Češi konečně ovládli pražský baseballový týden

Jan Jabrocký
28. 6. 2015 15:33
Prestižní baseballový turnaj ovládla česká reprezentace i díky dvěma vítězstvím nad obhájci titulu International Stars.
Česká baseballová reprezentace se z titulu na turnaji raduje po sedmi letech.
Česká baseballová reprezentace se z titulu na turnaji raduje po sedmi letech. | Foto: Beny Photo - Sport Photography

Praha - Česká baseballová reprezentace konečně dokázala prolomit smůlu, která ji poslední roky provázela na Pražském baseballovém týdnu, a poprvé od roku 2008 se mohla radovat z celkové výhry na turnaji.

A bylo to vítězství zasloužené, protože jako jediný tým navíc nenašla v šesti zápasech přemožitele. Juniorský reprezentační výběr přijel na turnaj sbírat zkušenosti a nakonec obsadil předposlední místo.

Charitativní tečkou za turnajem byl zápas pro děti s cystickou fibrózou, ve kterém si mimo jiné zahráli Robert Záruba nebo Ivan Trojan, a na charitu se vysbíral rovný půl milion.

Američtí vysokoškoláci nestíhali

Hned první den turnaje se diváci také stali svědky rozšíření Síně slávy českého baseballu, do které vstoupili Miroslav Duffek a Bohumil Čuta. Počet členů se tak v Síni slávy se tak zvýšil na sedmnáct.

Do úvodního zápasu vstoupili reprezentanti skvěle a americkému výběru vysokoškoláku pod názvem Planet Baseball nedali žádnou šanci a zvítězili jednoznačně 13-3. Zápas byl pro vysoký rozdíl ve skóre ukončen již po sedmi směnách. Diváky navíc zvedl ze sedadel Jakub Sládek povedeným odpalem až za plot.

Velká Británie patří mezi soupeře, které Češi pravidelně poráží, což se nakonec potvrdilo i na pražském turnaji.

Třetí den nabídl souboj dvou českých reprezentací. Junioři se chtěli ukázat a porazit své starší kolegy. V jednu chvíli dokonce vedli 2-1, ale pak seniorský výběr zabral a i díky homerunu Petra Čecha utkání otočili na konečných 6-2 z jejich pohledu.

Češi zdolali i obhájce

Nejtěžší zápasy pro reprezentaci přišli v posledních dvou dnech. V pátek nastoupili proti obhájci prvenství International Stars. Tento tým, který je vždy poskládán těsně před turnajem z hráčů působících v Evropě, opět předváděl výborné výkony.

To se ukázalo i v tomto utkání, kdy dokázal celý zápas trápit český výběr a bojovat až do poslední směny. Nicméně skvěle si na kopci vedl Petr Minařík, jenž soupeři povolil pouze jeden doběh v sedmi směnách.

Po tomto vítězství bylo jasné, že si reprezentanti zahrají ve finále. Proti komu si jej zahrají měla rozhodnout až sobota. O postupu ještě reálně uvažovali Internationals a také německá osmnáctka, která však potřebovala, aby Stars v sobotu prohráli. Což se nakonec nestalo a Češi tak před posledním utkáním základní skupiny věděli, že si v sobotu večer dají reprízu pátečního duelu.

Předtím však ještě museli odehrát utkání z německými juniory. I když v tomto zápase prakticky o nic nešlo, tak reprezentanti zabojovali a dokázali zvrátit nepříznivý vývoj utkání, v němž prohrávali 1-5 na konečných 7-5.

Reprezentanti museli znovu otáčet

Schopnost otáčet nepříznivý vývoj se nakonec ukázala jako klíčová i ve finále. International Stars tentokrát vstoupili do utkání lépe a šest směn drželi vedení na své straně. Češi se navíc nedokázali prosadit proti výborně házejícímu Wilsonovi Lee, kterého fanoušci znají z loňského působení v týmu Draci Brno.

Pak jej ale vystřídal Jimmy Jensen, čehož naši hráči využili a v osmé směně dokázali zápas otočit ve svůj prospěch. Soupeř tak měl pouze jednu směnu na to, aby minimálně vyrovnal, což se mu proti výborně házejícímu Radimu Chroustovi nepovedlo a český výběr se tak po posledním autu mohl zaslouženě radovat.

Češi tak svému soupeři vrátili finálové porážky z posledních dvou ročníků a po sérii třech druhých míst, tak konečně vystoupali na stupínek nejvyšší. Pro české reprezentanty to byla výborná příprava na nadcházející Univerzitní mistrovství světa v Korei, které se začnou již šestého července.

Organizátoři spokojení. I kvůli charitě

Zároveň s baseballovým kláním na pražské Krči probíhala také boje ženských softballových týmů. Z vítězství na tomto turnaji se také radoval reprezentační výběr ČR, když ve finále porazil své mladší kolegyně z juniorského výběru.

"S průběhem turnaje jsem maximálně spokojený,“ hodnotil týden jeden z hlavních organizátorů Jan Bagin. "Vydařil se jak po organizační, tak po herní stránce. Byl napínavý až do posledního okamžiku. Byly k vidění krásné zápasy, hlavně česká reprezentace proti Američanům. Tyto zápasy byly lahůdkou pro diváky. Navíc vyšlo počasí, což je u této akce vždycky hodně důležité. Odehrálo se také charitativní utkání pro nemocné děti, v němž si zahrála spousta zajímavých osobností ze sportovního i uměleckého světa. Týmy byly hodně spokojené a nám se povedlo domluvit bližší spolupráci s německou baseballovou asociací, která o to měla velký zájem, protože Česká republika  a Německou jsou momentálně hybatelem rozvoje baseballu v Evropě. Tato spolupráce je hodně důležitá pro český baseball."

Konečné pořadí PBT 2015:

1. ČR
2. EU International Stars
3. Německo U18
4. Planet baseball (USA)
5. ČR U18
6. Velká Británie

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy