Bárta obhájil na česko-slovenském šampionátu titul v časovce

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 6. 2013 20:29
Vítězem časovky na společném mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice se stal Jan Bárta.
Jan Bárta
Jan Bárta | Foto: ČTK

Nová Dubnica - Vítězem časovky na společném mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice se stal Jan Bárta. Osmadvacetiletý závodník stáje NetApp-Endura tak obhájil český titul z loňska.

Bárta, účastník olympijských her v Londýně, zvládl 41 kilometrů dlouhou trať v Nové Dubnici v čase 50:26,74 a nechal za sebou o 27 vteřin domácího jezdce Petera Velitse. Slovenskému reprezentantovi tím rodák z Kyjova oplatil loňskou porážku z minulého společného republikového šampionátu v Púchově.

Bárta těšilo, že mu vyšla pomsta

Kyjovský rodák Bárta měl z vítězství velkou radost. "Ta časovka byla relativně rychlá, placatá. Já měl celkem dobré nohy a docela mi to jelo. Vyhrál jsem a to se počítá," řekl Bárta, jehož hodně potěšila i výhra nad Velitsem.

"Bral jsem to dnes tak, že to bude asi závod hlavně mezi námi dvěma, takže z toho mám velkou radost," netajil Bárta, který by mohl v příštím roce dovršit vítězný hattrick. "Určitě by to bylo lákavé, ale to se teprve uvidí, příští rok je ještě daleko," uvedl.

Závod se jel za nelehkých klimatických podmínek. "Teplo bylo, ale problém to nebyl, jsem zvyklý na ledacos. O víkendu už se má ochladit, tak uvidíme, jak to bude vypadat," řekl. Bárta připustil, že díky dnešnímu úspěchu se mu půjde o dost lépe do nedělního závodu s hromadným startem.

Bárta se soustředil hlavně na časovku

"To, nač jsem se hlavně soustředil, jsem zvládl. Nedělní závod by podle profilu neměl být až tak těžký, což mi tolik nevyhovuje, bude to asi do spurtu podobně jako loni. Asi se o něco pokusím. Uvidíme, jaké budu mít nohy, i s ohledem na to, že v minulosti bývala časovka ve čtvrtek, zatímco teď je tam jen jediný den volna," připomněl Bárta.

Druhým nejlepším Čechem a celkově třetím v pořadí závodu byl dnes Vojtěch Hačecký. Závodník pražské Dukly, jenž sbírá úspěchy především na dráze, zaostal za Velitsem o téměř minutu a půl. Mezi jezdci do 23 let se vedlo nejlépe Josefu Černému, jehož na stupních vítězů doplnili Josef Hošek a Petr Vakoč.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice v Nové Dubnici - časovka:

Muži (41 km): 1. Bárta (Team NetApp-Endura) 50:26,74, 2. P. Velits (SR) -27,03, 3. Hačecký (Dukla Praha) -1:53,05, 4. Okrouhlický (Sparta Praha) -2:18,90, 5. Bláha -2:22,38, 6. Kadlec (oba Dukla Praha) -2:29,74.

Muži do 23 let (41 km): 1. Černý (CCC Polsat Polkowice) 53:08,95, 2. Hošek (Bauknecht-Author) -20,45, 3. Vakoč (Etixx-IHNED) -45,06.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy