Basketbalový půst skončí po 37 letech. Hlavně díky obraně, tvrdí legenda

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 9. 2018 17:37
Jiří Zedníček patří mezi basketbalové legendy. V dresu národního mužstva poznal atmosféru OH v roce 1972 v Mnichově, dvou mistrovství světa a pěti evropských šampionátů, v nichž v letech 1967 a 1969 pomohl k zisku stříbrné, resp. bronzové medaile. V letech 1967 – 1977 byl nominován do týmu Evropy k deseti utkáním. V devadesátých letech se stal předsedou Československé a poté České basketbalové federace. Působil také v řídících orgánech FIBA. "Po 37 letech se český basketbal zase představí na mistrovství světa, což považuji za velký úspěch,“ zdůraznil hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Satoranský, jeden ze strůjců historického postupu Česka na MS
Tomáš Satoranský, jeden ze strůjců historického postupu Česka na MS | Foto: ČTK

Aktuálně:cz: Basketbalisté dosáhli skvělých vítězství v Pardubicích nad Ruskem a v Sarajevu nad Bosnou. V čem vidíte základ těchto úspěchů?

Jiří Zedníček: Už na mistrovství Evropy v roce 2015 mě potěšila zlepšená hra obrany, což se hlavně v posledních dvou střetnutích potvrdilo. V útoku se třeba občas nedařilo, ale do velice dobré obranné činnosti se dokázali zapojit všichni hráči. Což zároveň dokazuje výbornou týmovou práci.

Co bylo v průběhu obou zápasů rozhodující?

Zkušenosti z mnoha sportů nám prozrazují, že se sbornou lze držet krok za vyrovnaného stavu, ale nesmí se dostat do výraznějšího vedení. V utkání s Ruskem v jednu chvíli prohrával český tým už o devět bodů, ale nepříznivé skóre dokázal otočit ve svůj prospěch. Přitom to nebylo snadné, protože Rusové mají velice kvalitní a vzácně vyrovnané mužstvo. Naopak v Bosně jsou její oporou především pouze tři klíčoví hráči.

Bylo těžké najít vítěznou cestu i v bouřlivém prostředí v Sarajevu?

V žádném případě to nebylo snadné, vždyť domácí do poslední minuty měl šanci na vítězství. Češi však byli po úspěchu nad Ruskem psychicky silní a hlavně na sebe upozorňovali někteří hráči, kterým Bosňané nevěnovali maximální pozornost.

Mužstvo v těchto dvou střetnutích posílili Satoranský a Veselý. Podali očekávané výkony?

Oba splnili, co se od nich čekalo. Satoranský proti Bosně svým výkonem a 22 body asi ještě trochu víc. Bylo podstatné, že svým spoluhráčům dodali sebevědomí a tím jejich výkony pozvedli. Ve zbývajících zápasech budou českému mužstvu sice chybět, ale předchozí cestu k pěti výhrám našlo i bez nich.

Jaký je váš názor na izraelského trenéra Ginzburga?

Několikrát jsem s ním mluvil a zjistil jsem, že si velice váží možnosti trénoval reprezentační tým. Byl u základu budování odolné obrany, do kolektivu přinesl dobrého ducha a správnou náladu. A co považuji za nesmírně důležité, tak je to jeho vliv na vřelý vztah hráčů k české vlajce a hymně.

A ještě k Satoranskému s Veselým. Asi bychom se nezlobili, kdyby na mistrovství světa, které se koná v září příštího roku v Číně, tito dva vynikající basketbalisté nechyběli…

Jsem přesvědčen, že Světová basketbalová federace určila takový termín šampionátu, aby se v něm všechny týmy mohly nastoupit ve svých nejsilnějších sestavách. Takže věřím, že Satoranský i Veselý budou trenérovi k dispozici.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy