Satoranský i Krejčí pomohli v NBA k těsným výhrám po prodloužení

26. 2. 2022 11:08
Basketbalista Tomáš Satoranský debutoval v NBA v dresu San Antonia a třemi body přispěl k vítězství v dramatickém utkání ve Washingtonu, které skončilo až po druhém prodloužení výsledkem 157:153.
Vít Krejčí (Oklahoma City Thunder)
Vít Krejčí (Oklahoma City Thunder) | Foto: ČTK

Také další český rozehrávač v zámořské lize Vít Krejčí zažil nastavení zápasu s vítězným koncem. Den po osmibodovém osobním rekordu se sice mezi střelce nezapsal, ale zaznamenal alespoň po dvou asistencích a dvou doskocích a Oklahoma vyhrála v hale Indiany 129:125.

Satoranský se dostal na palubovku v zápase přesně po měsíci a poprvé od výměny z New Orleans s mezizastávkou v Portlandu. Odehrál přes devět minut, na hřišti strávil všechen čas v základní hrací době a body zaznamenal z trestných hodů. Jeden ze čtyř neproměnil, z pole se o střelu nepokusil a do statistik si v utkání proti svému bývalému týmu připsal ještě jeden doskok.

Zápas mohl v normální hrací době rozhodnout 4,1 sekundy před koncem Dejounte Murray, ale minul trojku. Podobně se mu vedlo také 3,9 sekundy před koncem prvního prodloužení a netrefil se ani na druhé straně Corey Kispert. Až v závěru druhé nastavené pětiminutovky Murray rozhodl šestkami 13,6 sekundy před koncem, po kterých získali hosté rozhodující čtyřbodový náskok. Wizards už neměli na odpověď čas.

Murray zkompletoval triple double za 31 bodů, 13 doskoků a 14 asistencí, Keldon Johnson mu sekundoval s 32 body. Za domácí Wizards zaznamenal 36 bodů Kyle Kuzma. Spurs si k triumfu dopomohli i 50 doskoky proti 39 domácím.

Krejčí strávil na palubovce přes 18 a půl minuty, ale při osmém startu v zámořské lize vyšel popáté střelecky naprázdno. Za celou dobu se dostal k jediné střele za tři body, ale netrefil se.

Thunder mohli zvítězit už v základní hrací době, 1,6 sekundy před koncem ale po neúspěšné trojce Buddyho Hielda nezvládli doskok a z rohu vyrovnal Lance Stephenson. Prodloužení pak rozhodl košem s faulem 20,7 sekundy před koncem Shai Gilgeous-Alexander, nejlepší střelec duelu s 36 body.

"Shai dnes předvedl dominantní představení. Akce zahrál přesně tak, jak jsme potřebovali, a soupeř měl velký problém udržet ho dál od koše," pochválil oporu trenér Thunder Mark Daigenault.

Velkou premiéru v dresu Philadelphie si odbyl James Harden. Trojnásobný nejlepší střelec NBA v prvním utkání po výměně z Brooklynu patřil ke strůjcům vítězství Sixers 133:102 nad domácí Minnesotou, když zaznamenal 27 bodů, osm doskoků a 12 asistencí. Nejlepším střelcem vítězů byl s 34 body Joel Embiid, 28 bodů přidal Tyrese Maxey.

"Jsme nesobečtí a chceme vyhrávat," pochvaloval si Harden po úspěšném debutu. "Myslím, že dokážeme velké věci, přičemž já chci na hřišti pomoct každému ze spoluhráčů, které tady v týmu máme."

Nejlepší tým soutěže Phoenix po osmi výhrách v řadě nestačil doma na New Orleans a prohrál 102:117. Rozhodující byla především třetí čtvrtina, během níž dostali Suns 42 bodů. Pelicans táhli C.J. McCollum s 32 a Brandon Ingram s 28 body, Jonas Valančiunas zaznamenal 18 bodů a 17 doskoků. Nejlepším střelcem Sun byl s 30 body Devin Booker.

Losangeleské derby skončilo výhrou Clippers 105:102. Lakers prohráli počtvrté z posledních pěti zápasů. LeBron James dal 21 bodů, hosty táhlo sedm dvouciferných střelců v čele s autorem 19 bodů Terancem Mannem. New York podlehl Miami 100:115 a nic na tom nezměnil ani osobní rekord R.J. Barretta, jenž nastřílel za Knicks 46 bodů.