Smrt na trati. Asijské Monako si vyžádalo život motocyklisty

Radek Vičík Radek Vičík
15. 11. 2012 14:24
Portugalský motocyklový závodník Luis Carreira zemřel na následky zranění z kvalifikace na superbikovou Grand Prix Macaa.
Luis Carreira miloval závody na nebezpečných tratích. Macao se mu stalo osudným.
Luis Carreira miloval závody na nebezpečných tratích. Macao se mu stalo osudným. | Foto: luiscarreira.com

Macao - Tradiční Velká cena Macaa na náročném okruhu vedoucím ulicemi přístavního města je nejen vyvrcholením sezony MS cestovních vozů, formule 3, ale také silničních motocyklových závodů.

Kvalifikace na 46. ročník motocyklové Grand Prix Macaa přinesla velkou tragédii. Portugalský závodník Luis Carreira spadl v rychlé pravotočivé zatáčce v kvalifikaci na víkendový závod superbiků tak nešťastně, že okamžitě upadl do bezvědomí.

Za deset minut ho záchranáři dopravili do nemocnice, kde ovšem po dalších dvaceti minutách mohli lékaři už jen konstatovat smrt. Její příčinu pořadatelé závodu zatím neuvedli.

"I přes okamžitou dopravu na resuscitační jednotku bylo veškeré oživování marné," uvedli zástupci Macau Grand Prix Committee v oficiálním prohlášení.

35letý Carreira patřil ke stálým účastníkům závodů na asijské městské trati, v roce 2008 dojel dokonce těsně pod stupni vítězů. Letos startoval na superbiku Suzuki v barvách týmu Benimoto.

Účast s rodinou Careiry prostřednictvím sociálních sítí vyjádřila řada jeho přímých soupeřů ze závodů na přírodních okruzích v čele s 19násobným vítězem Tourist Trophy Johnem McGuinnessem.

Smrtí krajana byl superbiker Nuno Caetano zdrcen natolik, že se v závodě v Macau nebude startovat.

"Jako vyjádření úcty k památce Luise Carreiry jsem se rozhodl ze závodu odhlásit," uvedl Caetano.

Po přerušené kvalifikaci je osud motocyklového závodu v Macau nejistý. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů zvažují i tu možnost, že jej zruší a pojedou se jen plánované podniky automobilů a formulí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lidé v říjnu utráceli více za oblečení, počítače, ale také za potraviny

Tržby obchodníků v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, šlo o druhý letošní pokles po květnu.

Tradičně nejrychleji rostl prodej zboží v e-shopech, tempo meziročního růstu ale zpomalilo ze zářijových 25,8 na 16,8 procenta. 

Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění o kalendářní vlivy byly tržby meziročně vyšší o 4,6 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby stagnovaly.

Další zprávy