Basketbalistky řeší generační problém, ale bude líp, věří končící Kulichová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 10. 2020 18:00
Basketbalistka Petra Kulichová patřila dlouhé roky mezi opory národního týmu a prožila s ním ty největší úspěchy. Teď svoji bohatou kariéru končí.
Petra Kulichová na olympiádě v Londýně 2012.
Petra Kulichová na olympiádě v Londýně 2012. | Foto: Reuters

Jejím prvním velkým seniorským turnajem byly olympijské hry v roce 2004 a od té doby patřila k oporám týmu, který o rok později dosáhl na evropský titul, v roce 2010 na stříbrné medaile z mistrovství světa a na dalších dvou olympiádách našel cestu do čtvrtfinále.

S reprezentací se rozloučila před třemi lety a před dvěma týdny se pivotmanka Sokola Hradec Králové rozhodla svoji kariéru v 36 letech ukončit definitivně. "Na celou svoji kariéru vzpomínám v dobrém. Zvláště stříbro ze světového šampionátu patří mezi nezapomenutelné úspěchy," řekla hned začátku rozhovoru pro deník Aktuálně.cz dlouholetá reprezentantka.

Byla jste klíčovou hráčkou národního družstva, které v letech 2004 až 2013 dosáhlo výborných výsledků. V čem byl jejich základ?

Měly jsme výbornou partu, výborně jsme si rozuměly nejen pod koši. Většina hráček si dokázala delší dobu udržet špičkovou formu a úspěchy nám dodávaly nutné sebevědomí. Velkou zásluhu na naší vydařené cestě měl pak trenér Lubor Blažek. Čili sešlo se všechno, co je potřeba k dosažení evropského titulu a druhé příčky na mistrovství světa.

Které zápasy byly zcela výjimečné?

Určitě mezi ně patří dvě vydařená střetnutí s Ruskem. O jediný koš ve finále mistrovství Evropy a potom o tři body ve skupině na mistrovství světa, které se konalo v České republice. Obrovská radost nás pak na tomto šampionátu provázela po výhrách ve čtvrtfinále nad Austrálií a v semifinále po prodloužení nad Běloruskem.

Ke sportu patří i zklamání. Které bylo to největší?

Těsná porážka v utkání s tehdy výbornou Francií ve čtvrtfinále olympijského turnaje v roce 2012 v Londýně a potom před třemi roky na mistrovství Evropy vyřazení už v základní skupině. Přitom šampionát se uskutečnil v České republice, takže na domácí půdě bylo naše zklamání moc velké.

Co vám přineslo pětileté působení ve třech tureckých klubech?

Cesta do zahraničí byla pro mě něčím novým, poprvé daleko od rodiny. V Besiktasu, ale i potom v Galatasarayi a Ankaře mohly hrát v týmu dvě Američanky a jen dvě Evropanky. Zpočátku mně musela stačit angličtina, ale časem jsem se aspoň to nejdůležitější naučila i turecky. Poznala jsem úplně jiný svět, novou kulturu i přátele.

V posledních letech se českému basketbalu žen moc nedaří. V čem vidíte hlavní příčinu?

Český basketbal musí řešit generační problém, vždyť z bývalé úspěšné sestavy zůstala jen Katka Elhotová. Dveře se otevřely mladým basketbalistkám a bude to chvíli trvat, než dosáhnou potřebné výkonnosti a vytvoří optimální tým.

Vidíte tedy určitou naději k návratu lepších časů?

Jsem optimistka, určité náznaky zlepšení už současný tým naznačil. Chce to hlavně získat potřebné zkušenosti z mezinárodních střetnutí, z utkání v evropských soutěžích. Pak by třeba nechyběl zájem i z některých zahraničních klubů, což jsem zažila a po všech stránkách mi to hodně pomohlo.

A kudy se chcete vydat po skončení profesionální kariéry?

Mám několik možností, ale zatím ještě uvažuji, co by pro mě bylo nejlepší.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy