Boxerská revoluce: Také amatéři nabídnou více krve a pohybu

Krev v ringu? Nyní se podobných zranění dočkají fanoušci i v amatérském boxu (ilustrační galerie ze zápasu Lukáše Konečného se Zaurbekem Bajsangurovem)
Konečný si po utkání stěžoval na problémy se zrakem, které jej od prvního kola limitovaly.
Ke svému krvavému zranění však přišel až v kole jedenáctém po střetu se soupeřovou hlavou.
Rozhodnutím sudích prohrál Konečný jednoznačně 0:3. V zápase o titul mistra světa je Bajsangurov druhým Konečného přemožitelem po Ukrajinci Sergeji Dzindzirukovi, kterému se totéž povedlo před čtyřmi lety.
Bojovného Bajsangurova přišel podpořit čečenský prezident Kadyrov a mistr světa těžké váhy a zároveň Bajsangurův promotér Vitalij Kličko. Zobrazit 19 fotografií
Foto: SES Boxing / Y.Stolitniy
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 3. 2013 13:30
Amatérský box čeká od 1. června velká revoluce, která má sjednotit amatérský a profesionální box a udělat z něj jeden sport.

Lausanne – Dlouho se o tom jen mluvilo, nyní je to ale skutečností. Mezinárodní asociace amatérského boxu (AIBA) v úterý rozhodla pro radikální změně pravidel. Nejzásadnější novinky? Boxeři budou zápasit bez helem, zmizí nesmyslné bodovací přístroje. Cíl? Přiblížit amatérský box tomu profesionálnímu.

Amatérský a profesionální box jsou dva různé sporty. To dosud tvrdili shodně téměř všichni bijci, kteří se k tomuto tématu někdy vyjádřili. V amatérském ringu se boduje na mezinárodní úrovni na tlačítka, boxeři mají nátělníky, ochranné helmy a jednotné desetiuncové rukavice, boxuje se na tři tříminutová kola, pět bodových rozhoduje na tak zvaná tlačítka, boxeři jsou rozděleni do deseti váhových kategorií.

To profesionálové boxují bez ochranných pomůcek, nátělníků, o výsledku rozhodují tři bodoví, kteří odevzdávají své kartičky s výsledkem jednotlivých kol po každém ukončeném dějství, do lehké střední váhy včetně (69,85 kg) se utkávají boxeři s desetiunocovými rukavicemi, vyšší váhy pak s „dvanáctkami“, váhovek je celkem sedmnáct, titulové zápasy pak mohou trvat až dvanáct kol.

Amatérský ring čekají radikální změny

Velkou část těchto rozdílů se nyní rozhodla AIBA změnit. Pro mužskou kategorii Elite nad 18 let bude od 1. června letošního roku (na národní úrovni, na mezinárodní už dříve na MS v Almatě) platit, že se boxeři budou utkávat bez helem.

„Box se určitě tímto zatraktivní, boxeři už nebudou vypadat jako roboti. Na druhou stranu přilba svůj účel měla. Já jsem například coby profík bez ní nesměl spárovat, boxoval jsem bez helmy jen zápasy,“ okomentoval tuto změnu pro Aktuálně.cz Rudolf Kraj, stříbrný medailista z olympiády v Sydney coby amatér a neúspěšný vyzývatel v boji o profesionální titul mistra světa.

„Po těchto změnách jsem ráda, že jsem žena,“ napsala ale například na svůj facebookový profil vicemistryně republiky a nejkrásnější česká boxerka dle ankety Profiboxing.cz Nela Freihherová s odkazem na to, že pro ženy, dívky, juniory i žáky bude nadále platit, že budou boxovat v helmách.

Ne všichni je ale kvitují s povděkem

„Nevím, zda to bude zápasy zatraktivní, ale rozhodně přibude zranění,“ doplňuje nyní již boxerského důchodce aktuální česká amatérská jednička Zdeněk Chládek, který se připravuje na víkendovou Grand Prix v Ústí nad Labem.

„Je to určitě krok dobrým směrem, zmenší se úderová plocha, protože boxeři budou mít lepší periferní vidění, box to roztančí. Vrátíme se ke kořenům tohoto sportu, stane se z něj opět šerm pěstí,“ přidává svůj postřeh bronzový medailista z ME 1979 Rosťa Osička, toho času úspěšný trenér. „Měli nechat helmy a sebrat nátělníky, to by box zatraktivnilo více a zároveň bojovníky ochránilo od tržných zranění,“ má zcela opačný názor bývalý Krajův kouč Michal Soukup.

Ať se potvrdí jakýkoliv z těchto názorů, amatérský box rozhodně získá na kouzlu, většina diváků se dočká toho, co na bojových sportech milují nejvíce – krvavých šrámů a nejspíše i častějších knockoutů či ukončení duelu pro zranění. Mimochodem i zde dojde ke změně – dosud se knockout v amatérské ringu vyhlašoval coby RSC, nyní budou rozhodčí oznamovat takto skončený duel tradiční formulkou TKO, známou i těm, kteří box tolik nesledují.

Bodování? Změna, která možná moc nezmění

Další výraznou změnou bude i sjednocení bodování s profiringem. Sice zůstane kolem ringu pět bodových, ti ale budou nově taktéž po každém kole odevzdávat ringovému bodovací lístky, kde vítězi kola napíší 10 bodů, poraženému 9, případně při počítání 8, 7 nebo 6. Počítat se ale budou pouze body tří z rozhodčích, dva další de facto budou bodovat zbytečně.

O tom, které trojici z kvinteta kolem ringu se budou body započítávat do výsledku duelu, se rozhodne náhodným počítačovým losem před startem duelu, sudí pochopitelně o tom trojici vyvolených vědět nebudou. „Je to zajímavé, ale pořád rozhodují pouze lidé. A když ti dokáží vojebat počítačové strojky, dokáží to i s bodovacími lístky,“ pousmál se nad touto změnou Kraj.

A vzápětí přidává historku z už dnes legendární duelu s olympijské kvalifikaci do Atén, po které odešel k profesionálům a tehdejšího reprezentačního šéftrenéra Svatopluka Žáčka viděli mnozí poprvé skutečně pořádně rozzlobeného a vzteklého.

"Bodovat musí čestní chlapi bez osobních zájmů"

„Při té kvalifikaci s Turkem jsem ho bil jako žito, několikrát jsem ho posadil na zadek, sudí mu pomáhal a stejně počítač rozhodl o tom, že jsem prohrál a já mohl na obhajobu stříbra ze Sydney zapomenout,“ popsal zmíněný zápas bijec přezdívaný Ruda Mlátička.

Pravdou je, že třeba při rozdělení domácího boxu na českou a moravskou část se může stát, že počítač vylosuje při duelu Čecha s Moravákem tři bodové z jedné či druhé části republiky a soupeř v tom okamžiku bude mít skutečně hodně malou šanci na bodové vítězství. „Pokud budou pod ringem sedět čestní chlapi bez osobních zájmů a sympatií, tak je jedno, jak se boduje...,“ potvrzuje tuto tezi i Osička.

Profesionální boxeři blíže olympiádě

Kdo ví, třeba tyto výrazné změny pravidel (na kompletní soupis se můžete podívat zde!), skutečně navrátí box ke kořenům se vším všudy. Tedy i s tím, že šerm pěstí býval dříve skutečně především gentlemanskou zábavou.

Každopádně tato revoluce s sebou nese ještě jednu výraznou stopu: přiblíží profesionální boxery, kteří podepíší smlouvy s AIBA a nikoliv profesionálními stájemi, k účasti na olympijských hrách (platí už pro Rio 2016), čemuž napomáhá i fakt, že se zvýšila věková hranice pro amatérské boxery z pětatřiceti na čtyřicet let. Na to, jakým směrem se ale box ubere, si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

 

Právě se děje

Další zprávy