Hvězdy z NHL žasnou, Češi divákům připisují zásluhy. Rekord MS má novou hodnotu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 26. 5. 2024 22:35
To, o čem se od začátku letošního hokejového mistrovství světa v Praze a Ostravě toužebně mluvilo, se stalo. Divácký rekord šampionátu z roku 2015, který drželo také Česko, byl překonán. Turnaj navštívilo celkem 797 727 fanoušků a Česko sklízí komplimenty ze všech stran.

Po finálovém utkání má celková návštěva letošního MS hodnotu 797 727 fanoušků. V průměru to dělá 12 464 lidí na utkání.

Světový šampionát v hokeji hostí samostatné Česko potřetí a stejně jako v předchozích případech sklízí od startu turnaje výhradně pochvaly a ódy na perfektní atmosféru na stadionech.

"Když kotouč dopadl na led, decibely vylétly do netušených výšin. Nic takového jsem nezažil skoro deset let. Naposledy jsem byl svědkem takového rachotu v té samé aréně v roce 2015, když Češi na MS ve čtvrtfinále vyřadili Finy," vyprávěl finský novinář Jussi Paasi.

Vášeň fanoušků v Česku znovu uhranula také osobnosti z NHL, kde zdaleka nejsou na takový způsob povzbuzování zvyklí.

"Fanoušci tu stojí a skáčou, což je pro nás něco úplně nového. Snažíme si to užívat, v Kanadě to často nezažíváme," popisoval hvězdný a protřelý kanadský útočník John Tavares.

"Jsem rád, že jsme to pro národ zvládli. Co tady kluci dva týdny zažívají, to je neuvěřitelné. Lidé vytváří neskutečnou atmosféru. V NHL se moc nefandí, Evropa to umí o hodně líp, lidé povzbuzují společně a hlavně celý zápas," přidal David Pastrňák po vítězném čtvrtfinále s USA.

Kapitán Roman Červenka, jenž si užívá domácí šampionát podruhé v kariéře a fanoušky vychvaluje takřka po každém zápase, se jim po postupu do semifinále nebál připsat zásluhu na úspěchu.

"Mají ji, mají velkou zásluhu na tom, že jsme takový zápas zvládli. Drží vás pořád ve střehu. Taková atmosféra vás nenechá vypnout ani na chvilku," pochvaloval si.

Další český útočník David Tomášek doufá, že diváci pomůžou Čechům i v semifinále s nabitým soupeřem ze Švédska. "Švédové přijedou z Ostravy, budou tady hrát poprvé. Dýchne to na ně, udělá to hodně."

České turnaje jsou vedle unikátní atmosféry při zápasech domácích specifické tím, že i na méně atraktivní utkání chodí vyšší tisíce lidí.

Když hrála česká reprezentace vloni čtvrtfinále proti USA ve finském Tampere, bylo slyšet každé zadunění mantinelu, každý hlasitější pokyn. Pohled na prořídlé ochozy bolel. V Česku to nezažijete ani v sobotu v poledne na zápase Francie s Kazachstánem.

"Fanoušci jsou neuvěřitelní a chodí na každý zápas, což je super," ocenil kanadský útočník Dawson Mercer. "Zdejší atmosféru miluju!" rozplýval se v Ostravě lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš.

Takto se fandilo na Staroměstském náměstí při vítězném finále MS v hokeji v Praze:

Jak se fandilo na Staroměstském náměstí: Finále MS v hokeji v Praze 2024 | Video: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy