Poslední Čechoslováci: Změlíka uklidnil kostel, zářil i Železný. Pollert zlato prodal

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 8. 2022 6:15
Před třiceti lety skončila v Barceloně olympiáda, na níž se Češi a Slováci naposled představili pod jednou vlajkou. Československá výprava získala sedm medailí (4-2-1) a v pořadí národů obsadila patnáctou příčku. Podívejte se v přehledu, jak se od roku 1992 tehdejší medailisté proměnili.

Lukáš Pollert (kanoistika, zlato)

Tehdy dvaadvacetiletý kanoista z Prahy svým triumfem na hrách v Barceloně překvapil. Po prvním finálovém kole byl Lukáš Pollert třetí, druhé zvládl čistě a v první srpnový den roku 1992 si zajistil zlatou medaili.

Byl už tehdy mezi vodáky známý tím, že se zcela vymyká konvenčnímu uvažování a vyjadřování sportovců. Někomu se mohlo zdát, že olympiádu ani nebere příliš vážně.

Na otázku týkající se přípravy před závodem třeba odpověděl, že si dal tři piva. Za čtyři roky v Atlantě navázal stříbrem, ale později obě olympijské medaile prodal a utržených 150 tisíc korun věnoval nadaci Drop In na pomoc drogově závislým.

Na prahu třicítky ukončil kariéru kanoisty, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Byl členem politické strany ODS, nyní pracuje jako lékař na klinice anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici v Motole.

V posledních letech budí vlnu pozornosti a kritiky kontroverzními výroky k očkování proti koronaviru a pandemii obecně. Tu na sociálních sítích či v mediálních výstupech často zlehčuje.