Nasťa je naše! Slováci zase oslavují Kuzminovou. I když se na trati nechovala vzorně

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 2. 2018 6:08
Slovensko získalo v Pchjongčchangu první cenný kov. Stejně jako Čechům jej vybojovala biatlonistka.
Šťastná Anastasia Kuzminová v cíli stíhacího závodu.
Šťastná Anastasia Kuzminová v cíli stíhacího závodu. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - V sobotním sprintu selhala při snaze přepsat historii biatlonu. Mohla se stát první ženou, která na třech olympijských hrách za sebou ovládne jednu disciplínu. Tlak byl pro Anastasii Kuzminovou příliš svazující. Svou roli nezvládla.

Slováky ale tahle naturalizovaná Ruska rozjásala o dva dny později. Stejně jako před osmi lety v kanadském Vancouveru získala olympijské stříbro ve stíhacím závodě. 

"Mohlo se zdát, že se po sprintu zlomím, ale naopak, opadl ze mě všechen tlak. Myslím, že ten nezdar byl pro něco dobrý, ve stíhačce se to potvrdilo," hlásila v cíli šťastná biatlonistka.

Potvrdila pozici nejúspěšnějšího slovenského sportovce historie zimních olympijských her. Její celkový zisk? Dvě zlata a dvě stříbra. Za sebou v historickém přehledu nechává legendárního hokejového brankáře Vladimíra Dzurillu, držitele třech olympijských medailí.

Slováci už zase vynášejí rodačku z Ťumeně do nebes.

"Nasťo, byla jsi skvělá. Dala jsi všem najevo, že tvé odhodlání vybojovat medaili jen tak něco nezlomí. Jsme na tebe hrdí!" vzkázal třiatřicetileté závodnici slovenský prezident Andrej Kiska. 

Gratuloval i fotbalista Marek Hamšík. "Nasťo, paráda, fantazie! Byla jsi fantastická, byl to famózní výkon! Myslím si, že jsi na olympiádě ještě neřekla poslední slovo," nešetřil superlativy.

Kuzminová předvedla ve stíhačce vysoce nadprůměrný běžecký výkon. Ačkoliv startovala ze třinácté pozice, bleskově se drala kupředu a po první střelbě už figurovala na medailové pozici. Kdyby místo čtyř střeleckých omylů zaznamenala pouze tři, bojovala by s Němkou Laurou Dahlmeierovou o zlato. 

"Měla jsem se vyhnout chybám na střelnici. Uvědomuji si, že jsem měla zlato na dosah. Navzdory tomu jsem spokojená. Lomcovala se mnou nervozita," vyprávěla šťastná medailistka bez náznaku výčitek.

Nakonec se tedy musela porvat s Anais Bescondovou z Francie o stříbrný kov. A jak přiznala, nebyl to z její strany na sto procent férový souboj.

"Věděla jsem, jak je Bescondová silná na lyžích. Snažila jsem se běžet takticky. Vím, že moje chování na trati nebylo právě vzorné. Několikrát jsem soupeřce vstoupila do cesty, abych ji nepustila před sebe," prohlásila Kuzminová.

Jak zdůraznila, za žádných okolností se nechtěla vzdát.

"Právě pro tyhle momenty jsem na každém tréninku dřela ze všech sil a nedovolila si nic vypustit. Potvrdila jsem, že jsem výborně připravená a i dostatečně zkušená," pochválila se žena, jež získala slovenské občanství v prosinci 2008.

V rozhovorech pro slovinské novináře v Pchjongčchangu se Kuzminová zmínila také o svém bratrovi, ruském biatlonistovi Antonu Šipulinovi, jehož na olympiádu nepustili kvůli aféře státem organizovaného dopingu.

"Je smutné, že sem nemohl jet. Do poslední chvíle jsem doufala, že tady bude startovat," uvedla Kuzminová. A zmínila velkou podporu, které se jí od bratra před olympiádou dostalo.

"On byl tím člověkem, který mě podpořil, když jsem do Koreje odjížděla smutná. Řekl mi: Nasťo, máš velký úkol - vyhrát jednu medaili pro sebe a jednu pro mě. To, co se mu stalo, mě velmi mrzí. Jsem tu proto, abych vybojovala medaili pro celou rodinu, rodiče i bratra, abychom všichni byli spokojení."

"Když získám druhou medaili, bude pro Antona," dodala dojatá závodnice. V Pchjongčchangu k tomu bude mít ještě dvě příležitosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Při náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy