Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.
Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát pro tento rok rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.
"Víme, že Čína dělá vše, aby dostala nový koronavirus pod kontrolu, a my všechny její snahy podporujeme. Musíme ale našim sportovcům, národním federacím a partnerům udělat jasno v této komplexní a překotně se vyvíjející záležitosti," uvedla federace v prohlášení. Dodala, že doporučení lékařské komise neumožnilo jiné řešení.
Pro příští rok se jako s možným termínem počítá tradičně rovněž s březnem. Je ale ještě otázkou, co bude s halovým mistrovstvím Evropy, které má od 5. do 7. března 2021 uspořádat polská Toruň.
Aktuální atletická halová sezona každopádně přišla o svůj vrchol, na kterém například Pavel Maslák mohl usilovat o čtvrtý titul mistra světa v běhu na 400 metrů za sebou. Limity už v začínajícím roce splnili koulař Tomáš Staněk a čtvrtkařka Lada Vondrová. Svazový šéf Libor Varhaník nicméně přijal rozhodnutí Světové atletiky s pochopením.
"Zrušení vrcholu halové atletické sezony nás pochopitelně na jednu stranu mrzí s ohledem na atlety, kteří se na tento vrchol připravovali a mají třeba již splněné limity. Nicméně situace je evidentně vážná a zdraví atletů je pro mě jako pro předsedu Českého atletického svazu na prvním místě. Chápeme tudíž rozhodnutí Světové atletiky a nejlogičtějším řešením je přesun tohoto šampionátu na příští rok," uvedl v prohlášení Varhaník.
Atletické HMS je v tuto chvíli nejvýznamnější, ale už zdaleka ne jedinou sportovní akcí, která padla za oběť koronaviru. Ten se šíří z města Wu-chan a v Číně si vyžádal již 132 obětí. Celosvětově je více než 6000 případů nakažených, většina právě v nejlidnatější zemi světa.
V Číně již byly zrušeny například dva rychlostní závody Světového poháru mužů v alpském lyžování. Měly se uskutečnit 15. a 16. února v Jen-čchingu jako první oficiální zkoušky tratí pro olympijské hry v roce 2022. Na programu byl sjezd a superobří slalom.
Kvůli zdravotním rizikům byly z Číny také přeloženy například olympijské kvalifikační turnaje basketbalistek a fotbalistek, zrušeno bylo halové mistrovství Asie v atletice či Hongkongský maraton.