Haindlovou zachránila kriminální policie. Život jí ztrpčoval Rumun, který půjde před soud

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 2. 2016 6:00
Advokátka Markéta Haindlová, která působí i jako předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, čelila v uplynulých měsících zastrašování a obtěžování ze strany rumunského občana, na kterého už byla podána žaloba za nebezpečné pronásledování.
Markéta Haindlová čelila nátlaku rumunského stalkera. Objasní se u soudu i důvod, proč ji obtěžoval?
Markéta Haindlová čelila nátlaku rumunského stalkera. Objasní se u soudu i důvod, proč ji obtěžoval? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Advokátka Markéta Haindlová se v posledních měsících musela potýkat s obživlou noční můrou.

"Obtěžoval mě jeden člověk. Neustále mi od něj chodily esemesky, maily. Ten muž mi dával najevo, že přesně ví, kde jsem byla před půl hodinou, kam se zítra chystám odcestovat, včetně detailů z mého osobního života," říká odbornice na sportovní právo, která se významně angažuje i ve fotbale, především jako předsedkyně České asociace fotbalových hráčů.

Jestli útoky onoho muže, který byl posléze policií identifikován jako rumunský občan, souvisely nějak s jejím působením v českém fotbale, o tom Haindlová odmítá spekulovat.

Cena života? Prý 10 000 eur

"Vnímala jsem tu jeho aktivitu jako zastrašování. Jednou zmiňoval cosi o rumunské mafii a o tom, že hodnota mého života má prý cenu jen 10 000 eur... Možná některým lidem moje práce vadí, nevím. Bylo zjevné, že ten člověk musel ty informace o mně dostávat z mého nejbližšího okolí," vypráví Haindlová, která v éře předsednictví Ivana Haška působila na Fotbalové asociaci ČR jako předsedkyně Odvolací a revizní komise.

"Začalo to asi před rokem a půl. Psal mi špatnou angličtinou, někdy ještě horší češtinou z internetového překladače. A asi před rokem jsem s tím šla na policii," říká Haindlová.

Tam její slova nevzali na lehkou váhu, naopak. Případ řešila Služba kriminální policie a vyšetřování na Praze 1, původně jako stalking a vydírání. Cestou právní pomoci se pak čeští vyšetřovatelé spojili s rumunskými bezpečnostními orgány.

"Rumunský občan pak byl zadržen a dopraven na českou ambasádu v Rumunsku, kde mu bylo českými policisty sděleno obvinění," říká Tomáš Hulan, mluvčí pražské policie.

"V listopadu pak na něj byla podána obžaloba pro spáchání trestného činu nebezpečného pronásledování," dodává Hulan. Obvodní soud pro Prahu 1 obžalobu akceptoval, takže by se Rumun za své skutky měl zpovídat v soudní síni. "Hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok," dodává Hulan.

"Policistům, kteří se tím zabývali, bych chtěla opravdu velmi poděkovat. Jednali s naprostou profesionalitou, opravdu jsem jim velmi vděčná, že mi v té věci pomohli," dodává Haindlová.

Chtěla jít proti Peltovi. Přišla reakce

Ta se v rámci českého fotbalu ocitla v největší kontroverzi v roce 2013, kdy se snažila kandidovat na předsednickou pozici ve Fotbalové asociaci ČR, a to proti Miroslavu Peltovi.

K tomu, aby kandidatura byla platná, potřebovala 10 nominací od subjektů s volebním hlasem na valné hromadě. Podpořilo ji tehdy i několik divizních klubů, jež vzápětí dostihla "vendeta".

Haindlová dostala nominaci například od klubu Malše Roudné, který vzápětí cestoval na utkání do Rokycan. Na poslední chvíli došlo k výměně rozhodčích. Místo původně delegovaných německých řídili duel jiní sudí pod taktovkou Zdeňka Vaňkáta.

Ten vyloučil Roudnému tři hráče, došlo navíc i ke zraněním a v 64. minutě byl zápas pro nedostatečný počet hráčů hostí na hřišti předčasně ukončen za stavu 4:0 pro domácí. Více zde.

Podobně se  v rámci stejného víkendu "dařilo" i dalším klubům, které krátce předtím poskytly Haindlové svou nominaci, a to Převýšovu v ČFL a divizním celkům Doubravky a Nového Strašecí. V součtu s Malší Roudné zmíněná čtveřice své zápasy v daném víkendu bez výjimky prohrála, se souhrnným skóre 1:5 a s bilancí 10 vyloučených hráčů (více zde).

Nakonec tehdy Haindlové jedna nominace stejně scházela, takže na valné hromadě v předsednických volbách Miroslava Peltu vyzvat nemohla.

Zajímavě se vyvíjely též osudy Zdeňka Vaňkáta, rozhodčího zápasu Rokycany - Malše Roudné. Vaňkát byl vzápětí mezi rozhodčími povýšen na listinu sudích pro I. a II. ligu. Stal se také hlavou Ústeckého krajského fotbalového svazu.

Poslední měsíce však tento muž, povoláním policista, tráví ve vyšetřovací vazbě. Je totiž obviněn z toho, že se měl s albánským gangem spolupodílet na chystaném vykradení vily pražského politika Rudolfa Blažka (více zde).

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 14 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy