reklama
 
 

Berdycha prý čeká brutálně těžká Austrálie i celý rok

16. 1. 2011
Tenisový trenér Němeček a účastník Australian Open o Berdychových šancích v Melbourne

Praha - Vyhraje Tomáš Berdych, loňský finalista Wimbledonu, grandslamový turnaj už teď v Austrálii? Nebo se po minulé fantastické sezoně stane propadákem roku?

"Tomáše čeká brutální Australian Open a celý tenisový rok. Loni skončil šestý na světovém žebříčku a bude strašně těžké, aby se ještě posunul dopředu ," řekl Aktuálně.cz bývalý československý a český reprezentant a současný trenér v mezinárodní tenisové akademii v Olomouci Libor Němeček.

Český tenista nevyhrál ve dvouhře grandslamový turnaj už 13 let. Naposledy triumfoval Petr Korda právě na Australian Open v roce 1998. Ve finále zničil Chilana Riose 6:2,6:2,6:2. Ve stejném roce zvítězila Jana Novotná ve Wimbledonu nad Francouzkou Tauziatovou 6:4,7:6.

Dvaačtyřicetiletý Němeček, Kordův vrstevník a současný hlavní trenér v mezinárodní tenisové akademii v Olomouci, se dostal do hlavní soutěže na Australian Open začátkem 90. let. Během své kariéry pronikl až na 164. místo světového žebříčku a porazil hráče první světové desítky Gomeze a Currena . Utkal se s třemi světovými jedničkami - Agassim, Musterem a i Courierem.

Berdych má v pavouku i svého ´kata´ Davyděnka

"Když Tomáš letos obhájí své loňské šesté místo, půjde o veliký úspěch. Skoro každý zápas totiž hraje ´dolů´, tedy s níže postavenými hráči. A už mezi posledními šestnácti, ale i dvaatřiceti tenisty je na grandslamech obrovská konkurence," vysvětlil Němeček.

Berdych se na Australian Open dostal třikrát právě mezi posledních šestnáct, loni ovšem vypadl již v druhém kole. Letos by mohl v boji o nejlepší osmičku narazit na svého tradičního "kata" - Rusa Davyděnka.

Pokořil ho pouze jednou a na štítě zůstal desetkrát! Naposledy na Davyděnka nestačil při lednové exhibici v Melbourne, prohrál s ním  5:7, 6:3 a 3:6.  Ve čtvrtfinále Berdychovi hrozí Srb Djokovič, s nímž si vůbec nevěděl rady při loňském semifinále Davisova poháru v Bělehradě.

Expert:  Ve špičce rozhoduje hlava, zdraví a maličkosti

Podle Němečka rozhodne o Berdychově letošním osudu především „hlava" - tedy psychická pohoda.  A neobejde se bez stoprocentního zdraví. V pětadvaceti letech se prý už jen obtížně zlepšují údery.

"Tomáš ale hodně pracoval na volejích. A kdyby s nimi v důležitých chvílích uhrál tři čtyři rozhodující balóny, určitě by ho to zvedlo. Ve světové špičce záleží na vyslovených maličkostech," upozornil Němeček.

Účast v v hlavní soutěži na Australian Open si zajistili přímo jen tři Češi - kromě Berdycha také  Štěpánek a Hájek. Šanci na postup z kvalifikace si udržuje Pospíšil, ve druhém kole si poradil s Japoncem Fudou. Druhé kolo kvalifikace čeká ještě Hernycha a Lojdu.

I kvalifikace na grandslam je extrémně těžká

"Do prvního kola Australian Open jsem šel také z kvalifikace. Hrají se tam tři hodně vyčerpávající zápasy a v prvním kole hlavní soutěže narazíte na čerstvého soupeře. Já v něm vypadl s Kanaďanem Sznajderem,""vzpomněl si Němeček. V kvalifikaci na Australian Open několikrát neuspěl . A jednou ji promeškal, čehož však  nelitoval.

Hrál totiž na kvalitně obsazeném turnaji v Sydney a nečekaně se probojoval až do čtvrtfinále, které však časově kolidovalo se začátkem kvalifikace na první grandslam roku. „Po úspěchu v Sydney jsem si Australian Open užíval z hlediště. Připadal jsem si tam jak na dovolené," prozradil Němeček.

Kvitová může ještě výš snadněji než Berdych

Zatímco u Berdycha provází Němečkovy úvahy o dalším posunu na žebříčku mírná skepse, české ženské jedničce Petře Kvitové předpovídá vylepšení její pozice na světovém žebříčku. „Od jejího dvacátého osmého místa to není třeba na desáté tak daleko jako u Berdycha od šestého místa na čtvrté," uvedl Němeček.

Kvitová dělá soupeřkám problémy jako většina levorukých tenistek. „A z rakety jí to lítá," dodal Němeček. „Překvapit mohou i další české tenistky. U žen je to ale vždycky větší loterie než u mužů. Hodně záleží, jak se která vyspí," prohlásil Němeček.

Z deseti českých žen a tří mužů, kteří vystoupí na Australian Open, se v Melbourne v minulosti nejvíce prosadila Lucie Šafářová. Současná 34. hráčka světa tam skončila před čtyřmi lety až ve čtvrtfinále.     

autor: Miloslav Lubas | 16. 1. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama