Sněhová Tour na Hradě: Drahý zážitek. A pro koho?

Martin Jůzek
31. 12. 2007 7:30
Sprint přilákal na Pražský hrad dvanáct tisíc diváků
Pořadatelé dokázali trať závodu nacpat na Hradčanské náměstí. Vysněžený okruh měřil necelých pět set metrů.
Pořadatelé dokázali trať závodu nacpat na Hradčanské náměstí. Vysněžený okruh měřil necelých pět set metrů. | Foto: Reuters/Petr Josek

Praha - Takový ruch Pražský hrad dlouho nezažil. Možná, že ještě nikdy se do historického centra české metropole nedostalo tolik lidí, jako 30. prosince roku 2007. Důvod? Tour de Ski.

Závod v běhu na lyžích přilákal na Hradčanské náměstí tisíce diváků. Zdarma sledovaly jediné. Okruh, jenž měřil necelých pět set metrů a po němž se proháněli nejlepší lyžaři na světě.

Pouze jedna chyběla, ze stopy se Kateřina Neumannová přesunula do role pořadatelky. "Atmosféra je tu fantastická stejně jako divácký ohlas," řekla novinářům bývalá české reprezentantka.

Podle organizátorů si na sprint mezi památkami našlo cestu zhruba dvanáct tisíc lidí. Více jich nakrátko vzniklý areál před hradním nádvořím ani nemohl pojmout. Tribuny a ulice by se prý naplnily dvojnásobně, kdyby to šlo.

"Člověk potkával spoustu lidí, kteří z toho byli nadšení. Ale byli tu i tací, kteří na všechno nadávali. Rádi bychom však pořádali sprint i za rok. I když je to předčasné, musíme si vše ještě zhodnotit," dodala Neumannová.

Nejvíce byli slyšet komentátoři a hudba

Diváci, kteří nedělní část Tour de Ski sledovali v televizi, tolik neprohloupili. Zážitek na vlastní oči totiž se sebou nesl spoustu negativ. Od drahého a nedostačujícího občerstvení, přes davy lidí na malém prostoru až po minimum informací.

Jedna velkoplošná obrazovka stěží pokryla polovinu tratě. Naopak se povedl dvoujazyčný komentář prokládaný hlasem Michala Dusíka, jenž si neodpustil i vtipy, nejčastěji kvůli "ulitým" startům.

Moderátoři byli společně s hudbou hodně slyšet, na rozdíl od diváků. Jakoby závod sledovali spíše turisté nebo jen čeští zvědavci.

"Atmosféra byla výborná. Lidé řvali jako o život, když jsem jel já nebo jiný český závodník. Naopak u dalších mlčeli," usmál se po doběhu nejlepší český běžec, který obsadil osmé místo.

Miliony se hned tak neztratí. Užijí si je v Praze 6

Úzká trať byla pro závodníky obtížná a přinesla řadu pádů. Tento znamenal konec nadějí pro Itala Cristiana Zorziho (28) a Marcuse Hellnera ze Švédska (16).
Úzká trať byla pro závodníky obtížná a přinesla řadu pádů. Tento znamenal konec nadějí pro Itala Cristiana Zorziho (28) a Marcuse Hellnera ze Švédska (16). | Foto: Ondřej Besperát

Závod ukázal stinnou stránku takové akce. To byla částka, kterou si vyžádala organizace jednodenního sprintu v centru Prahy. Na druhou stranu nelze opomenout penězi neocenitelný fakt.

Přímý přenos zhlédli diváci v desítkách zemí. Především v Evropě se Praze dostalo takové reklamy, jíž by těžko konkurovala placená inzerce. Jaká to nádhera, když byla trať snímána společně s dominantou Pražského hradu a Chrámu svatého Víta.

Zviditelnili se i politici. Pogratulovat vítězům přišel primátor metropole Pavel Bém i prezident České republiky Václav Klaus.

Celkově to stálo zhruba deset milionů. Vůbec nejdražší byla výroba a doprava umělého sněhu, který byl vyroben na Šumavě u Horní Vltavice a nákladními auty byl převezen na Hradčanské náměstí.

Pět milionů za něj však hned tak nezmizí. Použitá voda z Vltavy se do téže řeky vrátí. Pořadatelé se totiž po skončení sprintu rozhodli navézt bílou pokrývku na část cyklistické stezky. Sedlec, část Prahy 6, se nyní může chlubit sněhem, na němž závodila sněhová elita.

"V době, kdy se vše zdražuje, je kritika pochopitelná. Všechno jsou to ale peníze ze soukromého sektoru," vysvětlovala Neumannová.

Směšný závod, kritizovali Němci

Předávání cen vítězům: zprava Václav Klaus, Kateřina Neumannová a Jan Kasal
Předávání cen vítězům: zprava Václav Klaus, Kateřina Neumannová a Jan Kasal | Foto: Ondřej Besperát

Kritika Pražské lyže zazněla i z úst zahraničních závodníků. "Byl to směšný závod, kde show převážila samotné lyžování," zlobil se trenér německé reprezentace Jochen Behle. Nejen jemu se nelíbila se šířka, kvůli níž prý nešlo předjíždět.

"Šířka tratě byla podle pravidel, jediný problém nastal u nadchodů, kde to bylo trochu zúžené. Vše od dráhy až po koridory jsme udělali podle požadavků FIS. Ale mně vadilo, jak před závodem technický delegát zkrátil trať oproti původním plánům. Start měl být původně níž," reagovala Neumannová.

Německému týmu se však nelíbilo skoro všechno a dokonce si i jeho členové postěžovali na závody v Novém Městě na Moravě.

Jejich neoficiální protesty skončily stejně jako jejich závodníci. Favorizovaní Angerer a Sommerfeldt se trápí, navíc se nedaří ani jejich kolegům. Ve sprintu nepostoupil ani jeden Němec do čtvrtfinále.

Navíc závody, které měl hned v prvních lednových dnech uspořádat bavorský Oberstdorf, byly kvůli špatnému televiznímu pokrytí přesunuty do České republiky.

Tour de Ski tak pokračuje na Nový rok opět v Novém Městě. Opět s fanoušky, tentokráte však v zasněženém lese, kam běžecké lyžování patří. Sprint v Praze byl pouhým zpestřením. Nadchl, ale ukázal, že tudy se do cíle nejede.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát loni na daních vybral přes bilion korun, meziročně mírně více

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 1,2 procenta, tedy o 12 miliard korun, na 1,03 bilionu korun. Například na dani z přidané hodnoty stát získal 463,7 miliardy korun, meziročně o 37,2 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 200,6 miliardy korun, meziročně o 40 miliard korun více. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok.

Naopak z daně z příjmu fyzických osob stát za loni získal meziročně o 59 miliard korun méně, tedy 172,6 miliardy korun. Důvodem byly daňové změny účinné od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že rozpočet změnou daní loni přišel o 56,7 miliardy korun a na úrovni veřejných financí ztráta činí 90,2 miliardy korun. Méně stát vybral loni i ze spotřebních daní, zhruba 158 miliard korun.

Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 698,7 miliardy korun, tedy o 19,5 miliardy korun méně. Vliv měla i loňský úprava rozpočtového určení daní ve prospěch obcí a krajů. Schodek rozpočtu loni vyšplhal na rekordních 419,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie osvobodila rukojmí z texaské synagogy, podezřelý je po smrti

Rukojmí, které v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo osvobodit. Všichni jsou v pořádku, oznámil texaský guvernér Greg Abbott. Podezřelý je po smrti, uvedl na tiskové konferenci šéf policie v Coleyville.

"Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou živí a v bezpečí," napsal Abbott na Twitteru. Krátce předtím bylo ze synagogy slyšet hlasitou ránu a zvuky podobné střelbě, napsala AP.

Policie byla k synagoze přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého situaci podezřelý původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo muže identifikovat ani určit motiv činu.

Web ABC News dříve informoval, že podezřelý mluvil o pákistánské teroristce Áfíe Siddíkíové jako o své sestře a požadoval její propuštění. Siddíková byla v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy