Poslední Čechoslováci: Změlíka uklidnil kostel, zářil i Železný. Pollert zlato prodal

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 8. 2022 6:15
Před třiceti lety skončila v Barceloně olympiáda, na níž se Češi a Slováci naposled představili pod jednou vlajkou. Československá výprava získala sedm medailí (4-2-1) a v pořadí národů obsadila patnáctou příčku. Podívejte se v přehledu, jak se od roku 1992 tehdejší medailisté proměnili.

Václav Chalupa (veslování, stříbro)

Skifař Václav Chalupa získal v kariéře pět stříbrných a tři bronzové medaile z veslařských mistrovství světa. V Barceloně si ovšem dojel pro jediný cenný kov z olympiády, na jezeře Banyoles byl rychlejší pouze Němec Thomas Lange.

Ještě dlouho po rozdělení Československa byl Chalupa nejlepším českým veslařem. Do doby, než žezlo převzal Ondřej Synek a svého předchůdce předčil třemi olympijskými medailemi a pěti tituly mistra světa.

Chalupa si na olympiádě 1996 v Atlantě užil roli vlajkonoše, u vody pak zůstal i po skončení vlastní aktivní činnosti. Je veslařským servismanem Dukly Praha, tradičně spolukomentuje závody pro Českou televizi.

Doma na Lipně nabízí turistům ubytování (na Chalupě Václav) a rovněž lekce veslování. Rád by tento z českého pohledu tak úspěšný sport více představil i amatérům.