Na loňském mistrovství Evropy ve švýcarské Bazileji udržely ženy skupinu A pro příští sezonu, navíc se poprvé v dějinách českého curlingu probojovaly na mistrovství světa.
V základní části tehdy porazily kvalitní týmy Švédska, Dánska a Holandska, obsadily osmou příčku a v nadstavbě pak zvítězily ve dvou zápasech nad Rakušankami, vítězkami B skupiny. Tím rozhodly o doplnění nejlepší světové dvanáctky o tým z České republiky.
České hráčky zářily spokojeností a označily postup za největší den v historii českého curlingu.
Dařilo se i mužům, kteří vyhráli B skupinu ME a probojovali se pro rok 2007 do áčka. Opět tím přepsali českou curlingovou historii - ve skupině A se ještě ženská a mužská reprezentace nesešla.
České kameny narazily na strop
Curleři a curlerky z České republiky zároveň také poznali, kde leží jejich výkonnostní maximum.
Muži jako vítězi béčka podlehli v baráži ME 2006 Dánům, osmému týmu áčka a neprobojovali se na mistrovství světa, které se koná začátkem dubna v kanadském Edmontonu.
Ženy narazily na svůj "strop" až na březnovém světovém šampionátu v japonském Aomori. Hned na úvod porazily 11:1 Italky, asi nejslabší tým MS, pak následovaly samé prohry: s Japonskem 3:6, s Dánskem 0:8, se Švýcarskem 7:11, s USA 4:7, s Ruskem 6:8, s Čínou 3:7, s Kanadou 2:8, se Skotskem 2:7.
Druhé vítězství si Češky připsaly v souboji se Švédskem, které porazily 8:6, ale z jedenácté, předposlední, příčky se neodpoutaly.
Junioři ve stopách seniorů
Podobně se to má i v případě juniorských týmů. Na začátku roku postoupili chlapci i děvčata v dánském Tarnby na březnový světový šampionát. Bylo to vůbec poprvé, co se na MS dostali junioři i juniorky. Oficiální stránky Českého svazu curlingu nadšeně oznamovaly, že "vybuchla opravdová sportovní bomba".
Jenže na začátku března v americkém Evelethu radost z historického úspěchu poněkud opadla. Chlapci ani děvčata se neudrželi ve světové elitě a o účast na MS 2008 ve Švédsku tak budou muset opět bojovat v kvalifikaci. Čeští curleři dokonce opustili šampionát bez vítězství, curlerky porazily alespoň Skotky a Italky.
Co českému curlingu chybí v poměřování s absolutní špičkou? Předseda Českého svazu curlingu Karel Kubeška se domnívá, že především větší tradice tohoto sportu u nás.
"A tím také nezbytná základna lidí kolem curlingu. Chybí ti, kteří nehrají, a přitom sportu rozumějí. Ti, kteří pomohou s mládežnickou základnou a nic za to nečekají, nebo pracují zdarma a dobrovolně pro dobro věci. Takoví lidé mohou vyrůst jen z členské základny, a proto musíme být trpěliví," dodává Kubeška.
Podle něj chybí i kvalitní trenéři, kteří by měli úctu a respekt ostatních hráčů. Až českému curlingu vyroste generace starších zkušených hráčů, která tu stále chybí, pak bude mít ta mladší generace koho vnímat jako důvěryhodné kouče.
Průlom: Hala a šampionát
Na český curling, který se ještě nedávno díval na vrcholné světové akce lidově řečeno "jen v televizi", je to i tak za jediný rok velký výkonnostní skok.
O pootevírání dveří do evropské a světové elity svědčí i fakt, že Česká republika získala již po druhé během dvou právo organizovat juniorské mistrovství Evropy. Oba české juniorské reprezentační týmy tak budou moci bojovat o návrat do světové špičky v domácím pražském prostředí.
Velká akce na poli kamenů a košťat se může v Praze uskutečnit díky nové hale v Roztylech. Její výstavba znamenala pro tento sport v Česku rovněž velký průlom. Jedná se totiž o vůbec první sportoviště u nás, které je specializované na curling.
"Zcela nepochybně jde o průlom. Je nesmírně důležité mít vlastní kvalitní zázemí na nejlepší možné evropské i světové úrovni," pochvaluje si Kubeška.