Zakázali mu hrát a Sus cítí křivdu. Proto chce po fotbalové asociaci 10 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 10. 2015 6:00
U Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne chce Martin Sus, fotbalista třetiligového Prostějova, vysoudit na Fotbalové asociaci ČR přes 10 milionů korun. Před lety mu totiž zakázala hrát v Nizozemsku.
Martin Sus v brněnském dresu. Na archivním snímku bojuje s Jasminem Ščukem z Mladé Boleslavi
Martin Sus v brněnském dresu. Na archivním snímku bojuje s Jasminem Ščukem z Mladé Boleslavi | Foto: ČTK

Praha - Je přesvědčen, že se mu stala křivda. A proto se fotbalista Martin Sus, který nyní obléká barvy třetiligového Prostějova, vytrvale soudí o peníze, které by ji v jeho očích měly alespoň částečně zahladit.

Jeho spor s Fotbalovou asociací ČR se už za pár týdnů dostane před tribunál Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne. A Sus bude požadovat částku převyšující 400 000 eur, tedy více než 10 milionů korun.

"Samozřejmě doufám, že vyhrajeme. Ty roky, kdy jsem kvůli asociaci nesměl hrát a kdy se zabrzdil můj sportovní vývoj, už mi nikdo nevrátí. Ale za tu dlouhou dobu, co se chci domoci spravedlnosti, už mě to stálo spoustu peněz, takže bych pochopitelně i z toho důvodu uvítal, kdybychom byli v Lausanne úspěšní," říká nyní 26letý obránce, který je odchovancem brněnských Židenic.

Pozor, nepleťme si ho s jeho o rok mladším jmenovcem, tedy Martinem Susem, který je z Prahy a oblékal v poslední době ligové dresy Liberce či Příbrami.

Sice v Enschede, ale bez transferkarty

Příběh toho našeho, brněnského Martina Suse se začíná odvíjet v roce 2006. Tehdy mu bylo 17 let. "A oslovil mě jeden nizozemský agent, s jehož pomocí jsem se dostal do Enschede," vypráví Martin Sus. Jenže v tu chvíli nastal problém.

Fotbalová asociace ČR (tehdy ještě pod názvem Českomoravský fotbalový svaz) mu odmítla vydat takzvanou transferkartu potřebnou k tomu, aby mohl fotbalově působit v zahraničí.

Důvod? Zatímco Martin Sus byl přesvědčen, že přestupuje jako amatérský hráč, brněnský fotbalový klub, tehdy 1. FC Brno, nyní Zbrojovka, se přihlásil s nárokem na odstupné. A vytáhl profesionální smlouvu se Susovým podpisem. Podle hráče zfalšovaným.

Věci se zasekly na mrtvém bodě. "Nesměl jsem v Nizozemsku hrát, nesměl jsem skoro nic. Trénoval jsem tam s vesnickými týmy. A v tom věku je to pro každého fotbalistu obrovský zásah do kariéry," zdůrazňuje Sus. "Trvalo to asi rok a půl."

V roce 2008 zažaloval českou fotbalovou asociaci u civilního soudu v Utrechtu. A uspěl. Vysoudil 400 000 eur. Jenže na účet je nikdy nedostal.

V Česku byl totiž podán návrh na výkon rozhodnutí s procesními chybami a věc se zase zablokovala. "Ten spor už došel k Nejvyššímu soudu ČR a obrátil jsem se teď už i na Ústavní soud," říká Sus.

Ten se po návratu z Nizozemska ocitl opět v Brně. "Už tam v té době pracovali jiní lidé, pryč z klubu byl zejména ředitel Radek Bělák, se kterým se vedl ten spor," říká Sus. Za Brno posbíral i prvoligové starty, poslední dobou však chodí po hostováních. "Jestli to nějak souvisí s tím, že se soudím s asociací? Nevím, teď jsem každopádně rád, že jsem už asi rok na hostování v Prostějově a po fotbalové stránce jsem tady spokojený," zdůrazňuje Sus.

FAČR: Susovy nároky jsou neoprávněné

Před nedávnem rozjel ještě jeden paralelní pokus, jak se dostat k odškodnění. Ve spolupráci s Markétou Haindlovou, prezidentkou České asociace fotbalových hráčů, podali na FAČR žalobu k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne.

"Už máme i termín slyšení, bude to 8. prosince. Velice nám  pomohla skutečnost, že CAS odpustil Martinovi povinnost platit soudní poplatky, podařilo se nám totiž prokázat, že Martin takové prostředky prostě nemá," říká Markéta Haindlová.

A jak celou věc vnímá protistrana sporu? Na to deníku Aktuálně.cz odpověděl Jan Pauly, ředitel legislativně-právního oddělení Fotbalové asociace ČR: "Pan Martin Sus  se rozhodl dovolávat svého práva proti rozhodnutí Arbitrážní komise FAČR před Court of Arbitration for Sport (CAS). Fotbalová asociace ČR považuje nároky za neoprávněné. Současně sdělujeme, že v této věci bylo již pravomocně rozhodnuto taktéž vnitrostátním soudy, které nárok pana Suse opakovaně zamítly v plném rozsahu."

V reakci na to Markéta Haindlová uvádí, že české soudy neřešily případ z hlediska věcného (tedy meritorního), ale zkoumaly ho procedurálně.  A že ani tato cesta ještě není uzavřena. "Sám Ústavní soud ve svém nálezu z června 2015 výslovně uvádí, že výsledkem napadeného řízení nebyl meritorní přezkum nároku stěžovatele, nýbrž zastavení řízení pro existenci neodstranitelné překážky řízení."

Markéta Haindlová, česká expertka na sportovní právo, navíc dodává: "O našem dovolání k Nejvyššímu soudu zatím nebylo rozhodnuto.  Ústavní soud se vyjádřil, že tato procesní situace nemusí být situací konečnou, a že náš uplatňovaný nárok je tedy stále předmětem rozhodování obecných soudů – tedy že o něm bude rozhodovat Nejvyšší soud."

Druhá cesta vedení sporu, tedy prostřednictvím Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne, by mohla být každopádně přímočařejší.

Facebooková strana autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy