Basketbalový Nymburk postoupil do čtvrtfinále Evropského poháru

31. 1. 2024 19:17

Basketbalisté Nymburka vyhráli v Evropském poháru FIBA v 5. kole osmifinálové skupiny M na palubovce turecké Manisy 69:55 a zajistili si kolo před koncem postup do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Francesca Tabelliniho tak po úvodní porážce se Zaragozou uspěli počtvrté za sebou. Příští týden v úterý se Nymburk představí ještě na hřišti francouzského Gravelines-Dunkerque. Boj o semifinále jej čeká 6. a 13. března.

Na výhře Nymburka se podílel 15 body, šesti asistencemi a třemi doskoky Ty Gordon. Na dvouciferný počet bodů (11) dosáhl za vítěze také Sukhmail Mathon. Nejlepším střelcem utkání byl s 18 body domácí James Anderson.

Nymburk postupem mezi nejlepších osm vyrovnal svůj historicky nejlepší výsledek v evropských pohárech, kterým je postup do čtvrtfinále Ligy mistrů v sezonách 2019/20 a 2020/21 a Eurocupu 2009/10 a 2011/12.

Domácí díky trojkám Darona Russella a Jamese Andersona získali v úvodu vedení 6:0, na což ale Nymburk odpověděl sedmibodovou šňůrou a v přetahované o vedení vyhrála Manisa úvodní čtvrtinu 14:12. Další podařená pasáž hostů na začátku krátce po startu druhé desetiminutovky přinesla obrat z 12:16 na 23:16. Pod tuto šňůru se podepsal prvními čtyřmi body v novém působišti americký pivot Nakye Sanders, který přišel ze Štrasburku, a pěti Jakub Tůma. Manisa do poločasu zkorigovala stav na 27:28.

Úvod druhého poločasu patřil Nymburku, ovládl jej 11:4 a unikl do osmibodového náskoku. Na tento rozdíl se hosté dostali ve třetí čtvrtině ještě dvakrát, ale celkově v zápase počtvrté. Manisa sice na přelomu třetí a čtvrté části pětibodovou šňůrou zkorigovala na 44:47, ale jedenáctibodová série bronzového týmu minulé sezony české ligy definitivně rozhodla. Rozjetý Nymburk vedl už i o 17 bodů a domácí v závěru stav snížili.