Praha - Česká atletika oslavuje světový Výkon roku oštěpařky Barbory Špotákové. Možná však zpětně docení i světový Výkon roku v mužském podání, jenž v českých médiích trochu zapadl.
Jeho autorem se podle IAAF family a veřejnosti stal kubánský překážkář Dayron Robles, jenž 12. června 2008 zaběhl na 110 metrů překážek světový rekord s hodnotou 12,87 vteřiny.
Čtěte více: Špotáková má výkon roku. Kraluje Bolt a Isinbajevová
Pro Čechy je důležité, že se tak stalo na ostravském mítinku Zlatá tretra.
Kubánec na ostravském rychlém povrchu o setinu předčil dosavadní světový rekord Číňana Liu Xianga z mítinku v Lausanne v roce 2006.
Kubánec v čele české revoluce?
Jaký může mít tato skutečnost dopad na českou atletiku? Předně Mezinárodní atletická federace (IAAF) a případně Evropská atletická asociace (EAA) vidí, že Česká republika neumí pouze vychovávat své vlastní světové hvězdy atletiky, ale že rovněž dokáže přilákat ty zahraniční a uspořádat mítink, v němž se už druhý rok za sebou lámaly světové rekordy.
Nutno ovšem dodat, že tři ze čtyř světových zápisů jsou méně hodnotné v tom, že k nim došlo v méně častých a méně běžných disciplínách: v roce 2007 to byl Haile Gebrselassie a jeho nejlepší výkony všech dob v hodinovce a (zároveň) na 20 km, letos Dire Tuneová v hodinovce žen.
Nicméně "svěťák" na stodesítku překážek je atletická bomba, zvláště když se tak stalo dva měsíce před olympiádou v Pekingu, kterou čínští pořadatelé notně opírali o umění svého atleta Liu Xianga.
Jak známo, vše pak vyústilo v různé spekulace a zvěsti o jeho zdraví a čínský překážkář pak odkulhal ještě ze startovních bloků během olympijského rozběhu.
Tím víc byl Roblesův ostravský výkon připomínán a tím víckrát byly Ostrava a Zlatá tretra zmiňovány.
Ostatně fakt, že Kubánce vytáhla IAAF v anketě Výkon roku 2008 až na vrchol, ačkoliv po hlasování veřejnosti figuroval až na sedmém místě, svědčí za vše.
Věhlas se samozřejmě rozšířil i mezi špičkovými závodníky, kteří mají rovněž zájem zkusit si mítink, kde se atletice tak daří.
"Hovořil jsem právě i s Liu Xiangem a vyjádřil se, že také bude chtít někdy v budoucnu přijet a zaběhnout si na tak kvalitní dráze," řekl internetovému deníku Aktuálně.cz organizátor Zlaté tretry Alfonz Juck.
V otázce, zda by se Ostrava mohla dočkat i přeřazení do ještě vyšší kategorie mítinků, je však opatrný. Momentálně má Tretra status IAAF Grand Prix a je součástí Světové atletické tour (IAAF World Athletics Tour).
"Vyšší kategorie je také, abych tak řekl, otázka geopolitická. Rozhoduje IAAF a ne vždy na základě kvality," prozrazuje. Malá šance tu ovšem, jak dodává, je: "V této době se velmi diskutuje o nové struktuře mítinků, tak uvidíme."
Kdy se Česko dočká ME či MS?
Zvažujeme-li vyhlídky české atletiky na pořádání velkých mezinárodních akcí, opět musíme začít u Roblese a jeho Výkonu roku 2008.
Dopomohl mu k němu rychlý povrch položený na ostravském ovále. Stejný bude i při nově založeném Mítinku světových rekordmanů začátkem příštího roku v pražské O2 areně.
Touto akcí chtějí organizátoři v čele s Alfonzem Juckem a světovými rekordmany Janem Železným či Sergejem Bubkou přesvědčit mezinárodní činovníky, že se do víceúčelové haly dvousetmetrový okruh nejen vejde, ale že na něm lze dosáhnout špičkových atletických výkonů.
Jedná se o základní předpoklad, aby byla Česku svěřena alespoň menší mezinárodní akce, kterou je halové mistrovství Evropy, popřípadě větší, v podobě halového mistrovství světa.
Čtěte více: Přiletí esa, aneb tak se atletický ovál nacpe do arény
O HME usilovala Česká republika již pro rok 2009, tehdy ale Evropskou atletickou asociaci (EAA) nepřesvědčila, že O2 arena není pro tuto akci malá. Asociace k velké nelibosti Českého atletického svazu sáhla raději po Turínu, jenž přitom podal přihlášku pozdě.
"S hodnocením zájmu EAA nebo IAAF o šampionát v O2 areně bych počkal, až když se mítink uskuteční," je opatrný Juck, ale dodává: "Pak to ovšem bude ten správný argument."
V roce 2008 udělala každopádně zdejší atletika velký krok dopředu. Dali totiž o sobě vědět nejen Češi ve světě, ale i světoví atleti v Česku.
"Česká atletika si na mezinárodním poli letos znovu zvýšila svůj kredit," potvrdil Aktuálně.cz Alfonz Juck.
Zjednodušeně řečeno: pro budoucnost české atletiky na světovém poli může být důležitější než přehlídka českých světových rekordmanů fakt, že se v Česku tyto světové rekordy dají uskutečňovat.