Sněhová Tour na Hradě: Drahý zážitek. A pro koho?

Martin Jůzek
31. 12. 2007 7:30
Sprint přilákal na Pražský hrad dvanáct tisíc diváků
Pořadatelé dokázali trať závodu nacpat na Hradčanské náměstí. Vysněžený okruh měřil necelých pět set metrů.
Pořadatelé dokázali trať závodu nacpat na Hradčanské náměstí. Vysněžený okruh měřil necelých pět set metrů. | Foto: Reuters/Petr Josek

Praha - Takový ruch Pražský hrad dlouho nezažil. Možná, že ještě nikdy se do historického centra české metropole nedostalo tolik lidí, jako 30. prosince roku 2007. Důvod? Tour de Ski.

Závod v běhu na lyžích přilákal na Hradčanské náměstí tisíce diváků. Zdarma sledovaly jediné. Okruh, jenž měřil necelých pět set metrů a po němž se proháněli nejlepší lyžaři na světě.

Pouze jedna chyběla, ze stopy se Kateřina Neumannová přesunula do role pořadatelky. "Atmosféra je tu fantastická stejně jako divácký ohlas," řekla novinářům bývalá české reprezentantka.

Podle organizátorů si na sprint mezi památkami našlo cestu zhruba dvanáct tisíc lidí. Více jich nakrátko vzniklý areál před hradním nádvořím ani nemohl pojmout. Tribuny a ulice by se prý naplnily dvojnásobně, kdyby to šlo.

"Člověk potkával spoustu lidí, kteří z toho byli nadšení. Ale byli tu i tací, kteří na všechno nadávali. Rádi bychom však pořádali sprint i za rok. I když je to předčasné, musíme si vše ještě zhodnotit," dodala Neumannová.

Nejvíce byli slyšet komentátoři a hudba

Diváci, kteří nedělní část Tour de Ski sledovali v televizi, tolik neprohloupili. Zážitek na vlastní oči totiž se sebou nesl spoustu negativ. Od drahého a nedostačujícího občerstvení, přes davy lidí na malém prostoru až po minimum informací.

Jedna velkoplošná obrazovka stěží pokryla polovinu tratě. Naopak se povedl dvoujazyčný komentář prokládaný hlasem Michala Dusíka, jenž si neodpustil i vtipy, nejčastěji kvůli "ulitým" startům.

Moderátoři byli společně s hudbou hodně slyšet, na rozdíl od diváků. Jakoby závod sledovali spíše turisté nebo jen čeští zvědavci.

"Atmosféra byla výborná. Lidé řvali jako o život, když jsem jel já nebo jiný český závodník. Naopak u dalších mlčeli," usmál se po doběhu nejlepší český běžec, který obsadil osmé místo.

Miliony se hned tak neztratí. Užijí si je v Praze 6

Úzká trať byla pro závodníky obtížná a přinesla řadu pádů. Tento znamenal konec nadějí pro Itala Cristiana Zorziho (28) a Marcuse Hellnera ze Švédska (16).
Úzká trať byla pro závodníky obtížná a přinesla řadu pádů. Tento znamenal konec nadějí pro Itala Cristiana Zorziho (28) a Marcuse Hellnera ze Švédska (16). | Foto: Ondřej Besperát

Závod ukázal stinnou stránku takové akce. To byla částka, kterou si vyžádala organizace jednodenního sprintu v centru Prahy. Na druhou stranu nelze opomenout penězi neocenitelný fakt.

Přímý přenos zhlédli diváci v desítkách zemí. Především v Evropě se Praze dostalo takové reklamy, jíž by těžko konkurovala placená inzerce. Jaká to nádhera, když byla trať snímána společně s dominantou Pražského hradu a Chrámu svatého Víta.

Zviditelnili se i politici. Pogratulovat vítězům přišel primátor metropole Pavel Bém i prezident České republiky Václav Klaus.

Celkově to stálo zhruba deset milionů. Vůbec nejdražší byla výroba a doprava umělého sněhu, který byl vyroben na Šumavě u Horní Vltavice a nákladními auty byl převezen na Hradčanské náměstí.

Pět milionů za něj však hned tak nezmizí. Použitá voda z Vltavy se do téže řeky vrátí. Pořadatelé se totiž po skončení sprintu rozhodli navézt bílou pokrývku na část cyklistické stezky. Sedlec, část Prahy 6, se nyní může chlubit sněhem, na němž závodila sněhová elita.

"V době, kdy se vše zdražuje, je kritika pochopitelná. Všechno jsou to ale peníze ze soukromého sektoru," vysvětlovala Neumannová.

Směšný závod, kritizovali Němci

Předávání cen vítězům: zprava Václav Klaus, Kateřina Neumannová a Jan Kasal
Předávání cen vítězům: zprava Václav Klaus, Kateřina Neumannová a Jan Kasal | Foto: Ondřej Besperát

Kritika Pražské lyže zazněla i z úst zahraničních závodníků. "Byl to směšný závod, kde show převážila samotné lyžování," zlobil se trenér německé reprezentace Jochen Behle. Nejen jemu se nelíbila se šířka, kvůli níž prý nešlo předjíždět.

"Šířka tratě byla podle pravidel, jediný problém nastal u nadchodů, kde to bylo trochu zúžené. Vše od dráhy až po koridory jsme udělali podle požadavků FIS. Ale mně vadilo, jak před závodem technický delegát zkrátil trať oproti původním plánům. Start měl být původně níž," reagovala Neumannová.

Německému týmu se však nelíbilo skoro všechno a dokonce si i jeho členové postěžovali na závody v Novém Městě na Moravě.

Jejich neoficiální protesty skončily stejně jako jejich závodníci. Favorizovaní Angerer a Sommerfeldt se trápí, navíc se nedaří ani jejich kolegům. Ve sprintu nepostoupil ani jeden Němec do čtvrtfinále.

Navíc závody, které měl hned v prvních lednových dnech uspořádat bavorský Oberstdorf, byly kvůli špatnému televiznímu pokrytí přesunuty do České republiky.

Tour de Ski tak pokračuje na Nový rok opět v Novém Městě. Opět s fanoušky, tentokráte však v zasněženém lese, kam běžecké lyžování patří. Sprint v Praze byl pouhým zpestřením. Nadchl, ale ukázal, že tudy se do cíle nejede.

 

Právě se děje

Další zprávy