Ani Hrad, ani Výstaviště. Tour de Ski bude na Strahově

Sport Sport, ČTK, Red Spo
6. 10. 2009 14:15
Závod bude bez Kateřiny Neumannové
Tour de Ski se stěhuje
Tour de Ski se stěhuje | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dějištěm sprinterského závodu volnou technikou v rámci Tour de Ski v běhu na lyžích bude Strahov.

Lokalitu mezi Spartakiádním stadionem a Stadionem Evžena Rošického vybral Svaz lyžařů České republiky (SLČR) a volbu místa konání posvětili také zástupci Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Organizátorem pak nebude společnost Kentaura, která závod pořádala pod názvem Pražská lyže v uplynulých dvou letech, nýbrž společnost CS Ski, dceřiná firma svazu, o čemž už dříve informoval on-line deník Aktuálně.cz.

Čtěte dále: Neumannová přes palubu. Kvůli dluhům jí vzali závody

Závod se tak v pondělí 4. ledna pojede jako Ski Sprint Praha 2010. SLČR odebral pořádání Kentauře letos v létě.

"Jsme přesvědčeni o tom, že to je nejvhodnější lokalita," prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda SLČR Lukáš Sobotka. "(Strahov) Je místem, kam patří sport, aniž bychom se dotkli života ve městě," dodal.

Předloni se konal závod na Hradčanském náměstí, loni před Průmyslovým palácem na holešovickém Výstavišti. "Uvažovali jsme o dalších variantách, včetně té holešovické, ale Strahov je vhodnější," uvedl Sobotka.

Diváci budou mít dost místa

Podle organizátorů je Strahov vhodný svou dostupností, je tam hodně místa a náročnější profil tratě bude zajímavější. Pořadatelé chtějí i ve spolupráci s Českou televizí využít panorama Prahy.

"Diváci budou mít dost místa, na běžce si budou moci obrazně doslova sáhnout," uvedl ředitel organizačního výboru Oto Linhart.

Výhodou nejvyššího místa v Praze je i skutečnost, že se tam bude dát vyrobit umělý sníh. Na trať dlouhou 1,3 km ho budou organizátoři potřebovat 1600 metrů krychlových. "Výroba by měla trvat zhruba tři dny," řekl Linhart.

Čtěte také: Sněhová Tour na Hradě: Drahý zážitek. A pro koho?

Tour de Ski začne na Nový rok prologem v Oberhofu, o den později se pojedou distanční závody klasicky s handicapovým startem, 3. ledna je v Oberhofu naplánován sprint klasickou technikou.

Následovat bude pražský závod, po němž se běžci přesunou do Itálie. Tam se 6. ledna pojede etapa z Cortiny do Toblachu volnou technikou s handicapovým startem. V Toblachu čeká závodníky o den později ještě jeden kratší distanční závod klasicky.

V sobotu 9. ledna se odehraje předposlední díl ve Val di Fiemme s masovým startem klasicky, finále opět obstará výjezd do sjezdovky Alpe Cermis.

Novou etapou bude trať z Cortiny do Toblachu. "Je to přesně taková etapa, kterou jsme od začátku chtěli v Tour de Ski mít," řekl dnes šéf úseku běžeckého lyžování FIS Jürg Capol. Běžci tak nepoběží na jednom místě, nýbrž po vzoru Tour de France z místa na místo. "Bude to náročné na logistiku i přímý televizní přenos, ale je to původní myšlenka Tour," pravil Capol.

Cíl bude ve svahu

Ze seriálu letos vypadlo Nové Město, ale Capol si nemyslí, že by to bylo navždy. "V úvahu pro další roky připadají Praha, Harrachov nebo Nové Město, ale všichni víme, že to je z ruky a je tam problém s logistikou," vysvětlil Capol.

FIS se snaží závod tlačit do města, aby se běžecké lyžování víc přiblížilo lidem.

"Ale musí se najít kompromis. Aby byl závod férový pro samotný sport, aby tam byla dobrá obslužnost a dost místa, aby se dalo prezentovat město jako takové," vypočítal Capol důvody, proč se v Praze závod stěhuje už potřetí.

"Na Hradčanech bylo málo místa, v Holešovicích byla trať rovná. Uvidíme, jak to bude fungovat na Strahově. Určitě to budou skvělé a dramatické závody, když se podíváme na profil trati," upozornil na stoupání i klesání a cílovou rovinkou ve svahu.

Se startem v Tour de Ski počítají také čeští běžci na lyžích, kteří mohou postavit šest závodníků.

"Po olympijských hrách je to pro kluky další vrchol sezony, takže počítáme s tím, že pojedou kompletně všichni včetně Lukáše Bauera," řekl kouč reprezentace Miroslav Petrásek.

V této sezoně vstupuje do Tour de Ski i nové pravidlo. Běžci nemusejí dokončit celý seriál, aby získali body do Světového poháru za jednotlivé závody.

Lehce navýšená celková dotace Tour je 1,050.000 švýcarských franků, což je zhruba 17 milionů korun. Pražský závod, jehož finále je připraveno na 18:30, má rozpočet 11 milionů korun a sníh na Strahově zůstane pro veřejnost i v dalších dnech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy