Řepku vyplísnil, Češi měli z Colliny terč. Zato Turci ho milovali, zpíval i v reklamě

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 13. 2. 2025 17:00
Pierluigi Collina, pro mnohé nejznámější fotbalový rozhodčí všech dob, dnes slaví 65. narozeniny. Zatímco svět plešatého Itala uznával, čeští fanoušci ho měli za vyvrhele. "Neměl rád Čechy, tak to tehdy rozsekl," vzpomínal na Collinův slavný "zářez" bývalý reprezentační obránce Tomáš Řepka.
Pierluigi Collina působí už dlouhá léta v čele komise rozhodčích UEFA.
Pierluigi Collina působí už dlouhá léta v čele komise rozhodčích UEFA. | Foto: Reuters

Od zápasu, který u některých fanoušků dodnes vyvolává vztek, uplynulo už skoro čtvrt století. Češi zahajovali Euro 2000 v Amsterdamu utkáním s Nizozemci a v těžké skupině s Francií a Dánskem potřebovali na úvod bodovat.

Byla to od začátku pořádná bitva, v níž na sebe často naráželi stoper Řepka a středopolař Edgar Davids, kteří se znali z italské ligy. A dobře je znal také sudí Collina.

"Krátce před Eurem jsme hráli s Fiorentinou proti Juventusu a v tom zápase jsme po sobě s Edgarem dost šlapali. Nakládal jsem mu, on nakládal mně a pořád na mě žaloval," vzpomínal Řepka pro Aktuálně.cz před loňským evropským šampionátem.

"Potom jsme hráli proti Interu, pískal Collina a vyloučil mě. Sešlo se to tak, že za necelé tři týdny jsme se potkali na Euru všichni tři a s Edgarem jsme pokračovali ve vzájemném zápase," vyprávěl.

Češi v Amsterdamu nejdříve přečkali tlak Oranjes a ve druhém poločase do soupeře bušili. Karel Poborský ve skluzu minul odkrytou bránu, Pavel Nedvěd a Jan Koller trefili tyč a břevno.

Collina se v zápase projevoval přesně tak, jak ho znal celý fotbalový svět. Dramatická gesta, naběhlé žíly a až strašidelný pohled. Řepkovi ukázal žlutou kartu po hodině hry.

"Udělal jsem faul někde na půlce, Edgar tam přilítl a začal žalovat. Ať mě vyhodí, že mám kecy, že hraju jak prase a že se to opakuje. Tak jsem na něj nastoupil, proč žaluje, že to je věc rozhodčího," popisoval Řepka legendární rozmíšku.

"Collina se pak do mě pustil, abych šel pryč, a bouchal do mě pěstičkou," pokračoval bývalý fotbalista, nyní autor podcastu Red Card.

Utkání spělo k bezbrankové remíze, jenže v 88. minutě využil Ronald de Boer ve vápně lehkého potažení za dres a teatrálně spadl k zemi. Collina neváhal a českému kapitánovi Jiřímu Němcovi zapískal faul. Penalta.

Nedvěd si před sudím klekl na kolena, brankář Pavel Srniček se držel za hlavu a ukazoval Collinovi znak fair play na dresu. Do diskuse se chtěl zapojit i Řepka, ale na rozhodnutí už se nic nezměnilo.

Míč si vzal Frank de Boer, bratr faulovaného, pokutový kop proměnil a Nizozemci vyhráli 1:0. Ještě v nastavení uviděl na lavičce červenou kartu protestující Radoslav Látal.

V Česku se rozjela nenávist

"Byla tam úplně jiná hvězda, která zazářila v poslední minutě. Je mi to líto kvůli našim fanouškům," říkal po hořké porážce Nedvěd. Ten měl obavy už před zápasem, když mluvil o tom, jak ho Collina v Itálii dvakrát vyloučil a jak nemá rád Řepku a obecně Čechy.

"Je to pravda. Neměl rád Čechy, i když vždycky tvrdil, že to tak není. Špatné zkušenosti s ním měli i Méďa, Poborák a Pavel Srniček. Přitom já jsem mu nikdy nic neudělal. Možná jsem hrál tvrději, než byli v Itálii zvyklí, možná jsem mu nebyl sympatický," uvažoval po letech Řepka.

Klíčová penalta mu připadá přísná pořád. "Potažení tam bylo, ale De Boer tomu hodně přidal. My jsme v tom zápase taky měli šance, jenže nakonec to rozsekl Collina a fakt, že Nizozemsko hrálo doma. Byl jsem otrávený, všichni byli frustrovaní," říkal.

V Česku se stal Collina doslova úhlavním nepřítelem. Ukřivdění fanoušci si z jeho obličeje dělali terč na šipky a vymýšleli pro holohlavého Itala všemožná pojmenování. Fantomas, E.T. nebo lebkoun.

Komise rozhodčích na ME se za něj postavila, penalta prý byla odpískaná správně. Češi se z těžké rány už nevzpamatovali a po prohře 1:2 s mistry světa Francouzi bylo jasné, že na turnaji končí.

Celosvětově byl Collina naopak uznávaný jako naprostá špička ve svém oboru. Pískal finále na olympiádě 1996, finále Poháru UEFA, Ligy mistrů i světového šampionátu 2002.

Řecko od pokutového kopu ušetřil

Mezinárodní rozhodcovskou kariéru ukončil po portugalském Euru 2004 ve 44 letech a poté se naplno začal věnovat podnikání v oblasti finančnictví. Doma obdržel Řád za zásluhy o Italskou republiku, napsal knihu Moje pravidla hry a dlouhá léta působí v čele komise rozhodčích UEFA.

Objevil se v reklamě na srbské pivo nebo na telefonního operátora v Turecku, kde byl velmi populární. Turecká reprezentace ani žádný turecký tým totiž v zápasech, které vedl Collina, nikdy neprohrály.

V Japonsku propagoval zase smažené koule takoyaki s kousky chobotnice a v reklamě si i zazpíval.

Pierluigi Collina v japonské reklamě | Video: Youtube.com

Někteří čeští fotbalisté včetně Nedvěda, který se s rozhodčím, jenž přišel o vlasy kvůli nemoci zvané alopecie, potkával dále v italské lize, Collinovi odpískanou penaltu z června 2000 odpustili.

Jiným, včetně tehdejšího reprezentačního kouče Jozefa Chovance, zůstal sporný okamžik ležet v žaludku. Na popularitě v Česku potom Collinovi nepřidalo ani semifinále zmíněného Eura 2004, kde znovu rozhodoval zápas Nedvěda a spol.

Perfektní jízdu českého týmu zastavili Řekové a Collinovi bylo vyčítáno zejména to, že ve druhém poločase přehlédl držení Traianose Dellase proti Kollerovi. Zákrok, po kterém skončil český obr na trávníku, se nápadně podobal tomu Němcovu z roku 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy