"Klíčoví lidé rozhodli, že pro ně neplatí pravidla. Mezi rozhodčími a ringovými sudími panovala atmosféra strachu, zastrašování a slepé poslušnosti," řekl McLaren na dnešní tiskové konferenci.
Konkrétní počet ovlivněných duelů neoznámil, ale uvedl, že se pohybuje okolo deseti.
Podle McLarena se rozhodčí a sudí před začátkem programu z "vyšších míst" dozvěděli, kdo má který zápas vyhrát. Původce manipulací se zjistit nepodařilo, nikdo z podezřelých už se v boxu nepohybuje.
McLaren uvedl, že tehdejší prezident Wu Ching-Kuo "nese hlavní odpovědnost za selhání při rozhodování v Riu a na kvalifikačních turnajích". Tchajwanský funkcionář šéfoval AIBA jedenáct let, v roce 2017 byl suspendován a z funkce odstoupil.
"Zápasy byly zmanipulovány pro peníze, pro výhody, které z toho AIBA plynuly, jako poděkování národním federacím a jejím olympijským výborům a někdy také organizátorům akcí za jejich finanční a politickou podporu," uvedl McLaren.
"Box má problém a nejde o pravidla a procesy. Je to lidský problém. Až příliš dlouho lidé fungovali mimo pravidla," doplnil.
Turnaj v Riu provázelo několik sporných rozhodnutí. Nejviditelnější byl vztek irského boxera Michaela Conlana po porážce s Rusem Vladimirem Nikitinem ve čtvrtfinále váhy do 56 kg. Mistr světa a bronzový olympijský medailista z Londýna ukázal rozhodčím z ringu vztyčený prostředník a AIBA označil za zkorumpovaný spolek. Od asociace dostal pokutu čtvrt milionu korun, mezitím ale odešel k profesionálům.
McLaren uvedl, že Rio bylo pouze vyvrcholením korupčního chování z předchozích let. "Bylo na to zaděláno už minimálně od začátku 21. století přes události z roku 2011 a olympijské hry v Londýně 2012. Kvalifikační turnaje před Riem posloužily jako tréninkové hřiště ke korupci a manipulaci zápasů v samotném Riu. Na olympijské kvalifikaci byla metodologie manipulace vyladěna s myšlenkou na využití v Riu," řekl McLaren novinářům.
McLaren v minulých letech vedl vyšetřování systematického dopingu ruských sportovců a také se zabýval finančními machinacemi někdejšího dlouholetého předsedy světové vzpěračské federace Tamáse Ajána.
Kvůli špatnému řízení a dluhům, které loni činily 16 milionů dolarů, Mezinárodní olympijský výbor zakázal zástupcům AIBA řídit olympijský turnaj v boxu. V Tokiu nesměli být ani žádní rozhodčí z Ria.