Basketbalisté Španělska si doma zahrají o zlato s Rusy

Ondřej Roubínek
15. 9. 2007 23:30
Mistři světa porazili úřadující šampiony z Řecka
Pau Gasol a Dirk Nowitzki - hvězdy světového basketbalu během zápasu ME mezi Španělskem a Německem. | Foto: Reuters

Madrid - První semifinále evropského šampionátu basketbalistů nabídl skvělou podívanou. Do posledního místa zaplněnou halou hnaní domácí Španělé porazili úřadující evropské šampiony z Řecka 82:77.

Cesta do finále ale nebyla pro španělský tým vůbec jednoduchá. Mistři světa sice vedli po první čtvrtině díky třem trojkám Calderona o šest bodů, dvě minuty před koncem poločasu dokonce o sedm, ale v půlce zápasu už byl stav jen 41:39 pro domácí.

Řekové pak skóre vyrovnali a dokonce se dostali do vedení - ve 27. minutě měli tříbodový náskok 53:50. Ještě čtyři minuty před koncem vedli Řekové o dva body, ale další Calderonova trojka poslal Španěly do vedení 68:67.

Litevci a Řekové jsou v semifinále ME basketbalistů

ME basketbalistů: Španělé rozstříleli Německo

Po dalším Calderonově úniku to bylo ve 39. minutě už o 6 bodů, 74:68 a vypadalo to, že je rozhodnuto. Jenže Řekové se v ohlušující atmosféře nehodlali vzdát a díky Zisisově trojce 19 vteřin před koncem byl stav 78:76.

Jenže Garbajosa proměnil po faulu obě šestky a když Řekové ztratili v následujícím útoku míč, mohla madridská hala explodovat nadšením.

Španělé vděčí za postup především spoluhráčům z Memphisu - Pau Gasol i Juan Carlos Navarro nastříleli shodně 23 bodů a spolu s Jose Manuelem Calderonem, který zaznamenal 18 bodů, byli hlavními tahouny světových šampionů.

Ve finále se Španělé utkají s Ruskem, které porazilo Litvu 86:74. Litevci prohrávali už o 19 bodů, ale znovu se dokázali dostat do zápasu - ve 26. minutě Šiškauskas vyrovnával trojkou na 52:52, ale Rusové znovu odskočili a litevští basketbalisté už neměli sílu zápas zdramatizovat.

Němci a Chorvaté drží olympijskou naději

V boji o 5. - 8. místo uspěli v sobotu basketbalisté Německa a Chorvatska, kteří si tak zajistili účast na olympijské kvalifikaci. Ta se odehraje příští rok.

Němci si poradili v dramatickém zápase se Slovinskem 69:65, Chorvaté porazili Francii 86:69. Oba vítězné celky se střetnou v neděli o celkové páté místo, poražení budou bojovat o poslední volné místo v olympijské kvalifikaci.

Přímý postup na OH v Pekingu už mají jako mistři světa jistý Španělé, v Madridu se rozhodne o dvou zbývajících přímých postupujících. Další čtyři celky se střetnou ještě v předolympijské kvalifikaci.