Zakázali mu hrát a Sus cítí křivdu. Proto chce po fotbalové asociaci 10 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 10. 2015 6:00
U Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne chce Martin Sus, fotbalista třetiligového Prostějova, vysoudit na Fotbalové asociaci ČR přes 10 milionů korun. Před lety mu totiž zakázala hrát v Nizozemsku.
Martin Sus v brněnském dresu. Na archivním snímku bojuje s Jasminem Ščukem z Mladé Boleslavi
Martin Sus v brněnském dresu. Na archivním snímku bojuje s Jasminem Ščukem z Mladé Boleslavi | Foto: ČTK

Praha - Je přesvědčen, že se mu stala křivda. A proto se fotbalista Martin Sus, který nyní obléká barvy třetiligového Prostějova, vytrvale soudí o peníze, které by ji v jeho očích měly alespoň částečně zahladit.

Jeho spor s Fotbalovou asociací ČR se už za pár týdnů dostane před tribunál Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne. A Sus bude požadovat částku převyšující 400 000 eur, tedy více než 10 milionů korun.

"Samozřejmě doufám, že vyhrajeme. Ty roky, kdy jsem kvůli asociaci nesměl hrát a kdy se zabrzdil můj sportovní vývoj, už mi nikdo nevrátí. Ale za tu dlouhou dobu, co se chci domoci spravedlnosti, už mě to stálo spoustu peněz, takže bych pochopitelně i z toho důvodu uvítal, kdybychom byli v Lausanne úspěšní," říká nyní 26letý obránce, který je odchovancem brněnských Židenic.

Pozor, nepleťme si ho s jeho o rok mladším jmenovcem, tedy Martinem Susem, který je z Prahy a oblékal v poslední době ligové dresy Liberce či Příbrami.

Sice v Enschede, ale bez transferkarty

Příběh toho našeho, brněnského Martina Suse se začíná odvíjet v roce 2006. Tehdy mu bylo 17 let. "A oslovil mě jeden nizozemský agent, s jehož pomocí jsem se dostal do Enschede," vypráví Martin Sus. Jenže v tu chvíli nastal problém.

Fotbalová asociace ČR (tehdy ještě pod názvem Českomoravský fotbalový svaz) mu odmítla vydat takzvanou transferkartu potřebnou k tomu, aby mohl fotbalově působit v zahraničí.

Důvod? Zatímco Martin Sus byl přesvědčen, že přestupuje jako amatérský hráč, brněnský fotbalový klub, tehdy 1. FC Brno, nyní Zbrojovka, se přihlásil s nárokem na odstupné. A vytáhl profesionální smlouvu se Susovým podpisem. Podle hráče zfalšovaným.

Věci se zasekly na mrtvém bodě. "Nesměl jsem v Nizozemsku hrát, nesměl jsem skoro nic. Trénoval jsem tam s vesnickými týmy. A v tom věku je to pro každého fotbalistu obrovský zásah do kariéry," zdůrazňuje Sus. "Trvalo to asi rok a půl."

V roce 2008 zažaloval českou fotbalovou asociaci u civilního soudu v Utrechtu. A uspěl. Vysoudil 400 000 eur. Jenže na účet je nikdy nedostal.

V Česku byl totiž podán návrh na výkon rozhodnutí s procesními chybami a věc se zase zablokovala. "Ten spor už došel k Nejvyššímu soudu ČR a obrátil jsem se teď už i na Ústavní soud," říká Sus.

Ten se po návratu z Nizozemska ocitl opět v Brně. "Už tam v té době pracovali jiní lidé, pryč z klubu byl zejména ředitel Radek Bělák, se kterým se vedl ten spor," říká Sus. Za Brno posbíral i prvoligové starty, poslední dobou však chodí po hostováních. "Jestli to nějak souvisí s tím, že se soudím s asociací? Nevím, teď jsem každopádně rád, že jsem už asi rok na hostování v Prostějově a po fotbalové stránce jsem tady spokojený," zdůrazňuje Sus.

FAČR: Susovy nároky jsou neoprávněné

Před nedávnem rozjel ještě jeden paralelní pokus, jak se dostat k odškodnění. Ve spolupráci s Markétou Haindlovou, prezidentkou České asociace fotbalových hráčů, podali na FAČR žalobu k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne.

"Už máme i termín slyšení, bude to 8. prosince. Velice nám  pomohla skutečnost, že CAS odpustil Martinovi povinnost platit soudní poplatky, podařilo se nám totiž prokázat, že Martin takové prostředky prostě nemá," říká Markéta Haindlová.

A jak celou věc vnímá protistrana sporu? Na to deníku Aktuálně.cz odpověděl Jan Pauly, ředitel legislativně-právního oddělení Fotbalové asociace ČR: "Pan Martin Sus  se rozhodl dovolávat svého práva proti rozhodnutí Arbitrážní komise FAČR před Court of Arbitration for Sport (CAS). Fotbalová asociace ČR považuje nároky za neoprávněné. Současně sdělujeme, že v této věci bylo již pravomocně rozhodnuto taktéž vnitrostátním soudy, které nárok pana Suse opakovaně zamítly v plném rozsahu."

V reakci na to Markéta Haindlová uvádí, že české soudy neřešily případ z hlediska věcného (tedy meritorního), ale zkoumaly ho procedurálně.  A že ani tato cesta ještě není uzavřena. "Sám Ústavní soud ve svém nálezu z června 2015 výslovně uvádí, že výsledkem napadeného řízení nebyl meritorní přezkum nároku stěžovatele, nýbrž zastavení řízení pro existenci neodstranitelné překážky řízení."

Markéta Haindlová, česká expertka na sportovní právo, navíc dodává: "O našem dovolání k Nejvyššímu soudu zatím nebylo rozhodnuto.  Ústavní soud se vyjádřil, že tato procesní situace nemusí být situací konečnou, a že náš uplatňovaný nárok je tedy stále předmětem rozhodování obecných soudů – tedy že o něm bude rozhodovat Nejvyšší soud."

Druhá cesta vedení sporu, tedy prostřednictvím Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne, by mohla být každopádně přímočařejší.

Facebooková strana autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 25 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 28 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy