Fantazie: České tenistky jsou v semifinále Fed Cupu

Sport Sport, Red Spo
8. 2. 2009 17:58
Česká republika - Španělsko 4:1
Lucie Šafářová při zápase Fed Cupu proti Španělce Carle Saurezové
Lucie Šafářová při zápase Fed Cupu proti Španělce Carle Saurezové | Foto: Reuters

Brno - České tenistky jsou v semifinále Fed Cupu, když v prvním kole týmové soutěže porazily Španělsko. Po sobotních nerozhodných dvouhrách rozhodly reprezentantky o svém postupu v neděli.

Nejprve uspěla Lucie Šafářová, klíčový třetí bod potom přidala Petra Kvitová.

Kvitová nastupovala na kurt na brněnském Výstavišti za stavu 2:1 a v souboji dvojek bez větších problémů zdolala Nuriu Llagosteraovou-Vivesovou ve dvou setech 6:4 a 7:5.

Čtěte více: Fed Cup: Benešová neuspěla. Česko - Španělsko 1:1

Teprve osmnáctiletá tenistka si poradila se zkušenější soupeřkou především díky výbornému podání.

Jeden z klíčových okamžiků jejich vzájemného střetnutí přišel v sedmé hře prvního setu, kdy Češka dokázala své soupeřce nejprve sebrat její servis a následně si došla čistou hrou pro vedení.

Kvitová pak pokračovala ve spolehlivém výkonu i ve druhém setu a sebrala se i z nepříjemné situace, kdy za stavu 1:2 čelila dvěma brejkbolům.

Suverénním výkonem však dokázala nepříjemnou hrozbu odvrátit a po vyrovnaném závěru nakonec strhla konečné vítězství na stranu českého týmu.

Postup pak potvrdila i závěrečná čtyřhra, ve které český pár Iveta Benešová - Květa Peschkeová porazil španělskou dvojici Lourdes Domínguezová, Maria-José Martínezová 6:4 a 6:4.

Šafářová předtím nedala šanci Suarezové

Nehrající kapitán Petr Pála nechal podle očekávání odpočívat Ivetu Benešovou, která by měla nastoupit do závěrečné čtyřhry.

Místo ní nasadil proti španělské jedničce Carle Suarezové odpočatou Šafářovou.

A ukázalo se to být správným rozhodnutím. Přítelkyně Tomáše Berdycha čtvrtfinalistiku Australian Open porazila za hodinu a třicet šest minut 6:4 a 6:3.

Brněnská rodačka nastoupila před domácím publikem a začala výborně. Po dlouhém desetiminutovém gamu sebrala své soupeřce podání a ujala se vedení. Jenže v další hře tuto výhodu hned ztratila a začínalo se znovu od začátku.

Šafářovou, jež ve středu oslavila dvaadvacáté narozeniny, však něco takového nezlomilo.

Zakrátko se situace opakovala a na české reprezentantce bylo vidět, že se rozehrává k výbornému výkonu. Ačkoliv první možnost k zakončení setu za stavu 5:2 nevyužila, o chvíli později už nezaváhala a získala toto dějství v poměru 6:4.

Suarezová oproti Šafářové i v dalších minutách mnohem více chybovala.

Na tvrdém a hodně rychlém povrchu nedokázala Španělka najít recept ke zdolání o dva roky starší sokyně. Nestíhala dobíhat míčky mířící ven z kurtu a ani na podání si nevedla zrovna suverénně.

Šafářová po nervózním začátku, kdy se opakovala situace z první sady, odskočila až při skóre 3:3, kdy vzala třicáté hráčce světa vzala servis a to samé se jí podařilo ještě jednou, díky čemuž ukončila zápas.

Český reprezentační výběr nyní v semifinále potká s vítězem zápasu mezi USA a Argentinou.