Milík zlomil po 21 letech české prokletí ve Zlaté přilbě

Radek Vičík Radek Vičík
1. 10. 2017 16:35
Václav Milík vyhrál plochodrážní Zlatou přilbu jako první český závodník od triumfu Tomáše Topinky v roce 1996.
Václav Milík oslavil vítězství ve Zlaté přilbě jízdou po zadním kole.
Václav Milík oslavil vítězství ve Zlaté přilbě jízdou po zadním kole. | Foto: ČTK

Pardubice - 69. ročník plochodrážní Zlaté přilby vyhrál Václav Milík. V nedělním finále porazil v cíli druhého Runeho Holtu z Polska, třetí dojel Max Fricke z Austrálie.

Milík byl prvním českým finalistou na oválu v Pardubicích po pěti letech. Na tuzemského vítěze si domácí fanoušci museli počkat ještě déle, naposledy se to povedlo roku 1996 Tomáši Topinkovi.

Od roku 1964, kdy se klání do Svítkova přestěhovalo z nedalekého dostihového závodiště, je to teprve pátý držitel cenné trofeje z Československa nebo Česka. 

V malém finále byl další domácí účastník semifinálových jízd Eduard Krčmář čtvrtý, což mu celkově vyneslo desátou pozici.

Čtyřiadvacetiletý Milík prošel  systémem čtvrtfinálových a semifinálových jízd bez výrazného zaškobrtnutí a pro finále si vybojoval jednu z nejlepších startovních pozicí uprostřed široké pardubické dráhy.

Start zvládl výborně a okamžitě se ujal vedení. I když se dvojnásobný vítěz závodu Holta snažil ze všech sil, na jezdce hájícího barvy domácího klubu nestačil a cílovou čáru proťal jako druhý.

Kolem stupňů vítězů byla letos pořádná mela:

"Od začátku to dneska bylo výborné. Celý náš tým udělal výborný kus práce s nastavením. Myslel jsme si, že čtvrté startovní pole na finále bude špatné. Ale když jsem viděl, kolik je tam materiálu, začal jsem věřit. Měl jsem dobrý startovní reflex. Nestává se to každý rok, je to neskutečné," řekl Milík po závodě na tiskové konferenci, kde svůj triumf oslavil pivem z kelímku.

Součástí tradičního plochodrážního prodlouženého víkendu bylo i poslední finále světového šampionátu juniorů, které v pátek jako nového mistra korunovalo Poláka Maksyma Drabika. Sobotní v pořadí už  43. Zlatou stuhu juniorů vyhrál Krčmář.

Výsledky pardubických závodů:

Zlatá přilba, 69. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze:

Finále A: 1. Milík (ČR), 2. Holta (Pol.), 3. Fricke (Austr.), 4. Čugunov (Rus.), 5. Žagar (Slovin.), 6. Janowski (Pol.).

Finále B: 1. Jonsson (Švéd.), 2. Sajfutdinov (Rus.), 3. Lindbäck (Švéd.), 4. Krčmář (ČR), 5. Pieszczek (Pol.), 6. Pavlic (Chorv.).

MS juniorů na ploché dráze - konečné pořadí po 3. finále:

1. Drabik 49, 2. Smektala (oba Pol.) 42, 3. Fricke (Austr.) 41, …11. Krčmář (ČR) 20.

Plochodrážní závod Zlatá stuha juniorů:

1. Krčmář (ČR), 2. Härtel (Něm.), 3. Holub (ČR), 4. Hansen (Dán.), 5. Woentin (Švéd.), 6. Tonder (Pol.).

 

Právě se děje

před 36 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy