Brno – Psychologové a sexuologové posoudili, soudce rozhodl. Bývalý několikanásobný mistr republiky v boxu Ľudovíta Plachetku (41) se po šesti letech opět vrátí za mříže.
Tentokrát za znásilnění sestry své družky, se kterou vychovává dvojčata, a na osm let. Bijec, který v pětadvaceti letech vybojoval deváté místo na olympiádě v Atlantě, však vinu odmítá.
„Jednou uváděla, že jsem na ní ležel celou dobu, podruhé, že jsem se odtáhl, jsem nevinný,“ bránil se u pondělního přelíčení obviněný. K činu mělo dojít loni v létě v Plachetkově voze nedaleko garáží v brněnských Maloměřicích.
Poté měl uprchnout do Anglie, kde jej zadržela policie a vrátila zpět do Česka. Stejně jako dnes mluvil úspěšný amatérský a profesionální boxer také na začátku září, kdy se konalo první stání.
Podle Plachetky k činu dojít vůbec nemohlo
„Řekla, že měla kalhotky a legíny v oblasti kolenou, byla na zádech a kopala nohama. V takovém případě ale na ní soulož být vykonána nemohla, pokud kalhotky nebyly roztrženy,“ pronesl tehdy rodák ze slovenské Gelnice. Ten zároveň přiznal flirt s jinými ženami, ovšem odmítl, že by byl schopen se takového činu dopustit, navíc na sestře své přítelkyně.
Soudce následně líčení odročil, chtěl aby chování Plachetky posoudili psychologové a sexuologové. „Byl plně schopný vnímat odpor poškozené,“ pronesl nyní sexuoložka Petra Sejbalová.
Její slova následně použila v závěrečné řeči i státní zástupkyně Ludmila Doležalová, která uvedla, že poškozená dvacetiletá dívka utrpěla vážné psychické následky a proto mohlo dojít v jejích výpovědích k nesrovnalostem.
Státní zástupkyně byla jiného názoru
„Podle znalkyň utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu a nemusela si proto vše přesně pamatovat. Svou výpovědí riskovala vztahy v rodině, pověst otce svých synovců i vztah ke své oblíbené sestře,“ dodala Doležalová rázně. Se svou novou družkou žil Plachetka pět let, tedy de facto od svého prvního návratu z vězení.
Tam se dostal v roce 1998 poté, co v hádce zastřelil matku své tehdejší družky a tu samotnou zachránil vzpříčený náboj v hlavní legálně držené zbraně. Obě ženy zakazovali Plachetkovi dovolovat navštěvovat jejich dceru, navíc ho měla matka družky kvůli tomu, že byl Rom, opakovaně rasisticky urážet.
V den svých 35. narozenin – 27. března 2006 – byl po osmi letech ze třinácti propuštěn z vězení za dobré chování. Vrátil se k boxu, nejprve do amatérského ringu, následně k profesionálům, kde stihl odboxovat dva vítězné duely. A podle svého okolí sekal latinu, ostatně za slušného až tichého jej kamarádi považovali i dříve.
Kamarádi i bývalý parťáci jsou nemile překvapeni
„Byl to neskutečně tichý kluk, až uzavřený do sebe, dřel na sobě i ve vězení a když se vrátil, makal více než všichni kluci v klubu dohromady. Byli jsme na soustředění, my spali a on běhal v pět ráno po horách,“ popsal pro Aktuálně.cz bývalého parťáka z extraligového Prostějova Jan Balog.
„Hodný kluk, neměl jsem s ním jediný problém. Na tréninku byl naprosto bezproblémový, já nakonec kvůli němu musel odejít do Děčína. Ne kvůli konfliktům, ale protože jsme boxovali stejnou váhu a trenéři prosazovali více jeho,“ doplnil jej Bronislav Kubín, v současnosti profesionální mistr organizace GBU v super střední váze.
„Co jsem ho znal, byl to tichý, plachý kluk. A rozhodně nemusel holky nikdy k sexu nutit,“ přidává svůj pohled Lukáš Konečný, nejúspěšnější český profesionální boxer. Jeho jmenovec Jaroslav, kamarád a parťák Plachetky ještě z amatérského ringu, se nechtěl k celé záležitosti vyjadřovat. „Promiňte, ale nechci o tom mluvit,“ odmítl smutným hlasem slušně žádost o rozhovor šestatřicetiletý bijec.
"Najednou se vypařil," shodující se kamarádi
Balog, Lukáš Konečný i bývalý dlouholetý Plachetkův kouč Miroslav Kubánek ale svorně dodávají, že s ním ztratili v posledních měsících kontakt. „Jako kdyby se vypařil,“ prohlásil smutně Balog.
Nyní se zdá, že nejen sportovní kariéra jednoho velkého boxerského talentu je definitivně v troskách. Plachetka se může proti osmiletému trestu (původně mu hrozilo i s ohledem na porušení podmínky 12 až 16 let za mřížemi) odvolat podle zákona k Vrchnímu soudu v Olomouci.