Nejen Senna a Schumacher, i Češi patří mezi Pány deště. Co třeba Kornfeil s Lackem?

Radek Vičík Radek Vičík
20. 10. 2017 17:06
Výkon Jakuba Kornfeila v nedělní Velké ceně Japonska znovu dokázal, jak specifické jsou závody na mokrém asfaltu. Připomeňte si s námi hvězdy dvou a čtyř kol, které se mohou pyšnit titulem "Pána deště".
F1, VC Belgie 1998: Piercarlo Ghinzani, Ligier a Ayrton Senna, Lotus
F1, VC Belgie 1998: Piercarlo Ghinzani, Ligier a Ayrton Senna, Lotus | Foto: F1 Archives

Ayrton Senna

Když se řekne "Rainmaster", padne ze světových hvězd nejpravděpodobněji jako první jméno brazilské legendy. Senna se na vodě cítil jako doma. Hned své první vítězství v kariéře pilota F1 získal v portugalském Estorilu za deště.  Rok po slalomové jízdě mezi soupeři v Monte Carlu, kde nakonec skončil druhý, vzal v kokpitu Lotusu portugalský závod ve stylu start - cíl a soupeřům ujel o více než minutu.

Další z jeho slavných "mokrých" jízd přišla na sklonku smrtí předčasně ukončené kariéry roku 1993 v britském Donington Parku. Do závodu v ne příliš výkonném McLarenu-Cosworth startoval až ze čtvrtého místa, a po startu se dokonce propadl na pátou pozici. Pak ale přišlo něco, z čeho se za ta léta stala už legenda. Brazilec postupně předjel Michaela Schumachera, Karla Wendlingera, Damona Hila a v cestě za vedením pak i Alaina Prosta. To všechno během prvního kola!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy