Nový přestupní řád aneb Válka o českého Bosmana. Haindlová poslala svazu protestní petici fotbalistů

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 4. 2016 6:00
Nový přestupní řád FAČR zavádí evropský princip volného pohybu hráčů. Nová norma se ale nelíbí ani klubům, ani hráčské asociaci Markéty Haindlové.
Jean-Marc Bosman, muž, který změnil evropský fotbal, s Markétou Haindlovou, která chce fotbal změnit v Česku
Jean-Marc Bosman, muž, který změnil evropský fotbal, s Markétou Haindlovou, která chce fotbal změnit v Česku | Foto: ČAFH

Praha - Belgičan Jean-Marc Bosman změnil fotbalovou tvář kontinentu. Evropský soud mu dal v roce 1995 za pravdu, že fotbalistů, kterým skončí smlouva, by se mělo týkat stěžejní unijní pravidlo o volném pohybu pracovních sil. A že proto po vypršení kontraktu mohou odejít kamkoli zcela volně, aniž by měl jejich dosavadní oddíl nárok na jakékoli odstupné.

Český fotbal vnáší tento princip do svých předpisů týkajících se vnitrostátních přestupů až nyní, v roce 2016.

Princip zohledňuje nový přestupní řád FAČR, o němž se v zákulisí vede už týdny velmi ostrá diskuse. Nová norma se nelíbí menším klubům ze sféry výkonnostního fotbalu, které poukazují na snížení tabulkových hodnot za mládežníky. Obávají se, že jim velké kluby mohou talenty levně vykoupit. "Částky odstupného v současném návrhu takové chování klubů podporují a tím mohou zničit budoucnost amatérského fotbalu," píše se v otevřeném dopise klubů z Náchodska, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Ještě ostřejší reakce na novou normu přišla ze strany České asociace fotbalových hráčů, kterou řídí Markéta Haindlová. Ta doručila na FAČR petici s podpisy 400 fotbalistů, kteří s normou nesouhlasí.

"Žádáme o zrušení odstupného pro amatérské hráče od 12 do 33 let, zrušení omezení volného pohybu hráčů a jeho nahrazení systémem tréninkových kompenzací. Důvodem této žádosti je naše obava, že nás nový přestupní řád v aktuální navrhované podobě znevýhodňuje a porušuje naše práva. Jsme navíc jednou z posledních zemí, kde ještě odstupné funguje. Žádáme proto o odstranění uvedených nedostatků," píše se v petici. Její plné znění najdete zde.

Reakce Jana Paulyho, šéfa legislativního oddělení FAČR, je jednoduchá: "Když si čtu, co je nám vytýkáno, tak zjišťuji, že ti kritici novou normu v mnoha ohledech bohužel nepochopili."

Tak se ji, alespoň ve zjednodušené podobě, pokusme pochopit my. Kdo si ji chce nastudovat osobně, dostane se k ní přes tento odkaz.

Profesionálem i za 5000 korun měsíčně

Starý přestupní řád v Česku byl naprosto unikátní a velmi vzdálený normám FIFA. Mezinárodní fotbalová asociace proto na FAČR činila velký tlak, aby provedl reformy. Ty ruší například možnost hostování pro amatéry nebo systém farmářských klubů, který FIFA odmítá zcela principiálně.

Zároveň šlo o to, vtělit do normy i "bosmanovský" princip volného pohybu hráčů. Zatímco do ciziny mohli v souladu s ním čeští hráči přestupovat po vypršení smlouvy zdarma, bez nároku jejich dosavadního klubu na odstupné, teď se stejný princip zavede i pro vnitrostátní přestupy.

Podle Haindlové je způsob realizace tohoto principu nedostatečný, Pauly to odmítá. Abychom se k jádru jejich sporu dostali blíž, musíme si nejdřív definovat nové názvosloví, které nový přestupní řád zavádí.

Budou tu nyní působit dvě kategorie fotbalistů. Amatérský hráč a profesionální hráč. Amatér není v klubu vázán smlouvou, profesionální hráč ano.

Smlouvu přitom fotbalistovi může dát kterýkoli klub, klidně až ze IV. třídy. Musí mu prostřednictvím této smlouvy vyplácet alespoň 5000 korun měsíčně.

Vyšším stupněm budou smlouvy pro ligové profesionální hráče. Ty smějí s fotbalisty uzavírat jen kluby I. a II. ligy a garantovat tak fotbalistům odměnu minimálně 10 000 korun měsíčně.

Amatéři směli až dosud přestupovat jen se souhlasem mateřského klubu a po zaplacení odstupného. Nově se zavádí, že v období mezi 1.a 20. červnem smějí přestoupit bez souhlasu dosavadního oddílu. Ovšem tabulková kompenzace odstupného, byť za snížené sumy oproti dosavadní praxi, v platnosti zůstává, a to až do věku 33 let.

Vedle toho budou kluby I. a II. ligy platit za své posily v podobě hráčů mladších 23 let i tréninkové kompenzace. "Při podpisu první ligové profesionální smlouvy je zaplatí ligový oddíl všem klubům, které se podílely na výchově tohoto hráče počínaje 6. rokem jeho věku," podotýká Jan Pauly.

To není volný pohyb hráčů, říká Haindlová. Podle FAČR se plete

Tréninkové kompenzace Haindlové a spol. nevadí. "Ale jsou špatně nastavené a doplňuje se to nadále těmi tabulkovými hodnotami. Ty by se měly zrušit, tak jako to všude udělali. Když se rodiče stěhují, musí dítě z dosavadního klubu vykoupit, aby mohlo hrát jinde. Naprosto absurdní je pak chtít nějaké odstupné podle tabulek u hráčů starších třeba 25 let."

Podle Haindlové nový přestupní řád uměle vyrábí z hráčů, kteří jsou ve skutečnosti amatéry, hráče profesionální. Pokud si je kluby zavázaly smlouvou, mají je lépe chráněné. A stačí jim k tomu 5000 korun měsíčně. Hráči jsou pak k tomu, aby tyto kontrakty podepisovali, tlačeni třeba faktem, že kdyby tak neučinili a fungovali jako amatéři, nesměli by kupříkladu odejít na hostování. Právě možnost hostování už nově funguje toliko pro profesionály, či snad lépe řečeno hráče pod smlouvou. Amatéři hostovat nesmějí.

"Nelíbí se nám zachování principu tabulkového odstupného, zejména pro starší hráče, a to až do 33 let. Stejně tak považujeme za nedostatečné přestupní období pro amatéry jen mezi 1. a 20. červnem. Mimo tento termín jsou hráči v Česku stále omezeni platbami i souhlasem klubu. A to odporuje základnímu principu volného pohybu hráčů," říká Haindlová.

A v tom se s Janem Paulym, hlavním svazovým legislativcem, zcela zásadně neshodnou. "Zavádíme přesně princip Bosman. Hráč, kterému skončí smlouva, je zcela volný, to znamená, že přestupuje bez jakéhokoli odstupného. Pouze u hráčů do 23 let se uplatní tréninková kompenzace, ale tabulky žádné. Navíc tento hráč, kterému zanikla účinnost smlouvy, může podepsat nový kontrakt v jiném klubu prakticky kdykoli, i mimo standardní přestupní období," zdůrazňuje Pauly.

"Tabulky odstupného za starší hráče se týkají jen amatérů. Stejně tak není pravda, že tabulky jsou nějakou českou specialitou. Naopak jsou běžnou součástí přestupních pravidel v evropských zemích," pokračuje Pauly. "Absence alespoň nějakého odstupného i na úrovni amatérské by vedla zejména z ekonomických důvodů k zániku celé řady především mládežnických družstev, a to jistě není v zájmu nikoho z nás."

Vzhledem k tomu, že nová norma vzbudila odmítavou reakci nejen u hráčské asociace, ale také u mnoha klubů, lze očekávat, že se o tématu přestupního řádu bude široce diskutovat na valné hromadě FAČR, která se koná už 20. května v Brně.

 

Právě se děje

Další zprávy