Londýn - K ukřižovanému Ježíšovi přirovnal řecký sportovní web sport.gr bývalého cyklistu Lance Armstronga, který v pátek nad ránem vzdal boj s obviněním z dopingu a přijde o rekordních sedm vítězství na Tour de France.
A nebyl zdaleka jediný, který se během dne vyjádřil k situaci kolem legednárního Texasana.
Je to mučedník, myslí si někteří
"Apokathilosi!" napsal server u fotografie, kde si čtyřicetiletý Američan povoluje límeček u košile s kravatou v obleku. Autor podle agentury AP popsal Armstrongovu kapitulaci výrazem, který se v řečtině používá pro sundání Ježíše Krista z kříže.
Armstrong oznámil, že po neúspěchu u soudu už nebude bojovat s obviněním z dopingu. Tím dal zelenou disciplinárnímu procesu, který ho připraví o všechny dosažené úspěchy.
"Čeho je moc, toho je příliš," reagoval francouzský deník L'Equipe, který v minulosti Armstronga z dopingu také několikrát obvinil. "Cyklistická bomba. Lance Armstrong vzdal boj proti obvinění z dopingu," přidal britský Guardian.
New York Daily: Jde o všechny ty lži kolem sportovců
"Celosvětová lež Lance Armstronga se provalila," napsal New York Daily News. "Nejde o to, že sportovci podvádějí kvůli tomu, aby byli větší, rychlejší a silnější. Jde o všechny ty lži, které říkají před tím, než je chytí. Od pálkařů v baseballu po Marion Jonesovou a Armstronga," dodal autor.
V mírnějším stylu referovala o případu čtyřicetiletého Američana italská Gazzetta dello Sport: "Armstrong vzdal. Přišel o 7 Tour." Podobný postoj zaujal také švédský Aftonbladet: "Přišel o všechny tituly z Tour."
"Koho zajímá, že Armstrong vzdal boj s obviněním z dopingu?" položil otázku americký server Sports Illustrated s poznámkou, že bývalý cyklista ukončil hru, kterou si nejspíš zasloužil prohrát. Pozastavil se však nad tím, jestli slavný jezdec přijde o popularitu a fanoušky.
"Asi nebude moct jezdit na dovolenou do Paříže, ale Francouze nejspíš nikdy neměl moc v lásce. USADA tvrdí, že podváděl proto, aby vyhrával závody. Armstrong říká, že léčil rakovinu. Myslím, že mnoho lidí bude radši věřit Armstrongovi," dodal respektovaný server.
Bruyneel se Armstronga podle očekávání zastal
"Mrzí mě to kvůli Lanceovi i kvůli cyklistice jako takové. Je smutné, že situace došla tak daleko, že Lanceovi došla trpělivost a odmítl se nadále podílet na kampani USADA proti jeho osobě," pronesl na adresu svého bývalého svěřence v současnosti manažer Radioshacku Nissan-Treck Johan Bruyneel.
"Lance nikdy v životě neustoupil z férového boje. Jeho dnešní rozhodnutí pouze ukazuje, jak byl celý proces nespravedlivý," přidal Bruyneel, kterého USADA taktéž obvinila, že se na Armstrongově dopingu podílel. "Doufám, že se brzy ukáže, že tak daleko to nikdy nemělo dojít. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování však nemůžu říct víc," citovala jej agentura AP.
"Nechci to nijak komentovat, pořád je to jenom spekulace," nechal se slyšet i vítěz Tour z roku 1997 Jan Ullrich. "Už jsem ukončil kariéru a vždycky jsem byl na moje druhá místa pyšný. Lanceův případ jsem navíc nijak pečlivě nesledoval," dodal osmatřicetiletý Ullrich, kterému by mohli po diskvalifikaci Američana přibít do sbírky další tři triumfy.
Hinaulta celý případ vůbec nezajímá
Vedle něj by si měli nyní sedm Armstrongových triumfů mezi sebe rozdělili Švýcar Alex Zülle (1999), Španěl Joseba Beloki (2002), Němec Andreas Klöden (2004) a Ital Ivan Basso (2005).
"Vůbec mě to nezajímá," reagoval na celou kauzu, ovšem za použití mnohem peprnějších výrazů, pětinásobný vítěz Tour Bernard Hinault. "Je to jeho problém, ne můj. Navíc tohle mělo být vyřešené před deseti patnácti lety," dodal sedmapadesátiletý legendární Francouz.
"Jestli má USADA důkazy, je to ok. Proč ale podobně nepostupuje i v jiných sportech. Například spousta hráčů amerického fotbalu by také měla přijít o vítězství," přidal jeho krajan a mistr světa z roku 1994 Luc Leblanc.
Bývalý Armstrongův kolega ze stáje Astana a vítěz Tour z let 2007 a 2009 Alberto Contador, který se nedávno vrátil po dvouletém trestu za doping do pelotonu, nechtěl případ komentovat.
"Vůbec jsem to nesledoval. Vždycky, když jedu velký závod, tak se snažím některé věci omezit na minimum. Takže abych řekl pravdu, ani nevím, že to skončilo," řekl před startem sedmé etapy Vuelty.
Armstronga podpořil i lyžařský fenomén Bode Miller
Armstronga se naopak zastal jeho krajan a dvojnásobný vítěz Světového poháru ve sjezdovém lyžování Bode Miller. "V cyklistice není nikdo čistý, takže podváděl jako všichni ostatní," prohlásil. "Když někoho chytnou při dopingu, fajn. Tohle už by ale mělo zůstat v minulosti," přidal.
Za výraznou tvář svých kampaní se postavila i společnost Nike. "Lance trvá na své nevině a je v této věci neochvějný. Nike plánuje nadále podporovat jeho a nadaci, kterou založil, aby pomáhal lidem vyléčeným z rakoviny," uvedla firma v prohlášení.
"Pokud bude Lance vyřazen ze seznamu vítězů Tour, nastane větší důvěryhodnost výsledků závodu," pronesl Steven de Jongh, bývalý závodník a nyní ředitel formace Sky. To manželka amerického vítěze Tour Grega Lemonda (1986, 89 a 90) Kathy byla mnohem stručnější: "Konečně!"
Phinney k Armstrongovi vzhlíží i nadále
Mladý krajan obou cyklistických legend Taylor Phinney z BMC Racing Teamu se naopak postavil za Armstronga. "První věc, kterou vám říct, že Lance obdivuji, díky němu jsou v Americe velké cyklistické závody," napsal na své twitterovém účtu dvaadvacetiletý talent.
"Počkejte chvíli. Když seberou triumfy Lanceovi, znamená to, že vyhrál tři Tour Ullrich? To je docela zajímavé...," připomíná dopingovou minulost německého závodníka, který přišel za braní podpůrných látek o výsledky z let 2005 až 2007, Chiara Passeriniová, manželka Australana Cadela Evanse.
To samé si myslím Brian Holm, bývalý profesionální cyklistika a nyní sportovní šéf Omega Pharma-Quick Step, který se sám v roce 2002 přiznal k užívání EPO." Velká fraška. Bude docela zajímavé vidět, jak místo Lance svítí u jeho vítězství (i etapových) nyní jména jako Alex Zülle, Jan Ullrich či Richard Virenque."