Praha - Olympijské hry v Soči se kvapem blíží, ne pro každého sportovce ale představují absolutní vrchol sezony, kterému by se mělo vše podřizovat. Sjezdař Ondřej Bank se na olympiádu těší, její význam ale nechce přehánět.
„Světový pohár je pro mě stejně důležitý, jako olympiáda. Samozřejmě ji řešíme, chceme tam uspět, ale stejně podstatný je pro mě třeba sjezd ve Wengenu,“ říká už třiatřicetiletý lyžař, pro něhož bude Soči již čtvrtou účastí pod pěti kruhy.
"Je to závod jako každý jiný"
„Olympiáda byla vždycky trochu přeceňovaná. I kvůli psychice se to musí brát tak, že je to závod jako každý jiný,“ dodává Bank a jeho bratr, trenér reprezentačního týmu, souhlasí.
„Na první olympiádu do Salt Lake City jsme jeli o čtrnáct dnů dříve a pak se to tam vůbec nepovedlo. Další dvě, v Turíně a Vancouveru, jsme příliš neřešili, jeli tam rovnou z nějakého normálního závodu a bylo to mnohem lepší,“ upozorňuje Tomáš Bank, že je lepší nevytvářet na sportovce kvůli olympijským hrám přílišný tlak. Obzvlášť, když jediná malá chybička může znamenat konec nadějí na úspěšný výsledek.
Bratrský tým nechce kvůli olympijským hrám vynechávat běžné závody Světového poháru.
„Ono to nejde, něco vynechávat nebo se šetřit. Všichni se ptají, proč jezdíte sjezdy před olympiádou, proč takhle riskujete. Ale podívejte se na Tessu Worleyovou, ta jeden den vyhrála obří slalom a druhý den se zranila ve slalomu. A má po olympiádě,“ připomíná trenér Bank smutný příběh francouzské lyžařky.
Před olympiádou trochu zvolní
Ondřej se proto nechce nijak omezovat. „Řešíme to neustále, jestli se na něco víc nesoustředit. Ale vždycky to stejně vyjde tak, že jezdíme všechno,“ říká Ondřej Bank. Jinak to u všestranného lyžaře, který umí v kombinaci útočit na nejvyšší pozice, ani nejde.
V lednu však Bank přece jen frekvenci závodů omezí. Při světovém poháru ve Val Gardeně už totiž působil hodně unaveným dojmem. „Ano, budeme opatrnější a před olympiádou trochu zvolníme,“ potvrzuje Tomáš Bank.