Bank válčí se syndromem skleněného muže, nové lyže jedou

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 12. 2013 12:30
Český lyžař v nové sezoně zatím odolává zraněním i nemocem. A potenciál nových lyží je podle jeho bratra a kouče velký.
Ondřej Bank na trati.
Ondřej Bank na trati. | Foto: ČTK

Praha - Těžko si představit, co mohl Ondřej Bank na alpských svazích dokázat, nebýt neustálých zranění. Kariéru dnes již třiatřicetiletého megatalentu českého lyžování komplikují zdravotní problémy prakticky neustále. Ovšem stejně jako bájný pták Fénix, i rodák ze Zábřehu na Moravě pravidelně povstává ze svého vlastního popela.

A v olympijské sezoně s věčným syndromem maroda bojuje více než statečně. Po dvou letech absolvoval celou přípravu a ani první závody nepřinesly žádné výraznější potíže, jež by mohly slibně rozjetou sezonu přibrzdit.

„Ondra je v pořádku. Lehké problémy měl jen teď v Americe kvůli chladnému vzduchu. On nemá mandle, takže po závodě tak čtyři hodiny v kuse kašle, má spálený krk. Ale jinak zatím dobré,“ hlásí bratr a trenér v jedné osobě Tomáš Bank.

Otevřená zlomenina a další „radosti“

Nachlazení, to je pro Ondřeje to nejmenší. V kariéře zažil ledacos. Spoustu polámaných kostí, několik operací kolen. O největší úspěchy ho připravil v roce 2008 těžký pád v Kitzbühelu, při němž si přivodil komplikovanou otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti. Lyžovat už zřejmě nebude, mysleli si lékaři a upínali se na to, aby mohl tehdy osmadvacetiletý muž vůbec normálně chodit.

Jenže Bank měl svou hlavu a lyžování se nevzdal. Když pak v roce 2010 v Kranjské Goře obsadil skvělé patnácté místo v obřím slalomu, bylo jasné, že je zpět na špici. To záhy potvrdil na světovém šampionátu v Ga-Pa pátým místem v superkombinaci.

Nicméně nejhorší období, v němž Bank dva roky pořádně netrénoval, mělo teprve přijít. Šok přinesla dovolená v Thajsku. Neznámá nemoc, kterou lékaři nebyli schopni ani pojmenovat, mu vystavila stopku na celý rok. A mohlo být hůř.

Bank starší: Bratr na tom byl strašně

„Že mohl umřít? To jsem si nepřipouštěl, nikdy jsem na to nepomyslel. Ale dochází mi to teď zpětně. Byl na tom opravdu strašně. Dlouho byl na vozíku, nebyl schopný si dojít sám na záchod. Když jsem mu telefonoval, nerozuměl jsem mu ani slovo. Jedním slovem hrůza,“ vypráví o neveselém období, v němž jeho bratr zhubnul téměř o patnáct kilo, Tomáš Bank.

Na děsivou chorobu jen tak nezapomene. „Doteď nikdo nezjistil, co to vlastně bylo. Pořád jsme vyděšení při každé horečce, každé viróze,“ naznačuje přetrvávající obavy Bank starší.

Po roce začal znovu trénovat, ale co čert nechtěl, zranil si rameno a musel na operaci. Další pád ho postihl loni v létě v jihoamerickém Chile. Na pět kusů roztříštěná čelist ho poslala zase na operační sál, kde mu lékaři do obličeje vpravili pět šroubů. A jako bonus přišlo zranění kolena.

Lepší fyzička a kvalitnější lyže

A tak si před olympijskou sezonou Bank řekl dost. Něco se musí změnit. „Už vím, jak co dělat, abych nějakou část těla zbytečně nepřetěžoval. Hlavní je, že musíte mít dostatečnou fyzickou kondici a tu si myslím, že teď mám. Před dvěma lety jsem ji neměl a možná proto jsem měl tolik zranění,“ vysvětluje lyžař, který se o minulém víkendu v americkém Beaver Creeku dočkal letošních premiérových bodů do Světového poháru.

Změnil také značku lyží. Ty staré totiž také měly svou část viny na častých zraněních. Lyžař mohl mít správné postavení, avšak lyže stejně uhnuly a reakce byla pro tělo už téměř nemožná. „Firma, jejíž lyže jsme používali dříve, nestihla zareagovat na vývoj a ty lyže prostě nebyly dobré. Používalo je málo jezdců a tak asi neměli motivaci je vylepšovat. Často se na nich padalo,“ vysvětluje reprezentační kouč, proč Ondřej Bank přezul z Elanu na Nordicu.

Kouč: Mohu slíbit lepší výsledky

U nových exemplářů si Bank starší pochvaluje jejich rychlost.  „V poslední době jedou hodně dobře, jsou konkurenceschopné. Třeba v Americe dojel Ondra ve sjezdu třicátý, ovšem až se startovním číslem 65 na už dost rozbité trati. To mělo velkou odezvu,“ naznačuje Bank možnosti. „Zvažujeme, že začneme jezdit více rychlostní disciplíny, byla by škoda toho nevyužít,“ dodává.

Můžeme se tedy těšit na ještě lepší umístění? „Ano, mohu slíbit lepší výsledky. Pokud vše půjde normálně, nastane tam zlepšení. Na začátku sezony si Ondra moc nevěřil, teď už je to o něčem jiném. A když se k tomu přidají lépe upravené tratě, bude to dobré,“ věří reprezentační kouč. A my věřme, že Ondřej Bank už si smůlu vybral minimálně na deset let dopředu. Vidět ho šťastného a rozesmátého pod olympijskými kruhy by pro jeho fanoušky bylo velkým zadostiučiněním.

 

Právě se děje

Další zprávy