Basso má rakovinu varlat, na Tour končí. Psal mu i Armstrong

Sport Sport
Aktualizováno 13. 7. 2015 17:10
Jeden z členů týmu Tinkoff-Saxonečekaně končí na Tour de France kvůli nálezu rakoviny.
Alberto Contador a Ivan Basso
Alberto Contador a Ivan Basso | Foto: Reuters

Pau - Alberto Contador přišel před prvním ostrým testem Tour, pyrenejskými horskými etapami, o jednoho ze svých pomocníků. V pondělním volném dni z etapového závodu odstoupil Ivan Basso.

Zkušený sedmatřicetiletý cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli nálezu rakoviny varlat. Lékaři objevili malý nádor při léčbě zranění, které si přivodil při jednom z hromadných pádů v páté etapě.

"Bohužel musím oznámit něco smutného," uvedl Basso na pondělní tiskové konferenci stáje Tinkoff-Saxo. "Na varlatech mám malý nádor, takže jistě chápete, že se musím vrátit do Itálie."

"Je to pro mě velmi těžká rána," dodal Alberto Contador, lídr stáje. "S Ivanem jsem z posledních 180 dnů strávil 120 společně. Jsem si ale jistý, že budeme zase společně slavit v Paříži."

Basso, přezdívaný Ivan Hrozný, do stáje Tinkoff-Saxo přišel před touto sezonou a měl být vedle Romana Kreuzigera jedním z hlavních pomocníků Contadora. V minulosti se mu dvakrát podařilo vyhrát Giro d´Italia a na Grand Tours vyhrál celkem sedm etap.

Optimistická prognóza

Lékař týmu Tinkoff-Saxo Piet de Moor uvedl, že je optimistický v prognózách, že se Basso z nemoci plně zotaví. "Stále ještě čekáme na výsledky některých vyšetření, ale rozhodnutí už padlo. Ivan musí co nejrychleji domů a zahájit léčbu. Podle toho, co odhalí výsledky, tak se rozhodneme o dalších krocích," řekl.

Na Tour de France skončil Basso před deseti lety celkově na druhém místě za Lancem Armstrongem, jemuž byla rakovina varlat diagnostikována v roce 1997. "Myslím na Ivana a přeju mu vše nejlepší, když se vydává na cestu s rakovinou. #IvanSTRONG!!" napsal na twitteru slavný Američan, jenž dodatečně přišel o svých sedm triumfů na Tour z let 1999-2005 kvůli užívání zakázaných látek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy