České reprezentantky ve čtvrtfinále basketbalového MS nestačily na domácí Brazílii a prohrály 51:75. O prohře českého týmu rozhodl především střelecký výpadek ve druhé čtvrtině, kterou Češky prohrály 27:9.
České basketbalistky nezačaly proti nabuzeným domácím hráčkám dobře a ve 3. minutě prohrávaly i díky dvěma trojkám rozdílem osmi bodů.
Češkám se od začátku zápasu znovu nedařila střelba, neproměňovaly ani jasné střelecké příležitosti. Naděje českého týmu držela kapitánka Hana Machová, která se prosadila únikem pod koš a po zisku míče v obraně si připsala asistenci po přihrávce Petře Kulichové.
Brazilkám se v první čtvrtině dařily nájezdy do české obrany, Češky rychlonohé soupeřky zastavovaly jen za cenu faulů. Problémy dělalo českým basketbalistkám i obranné doskakování.
Na konci první čtvrtiny si ale české hráčky připsaly dva útočné doskoky a dokázaly srovnat skóre na 19:19.
Druhá část hry se však českému týmu absolutně nevydařila a Češky dokázaly nastřílet jenom devět bodů. Proti vytažené obraně Brazilek se jim nedařila střelba z dálky, několikrát v zakončení selhaly i samy pod košem.
V 5. minutě druhé čtvrtiny prohrávaly české basketbalistky už o 17 bodů, když za pět minut nedaly ani bod, a rozjeté Brazilky hnané bouřlivým publikem už nedokázaly zastavit.
Brazilské hráčky se prosazovaly v soubojích jedna na jednu, jejich rychlé prúniky pod koš nedokázaly Češky pokrýt. České basketbalistky znovu ztrácely i hodně míčů v útoku, nedařil se jim ani obranný doskok.
Vysokou ztrátu se snažily české hráčky zlikvidovat střelbou za tři body, ale úspěšnost byla mizivá. Brazilkám se naopak dařily všechny herní činnosti a postup do semifinále si už nenechaly zkomplikovat.
České basketbalistky budou na šampionátu pokračovat ve skupině o páté až osmé místo, ve čtvrtek je čeká utkání s Francií.
"V první čtvrtině se nám ještě podařilo ztrátu dohnat a vyrovnat. Ve druhé jsme po zbytečných ztrátách míčů a při špatných přihrávkách, kdy se pivotky neuvolnily pod košem, zápas prohráli," prohlásil český kouč po porážce o 24 bodů.
I když českým hráčkám nechyběla bojovnost, na rozjeté a bojovně nabuzené Brazilky nestačily. "Snažili jsme se ještě zvrátit výsledek změnou systémů obran a výměnami hlídaných hráček, ale ani tato taktika nevedla k úspěchu," uvedl Bobrovský.
Český trenér nechtěl hodnotit, zda Brazilky podaly proti českému týmu svůj nejlepší výkon v turnaji. "Všechny zápasy Brazilek jsem neviděl, ale určitě patřil k těm lepším. Podle jejich radosti byly určitě rády, že nás porazily," řekl Bobrovský.
Postup do semifinále mistrovství světa si brazilské basketbalistky po vítězství nad českými reprezentantkami náležitě vychutnávaly. Ještě dobrých dvacet minut po zápase debatovaly s fanoušky i novináři a nechávali se rozesmáté fotografovat. Do šatny se jim po úspěchu nechtělo.
"Nemůžete se tomu divit. Měly jsme ze čtvrtfinále velké obavy. Kvality českého basketbalu známe dost dobře i díky mému působení v Brně. A Iziane Marquesová poznala život a basketbal v Praze v USK," řekla po zápase Cinthia dos Santosová. Na palubovce strávila necelých devět minut a vedle čtyř doskoků si svou bilanci vylepšila dvěma body.
Doslova na roztrhání byla Iziane Marquesová, jejíž autogram byl po zápase nejžádanější. S 23 body byla nejlepší hráčkou brazilského týmu a svými přesnými střelami dala impulzy k rozhodujícím dvěma trhákům.
"V minulé sezoně jsem dost poznala český basketbal. Věděly jsme, že musíme co nejrychleji soupeřky zlomit. A hlavně nepolevit, neboť české hráčky jsou houževnaté bojovnice," řekla Marquesová, která si pochvalovala, že záměr vyšel Brazilkám dokonale.
Bývalým spoluhráčkám mohla ukázat, jak vypadá bouřlivé brazilské publikum a samba. "Když jsem jim to vykládala, tak to nebylo ono. Lepší je, že poznaly dnes naši atmosféru na vlastní kůži. Jsme rády, že máme tento zápas za sebou. A českým basketbalistkám přeji, aby vybojovaly páté místo," prohlásila Marquesová.
Výsledek:
Brazílie - Česká republika 75:51 (19:19, 46:28, 62:40)
Nejvíce bodů: Marquesová 23, Arcainová 15, de Oliveiraová 11 - Machová 10, Klimešová 9, Vítečková 7, Mokrošová 6, Veselá 5. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Rougier (Arg.), Ethierová (Kan.). Fauly: 14:18. Trestné hody: 22/12 - 9/4. Trojky: 5:5. Diváci: 10.000.
O medaile budou hrát i Rusky a Australanky
Prvními semifinalistkami se staly hráčky Ruska, které porazily Španělsko 60:56. Obhájkyně stříbrných medailí si zajistily vítězství až v posledních dvou minutách zápasu.
Španělkám vyšel začátek zápasu, po první čtvrtině jim větší agresivita vynesla náskok až 21:10. Rusky hrály chaoticky v obraně a přesnost postrádaly v úvodních deseti minutách i jejich útočné akce.
Ruský trenér Grudin zvolil do druhé čtvrtiny zónovou obranu, proti které byly najednou soupeřky bezradné. Zcela jim odešla koncovka a šest minut nedaly koš. Dlouho se nemohla prosadit ani obávaná střelkyně Valdemorová.
Také po změně stran se vývoj skóre několikrát otočil. Španělky těžily ze střelby trojek, kterých daly osm. Naopak Rusky se z této vzdálenosti netrefily ani jednou. Ještě ve 38. minutě byl stav nerozhodný 53:53.
K rozhodujícímu obratu zavelela Ščegolevová, která ale po vstřeleném koši z rohu hřiště na palubovce vlhké od zatékajícího deště upadla a bolestivě si narazila hlavu.
Při další akci Rachmatulinová po úspěšné střele upadla na stejném místě, nestačila se vrátit do obrany a Valdemorová trojkou ještě vykřesala naději na zvrat. Ten už ale takticky lépe hrající Rusky nepřipustily a v semifinále se Američankami.
Favorizované Australanky daly čtvrtfinálovému zápasu s Francií očekávaný scénář hned od úvodních minut, kdy své rychlé protiútoky přesně zakončovaly a po první čtvrtině vedly desetibodovým rozdílem 23:13. Francouzky působily unaveným dojmem, chyběla jim důslednost v obraně a pomalost nahrazovaly častými fauly. Navíc často ztrácely míče po nepřesných rozehrávkách a hlavně zápolily s přesností v koncovce.
Po půlhodině hry Australanky vedly 61:44, v závěru polevily a šetřily síly na semifinále s Brazílií. Hlavními střeleckými oporami byly Jacksonová a Taylorová.
Semifinálové kvarteto podle očekávání zkompletovaly Američanky. Tým Litvy je pozlobil jen v úvodních deseti minutách, obhájkyně titulu z minulých dvou šampionátů ve středu zvítězily 90:56.
Tým USA se na rozdíl od předcházejících zápasů dostával jen pomalu do tempa. Útočně hrající Litva vedla v páté minutě dokonce 13:8, když soupeřky dlouho hledaly přesnou mušku. První čtvrtinu vyhrál Američanky o jediný bod 27:26.
Ve druhé se už ale Litevky nestačily vracet do obrany a po rychlých protiútocích favoritky vedly v poločase rozdílem šestnácti bodů 48:32. Po změně stran jejich náskok nadále narůstal a zápas se změnil se v exhibici.
Další výsledky - čtvrtfinále:
Španělsko - Rusko 56:60 (21:11, 27:31, 46:41)
Nejvíce bodů: Valdemorová 21, Aguilarová 14, Palauová 8 - Vodopjanovová 14, Korstinová 14, Stěpanovová 14, Šegolevová 12. Rozhodčí: Julienová (Fr.), Dolinek (ČR), Boltauzer (Slovin.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 10/6 - 12/10. Trojky: 8:0. Diváci: 2500.
Austrálie - Francie 79:66 (23:13, 42:38, 61:44)
Nejvíce bodů: Jacksonová 19, Taylorová 18, Whittleová 7 - Grudaová 15, Gomisová 11, Gillespieová 10. Rozhodčí: Smith (Arg.), Lefwerth (Švéd.) a Crowley (Kan.). Fauly: 12:27. Trestné hody: 37/26 - 15/11. Trojky: 3:1. Diváci: 3000.
USA - Litva 90:56 (27:26, 48:32, 65:36)
Nejvíce bodů: Parkerová 18, Thompsonová 15, Catchingsová a Smithová po 12 - Valužyteová a Bimbaireová po 12, Ciudarieneová 11. Rozhodčí: Pacheco (Braz.), Leemann (Švýc.) a Alamiri (Kuv.). Fauly: 20:24. Trestné hody: 24/19 - 17/5. Trojky: 5:5. Diváci: 2000.
Skupina o 9. - 12. místo:
Argentina - Kuba 76:73 (21:20, 40:36, 51:59)
Nejvíce bodů: Riosová 23, Vegaová 23, Sanchezová 15 - Bouletová 24, Plutinová 16, Amargová 11.
Kanada - Čína 65:61 (15:17, 32:24, 46:45)
Nejvíce bodů: Smithová 18, Kleindienstová 15, Suttonová-Brownová 13 - Nan Čchen 22, Miao Li-chie 21.