Každý turnaj má pro českého fanouška jiný náboj. První dubnový víkend může v Brně fandit domácímu celku, který si účast vybojoval ve čtvrtfinále Euroligy. V Praze bude moci zhlédnout nejlepší týmy mužského kontinentálního basketbalu.
Zatímco jednání pořadatelské agentury Česká sportovní s vedením mužské soutěže trvalo rok a smlouva byla podepsána 7. května 2005, o pořadatelství Brna se rozhodlo až letos 3. března.
Infobox
Final Four v Česku
Turnaj žen v Brně
Termín: 31. 3 . - 2. 4.
Účastníci: Brno, Valenciennes, Samara a Vilnius.
Místo konání: hala v Brně-Králově Poli.
Ceny vstupenek: 700 až 1500 Kč.
Náklady na pořádání: 15 milionů Kč.
Turnaj mužů v Praze
Tremín: 28. - 30. 4.
Účastníci: budou známi až 13. dubna.
Místo konání: Sazka Arena ve Vysočanech
Ceny vstupenek: 2300 až 10 500, VIP až 42 000 Kč.
První dubnový víkend se do Brna sjedou čtyři nejlepší celky elitní ženské soutěže. V prvním semifinále se v pátek 31. března utká Brno s francouzským Valenciennes, v druhém zápase se střetne obhájce prvenství ruská Samara s Vilniusem. Závěrečné boje jsou na programu v neděli 2. dubna.
Konec dubna naopak bude patřit Final Four mužské Evropské ligy. Semifinále je na programu v pátek 28. dubna, boje o konečné umístění v neděli 30. dubna.
Účastníci závěrečných bojů budou známi až 13. dubna po odvetách čtvrtfinále. Pro pořadatele by bylo dobré, aby to byl izraelský Maccabi Tel Aviv a někdo z Řeků, protože právě tyto dvě země vedou v rezervaci vstupenek.
"Na loňském finále v Moskvě bylo pět a půl tisíce Izraelců," připomíná ředitel pražského turnaje Vladimír Šafařík.
Finále stojí 50 i 15 milionů korun
Akce v hlavním městě přijde pořádající agenturu na více než padesát milionů korun, její zástupci spoléhají především na příjem ze vstupenek. Makertingová práva jsou totiž podle smlouvy velmi omezená.
"Museli jsme od pořadatelů koupit licenci. Pro nás je důležitý prodej vstupenek a doufáme, že halu vyprodáme. Co se sponzorů týče, jsme silně okleštěni. Ze začátku jsme mohli prezentovat jednoho sponzora, teď jednáme o navýšení tohoto počtu. Ale vysílací prává má zcela v rukou Euroliga," vyjmenoval Šafařík.
Náklady brněnského klání odhadl manažer tamního klubu Jiří Hamza na patnáct milionů korun. Pořadatelé také nejsou tolik vázáni na výnosy ze vstupného. "Jsme na tom lépe než v Praze. Náš podíl na marketingových právech je 75%, můžeme prezentovat vlastní partnery a sponzory. Zbytek včetně vysílacích práv patří federaci FIBA," dodal.
Mužská Euroliga oproti tomu pod Mezinárodní basketbalovou federaci (FIBA) nespadá, organizuje ji Sdružení evropských basketbalových lig (ULEB).
Další odlišnost je i v nárocích na organizátory. ULEB připravilo 150stránkový manuál, který podrobně popisu téměř vše, co se turnaje týká. Řeší se i postele v hotelech, časomíra na palubovce či bezpečnostní opatření.
"Také my musíme splnit některé podmínky. Například ubytování hráček musí být v minimálně čtyřhvězdičkovém hotelu, určité standardy se týkají i bezpečnosti. Ale nejedná se o nic mimořádného," uvedl brněnský manažer Hamza.
Praze pomohla nová hala, Brnu výkony
Podle Vladimíra Šafaříka pořadatelství Prahy velmi nahrála nová hala ve Vysočanech. "Vedení soutěže chce začít jiný formát a pořádat Final Four jinde než tam, kde kluby hrají. Praha pro ně byla díky poloze v centru Evropy a Sazka Areně optimální volba," domnívá se.
Naopak Brňankám, i když se bude také hrát také v nové hale, pomohla hlavně sportovní prestiž. "Získat pořadatelství takového turnaje je vždycky těžké. Tím, že jsme ve finále počtvrté v řadě, byla naše šance větší. Hodně tomu napomohlo dobré jméno, které klub díky sportovním výkonům má. Nová hala v Králově Poli v tom roli nehrála," vysvětlil Jiří Hamza.
Ceny vstupenek obou soutěží se diametrálně liší. Pražská akce spoléhá především na zahraniční fanoušky. Z tohoto důvodu pořadatele trápí špatné výkony řeckého Panathinaikosu, který v Top 16 už třikrát prohrál. "Počítali jsme s nimi jako s jasným účastníkem. Minimálně tisíc lístků je do Řecka prodáno," uvedl Šafařík.
Lístky se prodávají pouze v balíčcích na všechna čtyři utkání. Ten nejlevější pod střechu haly přijde na 2300 korun, nejdražší na 10 500 Kč. Kdo chce exkluzivní místa přímo na palubovce jen pár metrů od postranní čáry, musí si připravit 42 000 korun.
Také brněnští pořadatelé vsadili na balíčky na oba zápasové dny. Počítají však především s domácími diváky, proto nasadili ceny od 700 do 1500 korun.
Oba turnaje spolu nesoupeří, naopak spolupracují. "Jsme malá země a basket je jen jeden. Během naše turnaje umožníme pořadatelům z Prahy svoji akci prezentovat," řekl Hamza.