Davidová září, a tak se sen Zvařičové rozplývá. Rybář apeluje na přemotivovaného Moravce

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 2. 2018 10:37
Ve čtvrtek se v olympijském areálu Alpensia pojedou vytrvalostní závody. O českých sestavách je téměř jasno, trenéři řeší jediný otazník.
Markéta Davidová na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Markéta Davidová na olympijských hrách v Pchjongčchangu. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Pchjongčchang - Pokud by se na svatého Valentýna v Jižní Koreji ženská biatlonová špička vrhla na trať nejdelšího závodu, šlo by takřka jistě o větrnou loterii, v níž by klíčové role měly štěstí a smůla.

"Ve středu má nejen hodně foukat, ale také sněžit. Mají tu být vůbec nejhorší podmínky za celou dobu našeho pobytu," vysvětloval šéftrenér Ondřej Rybář v rozhovoru po oficiální web českého biatlonu.

Předpověď počasí byla neúprosná. A potvrdila se. Foukal silný vítr o rychlosti až deset metrů za vteřinu.

Závod byl přeložen na čtvrtek, kdy se tedy pojede ženský vytrvalostní závod na 15 kilometrů, i ten mužský, ještě o pět kilometrů delší.

O základní sestavě biatlonistek mají trenéři jasno. Nemají důvod ke změnám, a ve čtveřici vyvolených tak budou znovu Veronika Vítková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Eva Puskarčíková.

"Diskutovali jsme, zda by měla startovat Markéta, protože s patnáctkou nemá zkušenosti, ale závodí tu v dobré formě. Jednoznačně jsme se shodli, že nemáme důvod ji nenominovat. Je to olympiáda, jsou to zkušenosti," nechal se slyšet Rybář.

Davidová zajela pod olympijskými kruhy skvěle, ve sprintu skončila patnáctá, ve stíhačce o deset míst níže.

Původní varianta hovořící o výměně teprve jednadvacetileté závodnice za Veroniku Zvařičovou, která na šanci čeká, tak vzala za své. A biatlonistka, jež si splnila sen o nominaci na olympiádu navzdory vážné srážce s automobilem, se tak zřejmě v Pchjongčchangu do hry vůbec nedostane. Start ve smíšené štafetě je málo pravděpodobný, stejně jako v ženském týmovém klání.

Splnění druhé části snu, skutečně na olympijských hrách závodit, se tak devětadvacetiletá biatlonistka podle všeho nedočká.

Naději na čtvrteční start naopak může živit velezkušený Jaroslav Soukup. Dvojnásobný medailista ze Soči se v myslích trenérů objevuje jako náhrada za benjamínka Adama Václavíka.

"Stále mezi sebou porovnáváme Jardu a Adama. Na jedné straně je to trochu neznámá forma u Jardy, ovšem doprovázená jeho zkušeností. Na druhé pak rychlost a dobré tréninkové výsledky Adama Václavíka, jemuž ale ještě schází vyzrálost," popsal dilema Rybář. Rozhodovat budou výkony obou biatlonistů na středečních trénincích.

Jistotu účasti na nejdelší distanci tedy mají Michal Krčmář, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Poslední jmenovaný muž, jeden z favoritů olympiády, je pod velkým tlakem kvůli nejistotě účasti v atraktivním závodu s hromadným startem. Ve stíhacím závodě nasekal třiatřicetiletý závodník osm střeleckých chyb a po dojetí do cíle zmínil, že "čtvrtek rozhodne o všem".

Podle šéftrenéra Ondřeje Rybáře se tak Moravec dostává do nepříjemného psychického pnutí částečně svou vinou.

"Myslím, že Ondra se příliš upnul k závodu s hromadným startem. Dostává tak sám sebe do těžké pozice, protože na sebe vyvíjí tlak. Osobně si myslím, že by se měl vždy zabývat jen následujícím závodem," apeloval na Moravce.

Čtvrteční biatlonový program odstartují v Pchjongčchangu ženy, které se vydají na trať v 9:15. Mužský závod začne ve 12:30 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy