Přiletí esa, aneb tak se atletický ovál nacpe do arény

Sport Sport, Red Spo
18. 11. 2008 11:35
Mítink v O2 aréně už má světové atlety, ale ne dráhu
Chystaný mítink světových rekordmanů má na starosti sehraný tandem manažer Alfons Juck a jeho bývalá "ovečka" oštěpař Jan Železný.
Chystaný mítink světových rekordmanů má na starosti sehraný tandem manažer Alfons Juck a jeho bývalá "ovečka" oštěpař Jan Železný. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - V České republice se objeví další hvězdně obsazený atletický mítink. Tedy jestli se podaří doladit všechny technické problémy.

Po Zlaté tretře v Ostravě se totiž měla dostat ke slovu pražská O2 arena. Jenže se zdá, že pořadatelé řešili větší problém s "nacpáním" dvousetmetrového okruhu do haly než se sbíráním velkých jmen atletiky.

V této oblasti neskrývají ambice přilákat do Prahy největší světová esa.

Čtěte více:

Ta evropská by to mohla pojmout jako ostrou přípravu na halové mistrovství Evropy v Turíně, které proběhne  6. až 8. března.

Hlásají to už v samotném, i když zatím pracovním, názvu akce: "Mítink světových rekordmanů".

Hlavním manažerem závodu je zkušený Slovák Alfons Juck, jenž každý rok dokáže nasmlouvat desítky zvučných hvězd pro Zlatou tretru v Ostravě či Atletický most v Dubnici nad Váhom.

Jedna z největších halových událostí na území České republiky v její historii disponuje ještě jedním magnetem: ředitelem mítinku je rovněž světový rekordman - Jan Železný.

Tandem Juck-Železný to spolu umí, vždyť Juck působil jako oštěpařův osobní manažer.

A další světový rekordman ve vedení mítinku: ve funkci ambasadora působí legendární skokan o tyči Sergej Bubka.

Vejde se, či nevejde?

Ale zpět k technickému problému. Rébus, jak nainstalovat dvousetmetrový okruh do hokejové, byť i víceúčelové, haly, se podle posledních měření snad zřejmě definitivně podařilo rozluštit.

Přitom právě tato nedoluštěná tajenka mohla za to, že Mezinárodní atletická federace nesvěřila Praze HME v příští roce.

To nakonec připadlo Italům, jenže Češi odpověděli protiútokem.

Ostatně již v září, kdy se nový mítink oficiálně představoval, Jan Železný burcoval: Hala se musí naostro vyzkoušet a musí se ukázat, jak do ní atletika bude pasovat, nejde se jen donekonečna dohadovat s IAAF, jestli se tam dráha vejde, nebo ne.

"Když chcete dělat HME nebo HMS, musíte někde začít. Když ukážete, že máte halu a umíte dobře uspořádat takovýhle závod, je to něco jiného, než když jenom slibujete," řekl tehdy oštěpař.

Technické problémy se však zřejmě nepodařilo odstranit zcela. Stále hrozí, že z některé části arény nepůjde sledovat dění na dráze po celém jejím obvodu. Pomoci by měla obří kostka, která zprostředkuje všechno všem.

Dráha ještě nestojí, hvězdy už podepisují

Dayron Robles pozlatil Zlatou tretru v Ostravě. Nyní přislíbil i účast v Praze.
Dayron Robles pozlatil Zlatou tretru v Ostravě. Nyní přislíbil i účast v Praze. | Foto: Petr Sznapka

Přestože se atletická akce stále ještě rodí a dráha se teprve bude montovat v hangáru, účast již přislíbily například sprinterské hvězdy nad překážkami.

Dorazí světový rekordman z Ostravy, Kubánec Dayron Robles či americká olympijská vítězka Dawn Harperová.

Nad vysokými ploty by se měli objevit i český rekordman Petr Svoboda, oštěpařka Barbora Špotáková či vícebojař Roman Šebrle.

Diváci by měli vidět i atraktivní sprinty, ženskou tyčku a výšku, mužskou dálku a běhy na střední i dlouhé trati.

O atletice čtěte také zde:

"Dohromady 10 - 11 disciplín. Jednáme s takovými atlety jako je Jelimová, Vlašićová či Isinbajevová. Ve hře jsou etiopští vytrvalci - jak muži, tak ženy," slíbil již v září Juck.

S jídlem roste chuť. Zkoušel přemluvit i atletického čaroděje z Pekingu, sprintera Usaina Bolta, nicméně jeho manažer mu potvrdil, že jamajský běžec nehodlá nic měnit na svém zažitém zvyku a halovou sezonu opět vynechá.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy