Biatlonisté si ze Soči přivezli únavu, Soukalová i chrapot

FOTO Polibky i ovace fanoušků, biatlonisté přijeli domů
Krátce po desáté pondělní hodině večer dosedl vojenský speciál s českými olympioniky na pražské letiště Kbely.
Letadlo se asi o hodinu zpozdilo, protože v Soči chyběl dostatečný personál na naložení zavazadel.
Trochu unavení sportovci nakonec ale dorazili do Prahy. Jako první vystoupil z letadla Ondřej Moravec.
Úspěšní medailisté pak zapózovali s medailemi v rukou.
Foto: CPA Eduard Erben
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 2. 2014 6:00
Pořádně unavení dorazili čeští biatlonisté z úspěšné výpravy z olympijských her v Soči.

Soči - Pořádně unavení dorazili čeští biatlonisté v pondělí večer z úspěšné výpravy z olympijských her v Soči. Obtěžkání pěti medailovými úspěchy dosedli speciálem na pražské letiště ve Kbelích krátce po desáté hodině a z jejich výrazů bylo znát, že přebytečnou energií zrovna nepřekypují.

"Je pravda, že nám letuška říkala, že je to v tom letadle nějaké komorní. Ale většinu z nás toho ještě hodně čeká, cestování, brzy znovu závody, takže na nějaké oslavy bude čas jindy," svěřil se na tiskové konferenci Ondřej Moravec.

Právě on vystoupil z letadla jako první a ze všech biatlonistů vypadal nejsvěžeji. Přitom jemu se jako jedinému houpaly na krku rovnou tři medaile.

"Když to mám na krku tak patnáct minut, tak jsem skutečně takhle nahnutý dopředu (ukazuje názorně), Roman Karpíšek fyzioterapeut to vidí fakt nerad," směje se biatlonista.

Biatlonistům den v Soči navíc nevadil

A to ještě Moravec jako nejúspěšnější biatlonista vyrazil jako vlajkonoš na závěrečný ceremoniál, zatímco někteří jeho kolegové byli na pokoji a odpočívali.

"Jak asi slyšíte, přivezla jsem si chrapot. Na závěrečný ceremoniál jsem tedy nešla a koukala se v televizi. Ale i tak jsem si ho užila," říká dvojnásobná stříbrná medailistka Gabriela Soukalová. I ona by jistě den navíc doma uvítala, ale musela se smířit s tím, že i když biatlonové závody skončily už v sobotu, poletí se zbytkem výpravy až v pondělí.

"Ano, přišlo mi to trochu delší, ale vzala jsem to prostě jako fakt a víc jsem o tom už nepřemýšlela," říká. Stejně to vidí i Moravec.

"Jak říká Gábina, my jsme věděli, že pojedeme domů až jako poslední, a i já bych byl radši dříve zpátky, ale prostě to nešlo. Teď mám ty tři placky tady přede mnou a musím říct, že to čekání se vyplatilo."

Manželka Soukupovi připravuje vitrínu

Kam si cenné suvenýry z olympiády pověsí, ale ještě neví. "Místo pro ně zatím nemám, ale doufám, že se nějaké najde. Na to je času dost, zatím budou u rodičů." To Jaroslav Soukup ví, jak s bronzem a stříbrem naloží. "Mám takovou vitrínku, kde už je medaile z mistrovství světa, takže snad se tam ještě vejdou, manželka slíbila, že mi to tam připraví."

"Uvidíme, kde se budou nejlépe vyjímat, ještě jsem o tom nepřemýšlela, ale jen tak do šuplíku je určitě nedám," dodala Soukalová.

Čtveřice biatlonistů tedy přivezla ze Soči celkem osm medailí. V budoucnu by ale mohly být tyto žně ještě větší. Mezinárodní biatlonová unie totiž zvažuje, že pro další zatraktivnění tohoto sportu nasadí také závod smíšených dvojic. Český tým by tak měl hned dva hodně silné páry.

"Sedmý závod na velké akci, to už by asi bylo trochu moc. Neumím si představit, jak by se to například na mistrovství světa, které trvá osm nebo devět dní, vešlo. Nebyl bych ale proti, rád bych si to vyzkoušel, závod by to byl zajímavý, museli by nám ovšem něco ubrat," posteskl si Moravec.

Smíšené závody dvojic? Zajímavé

"Měli bychom už moc závodů, to má Ondra pravdu. I mně to přijde jako zajímavý nápad, bylo by tam hned víc konkurentů z více zemí, vyrovnaní soupeři, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne," naráží Soukup na fakt, že by zavedení nové disciplíny hned neznamenalo příliv českých medailí.

Moc odpočinku si teď biatlonisté neužijí. Hned druhý březnový víkend je čeká pokračování Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Problém to pro ně není, spíše naopak.

"Máme nastavené v hlavě, že jsou závody pořád, že člověk má jen týden na odpočinek. Musíme se připravit, už jen tři týdny, pár závodů a máme volno," těší se Soukup.

"Myslím, že jsme na tom pořád lépe než běžci. Tebe, nemyslím, Lukáši," otočil se Moravec rychle na běžce Lukáše Bauera, který už v legraci přísně povytahoval obočí. Sprinteři na lyžích totiž mají závody už tento víkend.

Soukalová: Hurá na další závody

Nejvíce novináře překvapila Soukalová, která by se na běžeckou trať nejraději vydala hned. "Jsem ráda, že ty závody jsou takto brzo, mohly by být ještě dříve, přijde mi, že závodění je nyní pro nás jednodušší, díky tomu jak jsme namotivovaní, takže hurá do toho," zvolala.

Odměnu za veleúspěšné hry si medailisté tedy dají až po sezoně. Muži se k nim ale postaví skromně. Zatímco Moravec si dá za odměnu stavbu domu, Soukup bude relaxovat s rodinou. "Já si nejdříve odpočinu, protože to byla náročná sezona, a pak se postarám o rodinu. Nic speciálního," uvedl otec desetiměsíční dcery Adélky.

To ženská biatlonová větev už se těší někam k moři. "Chtěla bych si nadělit nějakou exotickou dovolenou s přítelem," zasnila se Veronika Vítková. "Přesně, jak říká Verča, ale hlavně ten odpočinek," dodala Soukalová.

Ochraptělá biatlonistka se nyní bude doma dva dny léčit a poté vyrazí za dalším dílem Světového poháru. Čtenářům Aktuálně.cz každopádně vzkázala, že po sezoně si na ně klidně najde čas u nějakého online rozhovoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal přes dvacet obětí

Nejméně 21 lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle nejnovějších informací tamní policie utrpělo zranění dalších 33 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Česko ve čtvrtek čekají tropické teploty, od pátku se ale ochladí

Česko ve čtvrtek opět čekají teploty, které výrazně překročí tropických 30 stupňů. K večeru se ale začne zatahovat a vyskytnout se mohou silné bouřky. Pršet má také v pátek a sobotu. Tropy už o víkendu nebudou, maxima by se měla pohybovat okolo 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší teploty by dnes měly být většinou mezi 31 a 36 stupni, na západě Čech kolem 30 stupňů. Nejtepleji bude v Polabí, Poohří a na jižní a střední Moravě. "Tropické teploty ale postupně ukončí studená fronta," uvedli meteorologové na Facebooku.

Ve čtvrtek později odpoledne a večer se začne od jihozápadu zatahovat. Český hydrometeorologický ústav nevylučuje v Čechách silné bouřky s nárazy větru kolem 70 km/h, v menší míře se mohou objevit i přívalové srážky a kroupy. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky jen ojedinělé. V pátek bude zataženo až oblačno. Odpoledne a večer bude na většině území pršet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet nakažených koronavirem opět vzrostl, ve středu přibylo přes 2400 případů

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených případů nákazy, zhruba o 200 více než před týdnem. Laboratoře přitom provedly méně testů, jejich pozitivita se ale znovu zvýšila. Počet hospitalizovaných se od konce minulého týdne stále pohybuje okolo tisícovky. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Testovat se ve středu nechalo asi 8300 lidí, před týdnem jich bylo zhruba o 400 více. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil u všech tří typů testů. V případě preventivních to bylo o dva procentní body na 8,7 procenta. Nejpočetnější diagnostické testy, které podstupují lidé s příznaky nemoci, odhalily covid u 35 procent vzorků. Epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23,3 procenta.

Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo od druhé poloviny července pravidelně klesalo, poslední dva dny roste, ale nikoliv výrazně. Nejvyšší zůstává nadále v hlavním městě, na 100 tisíc Pražanů připadá za posledních sedm dní 159 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 91, nikde jinde se incidenční číslo pod sto nedostalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy