Americká softbalistka Abbottová mění historii, podepsala milionový kontrakt

Pavel Hrdina
9. 5. 2016 14:01
Monica Abbottová se stala první softbalistkou historie, která v profesionální lize NPF podepsala kontrakt na milion dolarů. Upsala se novému týmu Scrap Yard Dawgs z Houstonu.
Monica Abbotová na hrách v Pekingu
Monica Abbotová na hrách v Pekingu | Foto: ČTK

Praha - Softbalová superstar Monica Abbottová se na konci minulého týdne stala první ženou v historii amerických týmových sportů, která podepsala profesionální smlouvu přesahující magickou hranici milion dolarů.

"Nejdřív jsem se smála a potom plakala štěstím. V ženském sportu je to bezprecedentní částka," uvedla dvojnásobná mistryně světa a majitelka olympijského stříbra z Pekingu.

Americká profesionální softbalová liga NPF (National Pro Fastpitch) se tak aspoň malým krůčkem přiblížila baseballovému gigantu MLB. Tam padla hranice milionu před 37 lety, o což se postaral legendární Nolan Ryan.

"Jižní tlapa" za 180 000 dolarů ročně

Ve zbrusu novém týmu Scrap Yard Dawgs z Houstonu přitom dobře vědí, proč si služby Abbottové zavázali. 30letá nadhazovačka nemá na svém postu konkurenci. S výškou 190 cm umí spodem hodit rychlostí 123 km/h, svým nadhozům navíc dokáže udělit neuvěřitelnou rotaci. Pálkařky přivádí k šílenství i tím, že jako "jižní tlapa" (southpaw) hází levačkou.

"Beru to jako možnost, jak dostat do našeho sportu více mladých hráček. Profesionální softbal rok od roku roste, a i v našem týmu se neustále bavíme o budoucnosti pro další generaci. Středoškolačky i 12leté dívky teď budou vědět, že existuje možnost hrát softbal profesionálně," vzkazuje Abbottová, která se nyní připravuje v Japonsku.

Rodačka z Kalifornie podepsala smlouvu na šest let, každý rok si přijde na 180 000 dolarů, tedy v přepočtu přes 4 miliony Kč. Přestože jde ve světě ženského týmového sportu o historicky nejvyšší částku, v individuálních sportech už dolarové milionářky dávno existují. Třeba tenistka Serena Williamsová jen loni na turnajích vydělala 10 milionů dolarů.

Češky se profi smlouvy ještě načekají

Profesionální softbal je elitní klub, do kterého zatím kromě Američanek smějí vstoupit už jen Japonky či  Australanky. Letos si NPF ale zahraje i třeba Britt Vonková z Nizozemska, kterou čeští softbaloví fanoušci dobře znají z mistrovství Evropy.

"Myslím, že cesta k profi softbalu vede jedině přes hraní ve Spojených státech. Musíte být extrémně dobrá, udělat si jméno a třeba si vás všimnou,“ myslí si česká reprezentační nadhazovačka Lucie Zappová.

Šanci ukázat se budou mít české reprezentantky letos v srpnu, kdy budou v kanadském Surrey bojovat na mistrovství světa. Ještě důležitější výzvy ale čekají Češky v roce 2019, kdy celý softbalový svět očekává start olympijské kvalifikace. Na šestimístném startovním poli by měl mít jedno místo rezervované tým z Evropy a Česko jako jedna z nejúspěšnějších softbalových zemí starého kontinentu patří mezi hlavní adepty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy