Basketbalistky na začátek MS prohrály

SportPlus
12. 9. 2006 19:51
Sao Paulo - České basketbalistky podlehly ve svém prvním vystoupení na mistrovství světa Francii rozdílem čtyř bodů. Uvnitř: Fotogalerie

Skóre zápasu otevřela trojka Francouzky Le Dréanové. Ta se po neúspěšné střele Kulichové ze střední vzdálenosti z protiútoku trefila znovu a Francie vedla na začátku utkání už 6:0.

Hana Machová dala první dva body českého týmu z trestných hodů po faulu Dijonové a Češky prohrávaly 2:6. Poté dvěma úspěšnými střeleckými pokusy korigovala na 6:9 Jana Veselá.

Na začátku 4. minuty česká reprezentace ztratila Michaelu Pavlíčkovou, která si podvrtla kotník a musela vystřídat. Do zápasu už nezasáhla.

Na rozdíl jednoho bodu snižovala střelou ze střední vzdálenosti Vítečková. Češky dobře bránily, nepouštěly soupeřky pod koš a po trojce Evy Vítečkové se české basketbalistky v páté minutě dostaly do vedení 11:8.

V 6. minutě Vítečková z velké dálky úspěšně vystřelila za tři body a srovnala stav na 14:14. Po několika neúspěšných útocích obou týmů byl necelé dvě minuty před koncem první čtvrtiny stav 16:15 pro český tým.

Basketbalistky Francie bránily hodně tvrdě a na jejich vytaženou obranu Češky těžko hledaly recept. Francouzkám se agresivita vyplácela a získaly několik míčů, ale české basketbalistky dokázaly chyby napravit také výbornou obranou.

České hráčky se přes tvrdou francouzskou obranu dokázaly dostávat podařenými kombinacemi

Na konci 2. minuty druhé čtvrtiny se dobře uvolnila Vítečková a zvyšovala už na 25:19 pro české barvy. Ve třetí minutě vystřelila úspěšně za tři body znovu Vítečkový, v následujícím útoku se Francouzky dopustily kroků a za stavu 28:21 si francouzský trenér Jardel musel vzít oddechový čas.

V 5. minutě druhé části hry se při útočném doskoku dopustila své třetí osobní chyby Petra Kulichová a trenér Bobrovský ji musel šetřit pro druhý poločas a na hřiště poslal Ivanu Večeřovou.

Češky se třikrát po sobě nedokázaly proti tvrdé a agresivní obraně Francouzek prosadit a v 6. minutě se český náskok zmenšil na tři body 28:25. O další dvě minuty později byl po několika nepřesnostech na obou stranách stav 30:29 pro české basketbalistky.

Francouzky těžily z vytažené obrany, přes kterou české hráčky nedokázaly rozehrát a ztrácely hodně míčů. Francouzským basketbalistkám se však v útoku také nedařilo a skóre bylo hodně vyrovnané.

Do začátku druhého poločasu vstoupila nešťastně česká pivotka Petra Kulichová, která se dopustila své čtvrté osobní chyby. Češkám se vstup do třetí čtvrtiny vůbec nevydařil a Francie se dostala šňůrou sedmi bodů do vedení 36:30.

Poté se dvakrát pod košem prosadila Kulichová, která si připsala i výborný obranný zákrok, když zblokovala Le Dréanovou. Češky tak stáhly na 34:36, ale pak přišly dva ztracené míče a Francouzky v páté minutě vedly znovu rozdílem šesti bodů 34:40.

České basketbalistky v 6. minutě třetí části hry po získaném míči a rychlém úniku Machové snížily na 42:43. Pak se oba týmy dlouho nedokázaly proti tvrdým obranám prosadit, až se v 9. minutě podařilo skórovat za tři body Markétě Mokrošové, která tak Češkám vrátila vedení 45:44.

Češky pak neproměnily tři jasné střelecké příležitosti, ale soupeřky předvedly také několik chyb v útoku, takže 3. čtvrtina skončila vedením českého týmu 47:44.

Do čtvrté části vstoupily české hráčky hrubou chybou v rozehrávce a Francouzky záhy srovnaly na 47:47. Ale ani českým soupeřkám se nedařila střelba, takže nedokázaly české ztráty trestat. Když se pak po delší době prosadily Češky pod košem, šly znovu do tříbodového vedení .

Ve čtvrté minutě poslední části hry byl stav vyrovnaný 50:50. Po šestkách Veselé a Machové vedly v šesté minutě české basketbalistky 54:50. O minutu později musela opustit po pěti osobních chybách hřiště Petra Kulichová a český tým tak přišel o svou výškovou převahu.

Po sérii trestných hodů, kdy Češky nedokázaly doskočit, se Francouzky dostaly tři minuty před koncem do vedení 55:54. Obě družstva měla po pěti osobních chybách, a tak se často střílely trestné hody. V těch se lépe dařilo českým hráčkám, které ale dvakrát v útoku přišly o míč.

Minutu před koncem skórovala za tři body Sauret-Gillespiová a Francouzky vedly o bod 59:58. V útoku ukvapeně vystřelila Večeřová, která neproměnila a francouzské hráčky šly po šestkách do vedení 60:58.

Devatenáct vteřin před koncem měly po rozskoku míč hráčky Francie a přišel český faul. Le Dréanová proměnila oba trestné hody a Češky už čtyřbodové manko nedokázaly zlikvidovat. Vítečková ani Machová neproměnily své trojkové pokusy a francouzské basketbalistky se mohly radovat z vůbec prvního reprezentačního vítězství nad českým týmem.

Česká reprezentace se pokusí o reparát ve středu proti Kubě, zápas začíná ve 22:30 SELČ.

Češkám přitížila ztráta Pavlíčkové

Už ve čtvrté minutě svého prvního vystoupení na mistrovství světa přišla česká reprezentace o jednu hráčku základní sestavy. Michaela Pavlíčková podklouzla a zranila si kotník a ze zápasu musela odstoupit.

"Patří k základním hráčkám sestavy, měli jsme na jejím výkonu postavenou i taktiku. I když se Zuzana Klimešová na nezvyklém místě snažila, tak to na zkušené Francouzky nestačilo," uvedl pro ČTK Bobrovský.

České reprezentantky měly problémy s velmi agresivní vytaženou obranou Francouzek a ztrácely v útoku velké množství míčů. To byly rozhodující momenty i podle Michaely Pavlíčkové, která musela zápas nuceně prosedět na lavičce.

"Ztratily jsme v důležitých momentech hodně míčů v okamžiku, kdy jsme měly dát důležité body. Na výkonu všech hráček se podepsala nervozita," řekla ČTK po zápase Pavlíčková, jejiíž další osud na šampionátu je zatím nejasný. "Uvidíme až večer po důkladnější prohlídce," dodal reprezentační lékař Libor Paša.

Ale ani sama Pavlíčková si nepřipouští žádné pesimistické nálady. Doufá, že si na šampionátu brzy zahraje a čeká, že Češky se po nepodařené premiéře oklepou. "Byl to první zápas, nemusíme kvůli jedné prohře věšet hlavu," prohlásila pro ČTK Pavlíčková.

Výsledek:
Francie - ČR: 62:58
(17:18, 29:30, 44:47)
Nejvíce bodů: Gomesová 19, Le Dreanová 12, Geudaová 10, Gillespiová 9 - Machová 16, Vítečková 12, Veselá 9, Kulichová 7. Rozhodčí: Pacheco (Šp.), Manciová (Belg.), Gens (Braz.). Fauly: 19:21. TH: 35/22 - 16/14. Trojky: 4:4. Diváci: 800.

Španělky na úvod basketbalového MS porazily Koreu

Španělské basketbalistky v úvodním vystoupení na mistrovství světa potvrdily roli favoritek a v Brazílii porazily o třicet bodů Koreu. Duel s asijským týmem v Sao Paulu vyhrály 87:57, když už v poločase vedly o 24 bodů.

O vítězství Španělek se nejvíce zasloužila autorka sedmnácti bodů Amaya Valdemorová, která byla loni v Turecku nejlepší střelkyní ME.

Ve skupině C na úvod nezaváhaly další z favoritek Rusky. Vicemistryně Evropy a bronzové olympijské medailistky porazily Nigérii 84:50, když své soupeřky přehrály především ve druhém poločase.