Čeští florbalisté na vozíku získali stříbro na neoficiálním mistrovství Evropy

Markéta Srbová
30. 10. 2016 10:09
Během tohoto týdne proběhl v Praze ve sportovní hale Radotín první mezinárodní turnaj ve florbalu vozíčkářů European Wheelchair Floorball Tour 2016, který přivítal nejlepší země světa v tomto nejdynamičtěji rozvíjejícím se sportu pro handicapované. Souboje mezi sebou svedly celky z Polska, Nizozemska, Švédska a České republiky. Český tým se probojoval do finále, kde v souboji o první místo podlehl reprezentaci Švédska.
Český tým se na neoficiálním mistrovství Evropy probojoval do finále, kde v souboji o první místo podlehl reprezentaci Švédska. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Hned v prvním sobotním zápase s Polskem bylo evidentní, že čeští reprezentanti mají chuť a odhodlání vyhrát a jejich skvělá sehranost tomu jen nasvědčovala. Zápas s polským celkem byl celý v jejich režii. Češi ovládli úvodní zápas 3:1.

Švédové ukázali svou sílu

Švédové, kteří patří mezi nejlepší světové celky jasně ukázali svou sílu a převahu. Češi ve druhém utkání padli 4:0. Chuť si český tým trochu vylepšil v závěrečném utkáním skupiny s Nizozemskem. Zápas byl naprosto vyrovnaný a dopadl nerozhodně 2:2. Díky těmto výsledkům se Češi probojovali do semifinále, kde na ně čekalo znovu Polsko.

Zápas s Nizozemskem byl vyrovnaný, ani jeden celek neměl převahu, a tak si po výsledku 2:2 oba týmy odnesly cenné body. | Foto: Zlata Vostrá

Semifinále s Polskem bylo daleko vyrovnanější

První semifinálový zápas pro Čechy znamenal jediné, nastoupit proti celku, který v sobotu s jasnou převahou porazili. Jenže semifinálové klání těchto dvou celků bylo daleko vyrovnanější. Až do samotného konce základní hrací doby byl stav nerozhodný 2:2. Na řadu tak přišlo prodloužení, kde o postupu rozhodl gól Miroslava Večeři, který poslal Česko do finálového zápasu proti Švédsku.

Švédský tým ukázal svou kvalitu

Již v úvodu finálového klání bylo evidentní, že Švédové budou diktovat tempo hry. Hráči severské země do toho šli naplno a hned v první třetině skóroval Johnny Pettersson. Druhá třetina probíhala v dosti podobném duchu. Češi se sice snažili, ale dokonalá souhra švédské reprezentace byla nad jejich síly.

Hned v úvodu druhé třetiny se postaral o zvýšení skóre Viktor Johansson a třetí branku Švédska dal opět Johnny Pettersson. Necelou minutu po začátku třetí třetiny se do hry vrátil kapitán František Synek, po předchozím vyloučení za nedovolené bránění, a chvíli to vypadalo, že lehký odpočinek kapitána nabudil i zbylé hráče na hřišti.

Utkání mezi Českou republikou a Polskem bylo velmi tvrdé a vyhrocené. Důkazem bylo i drobné zranění Jaroslawa Kwapisze, kdy musel být na hrací plochu přivolán lékař. | Foto: Zlata Vostrá

Pettersson dokonal hattrick

Češi ještě zápas zdramatizovali a minutu a půl před hvizdem oznamujícím konec utkání vstřelil branku Jan Rajznover. To si ovšem Švédové nenechali líbit a dvacet vteřin před koncem dokonal hattrick Johnny Pettersson. Čeští reprezentanti nakonec obhájili stříbro a švédský celek si z mezinárodního turnaje ve florbalu vozíčkářů European Wheelchair Floorball Tour 2016 odváží kov nejcennější.

"Všichni máme zaměstnání a rodiny, takže jsme neměli tolik možností se sehrát, nemáme ani tolik času na pravidelné tréninky a druhé místo je skvělý výsledek. Je evidentní, že jsme nestačili pouze na jeden z nejsilnějších celků světa, tedy Švédsko, což nám dává neskutečnou motivaci jít dál. Musím pochválit celý tým, protože ve finále předvedli týmového ducha a úžasnou hru, jakou jsem ještě nezažil," uzavřel úspěch českého týmu kapitán František Synek.