis je v krizi," prohlásil bezprostředně po triumfu Štěpánka, Berdycha a spol. v Ostravě svazový šéf Ivo Kaderka do kamer České televize.

Ano, vyřadit supersilný tým Francie je vynikající vizitkou českých reprezentantů, stejně jako účast party kolem Ivety Benešové v semifinále Fed Cupu či letošní turnajové triumfy Štěpánka a Petry Kvitové. Třikrát hurá!

Jenže... Kritici, mezi něž se řadí třeba Jan Kodeš či Petr Korda, zdvihají varovně prst a ukazují na ztrátu konkurenceschopnosti ve výchově mladých hráčů.

Čtěte také:
Davis Cup: Štěpánek splnil slib a dorazil Francii
Fantazie: České tenistky jsou v semifinále Fed Cupu

Kdo nahradí Štěpánka?

O výkonnostní díře za duem Štěpánek, Berdych se již napsalo hodně. Navíc dvěma ze tří současných reprezentantů Štěpánkovi s Hernychem už je třicet let (Hernychovi až červenci) a jejich budoucí kariéra se jen těžko dá plánovat na pětiletky dopředu. Co bude pak?

Navíc skvělé úspěchy současného daviscupového týmu stojí v podstatě na dvou jménech.

Jak může reprezentace dopadnout s úzkým kádrem, si o víkendu vyzkoušela Velká Británie. Po zranění světové čtyřky Andyho Murrayho následoval na domácí půdě výprask od Ukrajinců a sešup do druhé Euro-africké zóny.

"Pravdou je, že se nikdo nový z našich tenistů mezi dvaceti a pětadvaceti lety do špičky netlačí. Snad jen Ivo Minář, jenž se však už dlouho snaží usadit v první stovce. Tenis u nás zatím rozhodně v krizi není, ale budoucnost moc růžově nevypadá," přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý úspěšný reprezentant Jiří Novák.

Realita hovoří hodně krutě. Kdo si chtěl třeba zalistovat výsledky českých tenistů v juniorce Australian Open, byl velmi rychle hotov. V pavouku totiž nefiguroval jediný Čech, což je v porovnání s minulostí šokující fakt.

"V juniorech jsme byli zvyklí vyhrávat turnaje. Když jsem sám hrál v této kategorii, základna byla mnohem širší. Byli jsme tam třeba s Bohdanem Ulihrachem nebo Petrem Pálou," povzdychl si Novák.

Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Ondřej Besperát

Ve stovce juniorského žebříčku ITF nyní figurují dva domácí tenisté a před nimi jsou například borci z Guatemaly, Tchajwanu či Venezuely.

Základna se tenčí. Proč?

Radimu Urbánkovi patří pětadvacátá příčka, jenže v juniorech je posledním rokem a jeho vrstevníci už spíše sbírají zkušenosti na profesionálních turnajích. Třeba jako Bulhar Dimitrov, jenž nedávno v Rotterdamu porazil Tomáše Berdycha.

"Máme tam třeba výborného Roberta Rumlera, jemuž je patnáct let. On, nebo někdo jiný, může v krátkém horizontu vyletět a kritiku umlčet," věří Novák.

"Tady se to vždy pohybuje v takových vlnách," pokračuje někdejší semifinalista Australian Open.

Jenže vlny jsou stále tenčí. Fanoušci si již odvykli na doby grandslamových šampionů a olympijských medailistů Lendla, Kordy, Novotné, Sukové a spol., ale současná situace zavání do budoucna velkým průšvihem.

Jeden z možná posledních zástupců dob se širší základnou Dušan Lojda se po vítězství na juniorském US Open jen velmi pozvolna probíjí ve světě profesionálů. Vrstevníkovi Djokoviče a Del Potra zatím patří 408. příčka žebříčku ATP.

Proč vrcholová střediska "neprodukují" tolik talentů jako v minulosti?

Jiří Novák: Tenis není v krizi, ale budoucnost nevypadá růžově.
Jiří Novák: Tenis není v krizi, ale budoucnost nevypadá růžově. | Foto: Reuters

"Většinu talentů skoupí v Prostějově nebo na Štvanici už v útlém věku. Jde o peníze a touha vyhrát soutěže družstev je veliká. Do týmů se nakupují i cizinci. Logicky se pak nedostává tolik šancí na všechny tenisty, kteří by třeba jinde hráli. Základna se pak tenčí," vypočítává trable jeden ze zasvěcených koučů, jenž si nepřeje být jmenován.

Austrálie ví, jak bolí pád

Z touhy po okamžitých úspěších už v mládežnickém věku pak může pramenit přílišná preference herní stránky jedinců na úkor všeobecného fyzického či psychologického rozvoje. Tedy atributů, které mohou při prosazení v dospělém tenise sehrát klíčovou roli.

"Tenisté v juniorech těží z objemu nahraných zápasů, protože síť turnajů je tu velmi hustá. S hrůzou ale zjistíte, že takový hráč třeba neudělá ani shyb na hrazdě. Všeobecná příprava se zanedbává, stejně jako ta psychologická," tvrdí kouč.

Česká republika však v tomhle trendu rozhodně není osamocena. Hubená léta zažívají i jiné tradičně tenisově silné země jako Švédsko či Německo.

Čtěte více: Austrálie pláče: Její tenisté zmizí z první stovky

Austrálie zase po nedávných triumfech v Davis Cupu neměla například po letošním Grand Slamu v Melbourne jediného zástupce ve stovce rankingu ATP.

Ta je vůbec ideálním příkladem toho, že plácání se po ramenou po nesporných úspěších a zavírání očí před trpkou realitou se může velmi rychle vymstít.

 

Právě se děje

Další zprávy