Atletem roku se stal desetibojař Šebrle

SportPlus, ČTK
11. 11. 2006 22:36
Praha - Vítězem anktety Atlet roku 2006 se stal desetibojař Roman Šebrle. Oštěpař Jan Železný, který se loučí s kariérou, skončil čtvrtý.

Olympijský vítěz a letošní mistr Evropy z Göteborgu Šebrle kraloval vyhlašování už popáté za sebou.

"Já to neberu, že jsem to vyhrál popáté, vyhrál jsem to letos poprvé," prohlásil v rozhovoru pro ČTK po vyhlášení Šebrle. Triumf v anketě mu vyneslo podle jeho názoru vítězství v nejdůležitějším závodu v roce. "Vyhrál jsem mistrovství Evropy, takže jsem spokojen a je to pro mě takové zadostiučinění," dodal.

Druhou příčku obsadila oštěpařka Barbora Špotáková, jež vybojovala na ME stříbrnou medaili a překonala třikrát český rekord. Třetí skončil výškař Tomáš Janků, který si ze Švédska odvezl cenný kov stejné hodnoty.

Barbora Špotáková,  vítězka Světového atletického finále, získala také cenu pro Objev roku.

Šebrle dostal od 120 hlasujících 1133 bodů, Špotáková jen o třicet méně; to je nejtěsnější výsledek za posledních deset let.

V neoficiálním hlasování veřejnosti na internetové stránce www.atletika.cz vyhrála anketu zcela jasně Špotáková, které dali fanoušci skoro 50 procent hlasů, zatímco Šebrle měl na třetím místě za Janků kolem dvanácti procent.

Trenérem roku se stal kouč Špotákoé Rudolf Černý a nejlepším juniorem tyčkař Jan Kudlička.

Šebrle pátým vítězství za sebou v této statistice překonal Železného, který hlasování o Atleta roku kraloval v letech 1993-96. Železný v historii samostatné ČR vyhrál šestkrát, celkem pak sedmkrát. Stejný počet vítězství má na kontě také koulařka Helena Fibingerová, šestkrát kralovali hlasování Jarmila Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár.

Atlety na vyhlášení přivezly luxusní limuzíny, všichni pak dostali mimo jiné cihličky z 24karátového zlata.