Časovku Vuelty ovládl Kessiakoff, favorité hned za ním

FOTO Švéd ve službách kazašské stáje vypálil rybník hvězdám
Ve Španělsku pokračoval 11. etapou závod Vuelty, ktyrým byla časovka na 40 kilometrů. Etapu překvapivě vyhrál Fredrik Kessiakoff.
Rodruguezovi se časovky moc nedaří.
Do cíle dojel na sedmém místě.
Na druhém místě průběžného pořadí se drží Alberto Contador.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
29. 8. 2012 17:44
V jedenácté etapě letošní Vuelty, kterou byla časovka na 40 kilometrů, překvapivě triumfoval Švéd v barvách Astany Fredrik Kessiakoff.

Pontevedra - V jedenácté etapě letošní Vuelty, kterou byla časovka na 40 kilometrů, překvapivě triumfoval Švéd v barvách Astany Fredrik Kessiakoff.

Hned za ním se na druhém až pátém místě srovnali největší favorité třetího klání Grand Tour sezóny v pořadí: Alberto Contador, Chris Froome, Alejandro Valverde a Joaquín Rodriguez.

S Kessiakoffem nikdo nepočítal

Právě posledně jmenovaný po svém životním výkonu v jízdě proti chronometru udržel o vteřinu červený dres pro lídra závodu před krajanem Contadorem. Třetí Froome ztrácí celkově 16 sekund, Valverde pak 59 vteřin.

Kessiakoff, který před dnešním dnem ztrácel na lídra závodu téměř 25 minut svým triumfem v časovce, kterou zhruba v polovině rozdělilo mohutné desetikilometrové stoupání, překvapil všechny fanoušky i odborníky.

"Já ale překvapený nejsem, v časovce jsme chtěli zaútočit, věděli jsme, že by mi mohl profil sedět a na časovku jsem se zaměřil," prohlásil bývalý bikerský šampión.

Froome s Martinem zklamali

Přece jen se čekalo, že se o nejvyšší mety poperou časovkářští favorité v čele s Froomem, Martinem a Contadorem. Leč jestliže výkon Kessiakoffa znamenal příjemné překvapení, výsledek prvních dvou výše jmenovaných pravý opak.

Froome sice dojel do cíle jako třetí se ztrátou 39 vteřin na Švéda, jenže plných 22 sekund mu chybělo i do času Contadora. Po výkonech na Tour de France i olympiádě se od Brita čekal přece jen kvalitnější výkon, otázkou je, nakolik se na něm podepsal těžký program posledních tří měsíců.

Martin, který za tři týdny bude obhajovat zlato z loňského světového šampionátu právě z jízdy proti chronometru, pak zaostal za vítězem na 11. místě o 99 sekund.

Zazářil naopak Rodriguez...

Výborný výkon kromě vítěze a Contadora předvedl také vedoucí muž průběžného pořadí Joaquín Rodriguez. Muže s přezdívkou "Purito" časovka už nejednou připravila na třítýdenních etapácích o triumf, jenže tentokrát lídr ruské Kaťuše nakonec dorazil do cíle pouze o 76 vteřin za Kessiakoffem a 59 za Contadorem.

To znamená, že ani po dnešku neskončil jeho pronájem červeného dresu lídra závodu, ve kterém jezdí už přesně týden. A jelikož před maličkou španělskou "Blechou" dorazil dnes do cíle i Valverde, znamená to, že čtyřlístek největších favoritů je před těžkými horskými etapami naskládán do 59 sekund.

Pyrenejští velikáni tak slibují parádní souboj cyklistických hrdinů!

...kterému by měl svědčit i čtvrteční dojezd

V časovce naopak nepotvrdil své ambice český specialista na tuto disciplínu František Raboň, který dojel do cíle s více jak čtyřminutovou ztrátou na vítěze, když jej o 11 míst a 26 vteřin předčil i parťák z Omega Pharma-Quick Step Zdeněk Štybar.

Ve čtvrtek čeká na peloton rovinatá etapa dlouhá 190 kilometrů, kterou ale zakončí dvoukilometrové ostré třináctiprocentní stoupání do cílového městečka Mirador de Ézaro. To by mělo svědčit především trojici Gilbert-Rodriguez-Valverde.

Cyklistický etapový závod Vuelta:

11. etapa - časovka jednotlivců (40 km): 1. Kessiakoff (Švéd./Astana) 52:36, 2. Contador (Šp./Saxo Bank) -17, 3. Froome (Brit./Team Sky) -39, 4. Valverde -1:08, 5. Intxausti (oba Šp./Movistar) -1:09, 6. Porte (Austr./Team Sky) -1:15, 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:16, 8. Meyer (Austr./Orica) -1:17, 9. Talansky (USA/Garmin) -1:24, 10. Castroviejo (Šp./Movistar) -1:34, ...51. Štybar -3:40, 62. Raboň (oba ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -4:06.

Průběžné pořadí: 1. Rodríguez 40:26:15, 2. Contador -1, 3. Froome -16, 4. Valverde -59, 5. Gesink (Niz./Rabobank) -2:27, 6. Moreno (Šp./Kaťuša) -2:54, 7. Roche (Ir./AG2R) -3:39, 8. Talansky -4:08, 9. Ten Dam -4:22, 10. Mollema (oba Niz./Rabobank) -5:10, ...59. Štybar -37:16, 155. Raboň -1:13:34.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy