Haindlovou zachránila kriminální policie. Život jí ztrpčoval Rumun, který půjde před soud

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 2. 2016 6:00
Advokátka Markéta Haindlová, která působí i jako předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, čelila v uplynulých měsících zastrašování a obtěžování ze strany rumunského občana, na kterého už byla podána žaloba za nebezpečné pronásledování.
Markéta Haindlová čelila nátlaku rumunského stalkera. Objasní se u soudu i důvod, proč ji obtěžoval?
Markéta Haindlová čelila nátlaku rumunského stalkera. Objasní se u soudu i důvod, proč ji obtěžoval? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Advokátka Markéta Haindlová se v posledních měsících musela potýkat s obživlou noční můrou.

"Obtěžoval mě jeden člověk. Neustále mi od něj chodily esemesky, maily. Ten muž mi dával najevo, že přesně ví, kde jsem byla před půl hodinou, kam se zítra chystám odcestovat, včetně detailů z mého osobního života," říká odbornice na sportovní právo, která se významně angažuje i ve fotbale, především jako předsedkyně České asociace fotbalových hráčů.

Jestli útoky onoho muže, který byl posléze policií identifikován jako rumunský občan, souvisely nějak s jejím působením v českém fotbale, o tom Haindlová odmítá spekulovat.

Cena života? Prý 10 000 eur

"Vnímala jsem tu jeho aktivitu jako zastrašování. Jednou zmiňoval cosi o rumunské mafii a o tom, že hodnota mého života má prý cenu jen 10 000 eur... Možná některým lidem moje práce vadí, nevím. Bylo zjevné, že ten člověk musel ty informace o mně dostávat z mého nejbližšího okolí," vypráví Haindlová, která v éře předsednictví Ivana Haška působila na Fotbalové asociaci ČR jako předsedkyně Odvolací a revizní komise.

"Začalo to asi před rokem a půl. Psal mi špatnou angličtinou, někdy ještě horší češtinou z internetového překladače. A asi před rokem jsem s tím šla na policii," říká Haindlová.

Tam její slova nevzali na lehkou váhu, naopak. Případ řešila Služba kriminální policie a vyšetřování na Praze 1, původně jako stalking a vydírání. Cestou právní pomoci se pak čeští vyšetřovatelé spojili s rumunskými bezpečnostními orgány.

"Rumunský občan pak byl zadržen a dopraven na českou ambasádu v Rumunsku, kde mu bylo českými policisty sděleno obvinění," říká Tomáš Hulan, mluvčí pražské policie.

"V listopadu pak na něj byla podána obžaloba pro spáchání trestného činu nebezpečného pronásledování," dodává Hulan. Obvodní soud pro Prahu 1 obžalobu akceptoval, takže by se Rumun za své skutky měl zpovídat v soudní síni. "Hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok," dodává Hulan.

"Policistům, kteří se tím zabývali, bych chtěla opravdu velmi poděkovat. Jednali s naprostou profesionalitou, opravdu jsem jim velmi vděčná, že mi v té věci pomohli," dodává Haindlová.

Chtěla jít proti Peltovi. Přišla reakce

Ta se v rámci českého fotbalu ocitla v největší kontroverzi v roce 2013, kdy se snažila kandidovat na předsednickou pozici ve Fotbalové asociaci ČR, a to proti Miroslavu Peltovi.

K tomu, aby kandidatura byla platná, potřebovala 10 nominací od subjektů s volebním hlasem na valné hromadě. Podpořilo ji tehdy i několik divizních klubů, jež vzápětí dostihla "vendeta".

Haindlová dostala nominaci například od klubu Malše Roudné, který vzápětí cestoval na utkání do Rokycan. Na poslední chvíli došlo k výměně rozhodčích. Místo původně delegovaných německých řídili duel jiní sudí pod taktovkou Zdeňka Vaňkáta.

Ten vyloučil Roudnému tři hráče, došlo navíc i ke zraněním a v 64. minutě byl zápas pro nedostatečný počet hráčů hostí na hřišti předčasně ukončen za stavu 4:0 pro domácí. Více zde.

Podobně se  v rámci stejného víkendu "dařilo" i dalším klubům, které krátce předtím poskytly Haindlové svou nominaci, a to Převýšovu v ČFL a divizním celkům Doubravky a Nového Strašecí. V součtu s Malší Roudné zmíněná čtveřice své zápasy v daném víkendu bez výjimky prohrála, se souhrnným skóre 1:5 a s bilancí 10 vyloučených hráčů (více zde).

Nakonec tehdy Haindlové jedna nominace stejně scházela, takže na valné hromadě v předsednických volbách Miroslava Peltu vyzvat nemohla.

Zajímavě se vyvíjely též osudy Zdeňka Vaňkáta, rozhodčího zápasu Rokycany - Malše Roudné. Vaňkát byl vzápětí mezi rozhodčími povýšen na listinu sudích pro I. a II. ligu. Stal se také hlavou Ústeckého krajského fotbalového svazu.

Poslední měsíce však tento muž, povoláním policista, tráví ve vyšetřovací vazbě. Je totiž obviněn z toho, že se měl s albánským gangem spolupodílet na chystaném vykradení vily pražského politika Rudolfa Blažka (více zde).

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy