Hvězdy i amatéři. Při závodech letos umřelo už 20 motorkářů

Závodní trať se může během vteřiny proměnit v peklo. Třeba tak, jako se to stalo loni v listopadu v Macau, kde zahynul Portugalec Luis Carreira. Podívejte se na galerii tragický a velmi těžkých motocyklových havárií.
První letošní obětí silnic se stal novozélandský jezdec Lance Lowe, který spadl při tréninku na lokální závod ulicemi předměstí Aucklandu. Jeho neštěstí je typickou ukázkou toho, jak jsou nebezpečné další rychlé stroje za vámi. Lowe zemřel na následky poranění hlavy poté, co ho další motorkář přejel na zemi.
Japonec Jošinari Macušita se stal už 240. obětí legendární Tourist Trophy. Jezdec týmu Tyco Suzuki havaroval v úseku Ballacrye na severu ostrova na mokré trati.
Ostrov Man si o několik týdnů později vyžádal další oběť. 43letý domácí pilot David Jukes havaroval při tréninku na závod Southern 100, který se jede na jihu ostrova na desetkrát kratší trati Billown Circuit.
V neděli se řady obětí dvou rychlých kol rozšířily o Itala Andreu Antonelliho. Jezdec MS supersportů při závodě v Moskvě na mokrém asfaltu upadl tak nešťastně, že se mu krajan Lorenzo Zanetti už nestihl vyhnout.
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
23. 7. 2013 9:41
Nedělní tragická smrt italského jezdce Andrey Antonelliho znovu potvrdila, že motocyklové závody patří mezi nejnebezpečnější motocyklové disciplíny.

Praha - Nedělní tragická smrt italského jezdce Andrey Antonelliho znovu potvrdila, že motocyklové závody patří mezi nejnebezpečnější motorisitcké disciplíny. Jen letos už na dvou kolech (nepočítaje plochou dráhu a terénní závody) zahynuly na dvě desítky jezdců.

Navíc vůbec nemůžeme říct, že padali jen nováčci. Na černé listině jsou zkušení jezdci, občas dokonce i veteráni. A jak v minulosti potvrdily příběhy Marca Simoncelliho a Daidžira Kató, smrt se nevyhýbá ani elitní třídě MotoGP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy