Válka o tabulky zuří i na Maltě. Vzpouru vedou fotbalisté

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 1. 2015 12:01
Přestupní tabulky sportovců nejsou záležitostí jen České republiky. Do boje proti nim vstupují i na Maltě, druhé země v Evropě, kde se obchoduje i s volnými hráči.
Fotbalisté Malty doufají, že vedení tamního fotbalu zruší tzv. tabulkové odstupné.
Fotbalisté Malty doufají, že vedení tamního fotbalu zruší tzv. tabulkové odstupné. | Foto: Reuters

Praha - Češi už v tom nejsou sami. Tuzemské sportovce, kteří loni rozpoutali válku za zrušení tzv. tabulkového odstupného, může těšit podpora z jihu. Za zrušení přestupních poplatků se bojuje i v jiné zemi Evropské unie. Na Maltě vedou vzpouru fotbalisté.

Malta je s Českou republikou a Slovenskem jedinou zemí, ve které sportovní kluby obchodují i s hráči, které neváže s oddílem žádná smlouva, a neuznávají tak tzv. Bosmanovo pravidlo.

Proti zrušení tabulkových hodnot hráče zatím nejhlasitěji vystoupili Češi. Česká asociace fotbalových hráčů vedená právničkou Markétou Haindlovou totiž neuspěla se žádostí na změnu u Výkonného výboru FAČR, a tak celou záležitost předala Evropské komisi s tím, že tabulkové odstupné hrubě porušuje práva Evropské unie.

Fotbalisté Malty: Tabulky jsou ilegální a nemorální

Fotbalisté, hokejisté a další sportovci v Česku jsou totiž osoby samostatně výdělečně činné a vadí jim, že jim tzv. tabulky brání vykonávat svou práci ve chvíli, kdy o ně původní klub ztratí zájem. Částky se ve fotbale a hokeji pohybují v řádech statisíců a mnohdy překračují i jeden milion korun.

Případ Bosman. Čím změnil evropský fotbal?

Už je to téměř dvacet let, co průměrný belgický fotbalista Jean-Marc Bosman změnil fotbalovou Evropu. Bosman byl hráčem belgického klubu RFC de Liége, a když mu tam v roce 1990 skončila smlouva, dohodl se na angažmá s francouzským USL Dunkerque. Tam však přestoupit nemohl, protože RFC tehdy jeho přestup zastavilo. V té době totiž platilo to, co v Česku nyní - tedy že měl původní klub, i když kontrakt s hráčem vypršel, nárok na odškodné.  

Belgický fotbalista se cítil poškozen a obrátil se na Evropský soud. Ten se táhl pět let, ale nakonec mu dal za pravdu. Od prosince roku 1995 jsou v zemích Evropské unie fotbalisté bráni jako zaměstnanci a po skončení jejich smlouvy jim nesmí býti bráněno v odchodu jinam, navíc kluby po skončení smlouvy nemají nárok na žádnou finanční kompenzaci, takže hráči mohou odejít kamkoliv zadarmo. S novým klubem se na smlouvě mohou takto dohodnout až šest měsíců před koncem platné smlouvy, což je v Evropě běžná věc. Například před rokem takto zadarmo přestupoval z Borrusie Dortmund do Bayernu Mnichov kanonýr Robert Lewandowski.

Známy jsou i případy, kdy kvůli tomu museli sportovci ukončit svou kariéru. Naposledy například hokejista Martin Podlešák (více zde), se kterým Hradec Králové odmítl prodloužit smlouvu a zároveň ho odmítl uvolnit jinam zadarmo, od jiných klubů vyžadoval dle přestupního řádu ČSLH odstupné ve výši 900 tisíc korun, které si za Podlešáka nikdo nemohl dovolit zaplatit.

Teď podobně jako Češi postupují i fotbalisté na Maltě, kteří na konci roku vyzvali tamní fotbalovou autoritu ke změně přestupního řádu. "Nadešel čas, aby i maltští hráči měli nárok na to, získat status free agent. Tabulkové hodnoty a další nucené přestupní poplatky poté, co jim skončí smlouva, jsou ilegální a nemorální,“ tvrdí v oficiálním prohlášení Maltská fotbalová hráčská asociace (MFPA), obdoba té české vedené právničkou Haindlovou.

Maltským fotbalistům nejvíce vadí poplatek, kterému na Maltě říkají parameters system. Je to systém obdobný českým tabulkám, díky kterému mají kluby za hráče i po skončení smlouvy nárok na odstupné ve výši až 50 tisíc eur (cca 1,4 milionu korun).

Hráči se bouří kvůli navýšení počtu cizinců v týmu

Toto pravidlo se přitom netýká cizinců, kteří na Maltě přestupují bez omezení. V praxi to na Maltě vede k tomu, že tamní kluby místo svých hráčů podepisují nové fotbalisty z ciziny. Situace se na ostrově vyostřila v momentě, kdy vedení maltského fotbalu oznámilo, že od příští sezony počítá se zvýšením kvóty pro cizince. Na hřišti bude moct v jednu chvíli hrát až osm cizinců, přičemž další tři budou moct být na střídačce.

„Vůbec nechápeme, proč by se počet zahraničních hráčů v našich klubech měl ještě zvýšit. Jedná se o diskriminaci mladých hráčů, kteří nemají šanci se dostat na špičkovou úroveň. Už takhle je počet kandidátů pro reprezentaci zoufale omezený," tvrdí MFPA. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy