Smrt v Le Mans! Závodník nepřežil havárii v začátku závodu

Radek Vičík Radek Vičík
22. 6. 2013 18:31
Dánský závodník Allan Simonsen nepřežil náraz svého vozu Aston Martin ve čtvrtém kole čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans. V sobotu zemřel také německý pilot během závodu na Nordschleife v Německu.
Allan Simonsen zemřel dvanáct dní před 35. narozeninami. | Video: btSktFcep1o

Le Mans - Dánský závodník Allan Simonsen nepřežil náraz svého vozu Aston Martin ve čtvrtém kole čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans. V sobotu zemřel také německý pilot během závodu na Nordschleife v Německu.

K tragédii v Le Mans došlo v zatáčce Terte Rouge. Simonsen byl sice okamžitě vyproštěn z trosek svého auta a ve vážném stavu transportován na emergency přímo v zázemí boxů. Tam bohužel zemřel.

"V 15:09 vůz s číslem 95, pilotovaný Allanem Simonsenem z Dánska, opustil trať v plné rychlosti v zatáčce Tertre Rouge. K jezdci okamžitě dorazili lékaři. jezdec byl převezen do nemocničního centra v areálu okruhu, kde krátce na to zemřel," strojí v oficiálním komuniké pořadatelské organizace Automobile Club de l'Ouest (ACO).

Příčina zatím neznámá

O tom, co způsobilo nehodu a na následky jakých zraněné pilot zemřel, ACO neuvedlo. Simonsenovu rodinu o tragédii okamžitě informoval David Richards, šéf jeho týmu Aston Martin Racing

Závod pokračuje dál, pouze se hodinu jel za zaváděcím vozem, než byly v místě nehody opraveny bezpečnostní bariéry. Vítěze letošní čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans bude znát v neděli v patnáct hodin.

První tragédie po 16 letech

Simonsen pilotoval vůz Aston Martin Vantage GTE, s nímž se umístil na pole position kategorie LMGTE Am. Tedy třídy sportovních vozů, v nichž se profesionální jezdci střídají s amatéry.

Dánský jezdec byl zkušený závodník, v Le Mans letos absolvoval svůj sedmý závod. Dvakrát skončil ve své třídě na stupních vítězů.

Smrt dánského jezdce je prvním úmrtím během čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans od roku 1997, kdy domácí jezdec Sebastien Enjolras zahynul při předkvalifikaci. Během samotného závodu zemřel naposledy Rakušan Jo Gartner v roce 1986.

Tragédie i v "Zeleném pekle"

Smrt Allana Simonsena nebyla jedinou sobotní motoristickou tragédií. Na jiném legendárním okruhu, německé Nordschleife, zemřel domácí jezdec Wolf Silvester.

Stalo se tak při čtvrtém závodě vytrvalostního šampionátu VLN. 55letý dvojnásobný vítěz šampionátu náhle se svým vozem Opel Astra OPC vyjel mimo trať.

Když k němu doběhli pořadatelé, jezdec nehybně seděl v kokpitu auta. I když se ho lékaři namístě pokoušeli ho a odvezli ho do nemocnice, tak už jen konstatovali smrt.

Na rozdíl od Le Mans byl 44. ročník Adenauer ADAC Simfy Trophy okamžitě ukončen.