Smrt na trati. Asijské Monako si vyžádalo život motocyklisty

Radek Vičík Radek Vičík
15. 11. 2012 14:24
Portugalský motocyklový závodník Luis Carreira zemřel na následky zranění z kvalifikace na superbikovou Grand Prix Macaa.
Luis Carreira miloval závody na nebezpečných tratích. Macao se mu stalo osudným.
Luis Carreira miloval závody na nebezpečných tratích. Macao se mu stalo osudným. | Foto: luiscarreira.com

Macao - Tradiční Velká cena Macaa na náročném okruhu vedoucím ulicemi přístavního města je nejen vyvrcholením sezony MS cestovních vozů, formule 3, ale také silničních motocyklových závodů.

Kvalifikace na 46. ročník motocyklové Grand Prix Macaa přinesla velkou tragédii. Portugalský závodník Luis Carreira spadl v rychlé pravotočivé zatáčce v kvalifikaci na víkendový závod superbiků tak nešťastně, že okamžitě upadl do bezvědomí.

Za deset minut ho záchranáři dopravili do nemocnice, kde ovšem po dalších dvaceti minutách mohli lékaři už jen konstatovat smrt. Její příčinu pořadatelé závodu zatím neuvedli.

"I přes okamžitou dopravu na resuscitační jednotku bylo veškeré oživování marné," uvedli zástupci Macau Grand Prix Committee v oficiálním prohlášení.

35letý Carreira patřil ke stálým účastníkům závodů na asijské městské trati, v roce 2008 dojel dokonce těsně pod stupni vítězů. Letos startoval na superbiku Suzuki v barvách týmu Benimoto.

Účast s rodinou Careiry prostřednictvím sociálních sítí vyjádřila řada jeho přímých soupeřů ze závodů na přírodních okruzích v čele s 19násobným vítězem Tourist Trophy Johnem McGuinnessem.

Smrtí krajana byl superbiker Nuno Caetano zdrcen natolik, že se v závodě v Macau nebude startovat.

"Jako vyjádření úcty k památce Luise Carreiry jsem se rozhodl ze závodu odhlásit," uvedl Caetano.

Po přerušené kvalifikaci je osud motocyklového závodu v Macau nejistý. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů zvažují i tu možnost, že jej zruší a pojedou se jen plánované podniky automobilů a formulí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy