Milík zlomil po 21 letech české prokletí ve Zlaté přilbě

Radek Vičík Radek Vičík
1. 10. 2017 16:35
Václav Milík vyhrál plochodrážní Zlatou přilbu jako první český závodník od triumfu Tomáše Topinky v roce 1996.
Václav Milík oslavil vítězství ve Zlaté přilbě jízdou po zadním kole.
Václav Milík oslavil vítězství ve Zlaté přilbě jízdou po zadním kole. | Foto: ČTK

Pardubice - 69. ročník plochodrážní Zlaté přilby vyhrál Václav Milík. V nedělním finále porazil v cíli druhého Runeho Holtu z Polska, třetí dojel Max Fricke z Austrálie.

Milík byl prvním českým finalistou na oválu v Pardubicích po pěti letech. Na tuzemského vítěze si domácí fanoušci museli počkat ještě déle, naposledy se to povedlo roku 1996 Tomáši Topinkovi.

Od roku 1964, kdy se klání do Svítkova přestěhovalo z nedalekého dostihového závodiště, je to teprve pátý držitel cenné trofeje z Československa nebo Česka. 

V malém finále byl další domácí účastník semifinálových jízd Eduard Krčmář čtvrtý, což mu celkově vyneslo desátou pozici.

Čtyřiadvacetiletý Milík prošel  systémem čtvrtfinálových a semifinálových jízd bez výrazného zaškobrtnutí a pro finále si vybojoval jednu z nejlepších startovních pozicí uprostřed široké pardubické dráhy.

Start zvládl výborně a okamžitě se ujal vedení. I když se dvojnásobný vítěz závodu Holta snažil ze všech sil, na jezdce hájícího barvy domácího klubu nestačil a cílovou čáru proťal jako druhý.

Kolem stupňů vítězů byla letos pořádná mela:

"Od začátku to dneska bylo výborné. Celý náš tým udělal výborný kus práce s nastavením. Myslel jsme si, že čtvrté startovní pole na finále bude špatné. Ale když jsem viděl, kolik je tam materiálu, začal jsem věřit. Měl jsem dobrý startovní reflex. Nestává se to každý rok, je to neskutečné," řekl Milík po závodě na tiskové konferenci, kde svůj triumf oslavil pivem z kelímku.

Součástí tradičního plochodrážního prodlouženého víkendu bylo i poslední finále světového šampionátu juniorů, které v pátek jako nového mistra korunovalo Poláka Maksyma Drabika. Sobotní v pořadí už  43. Zlatou stuhu juniorů vyhrál Krčmář.

Výsledky pardubických závodů:

Zlatá přilba, 69. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze:

Finále A: 1. Milík (ČR), 2. Holta (Pol.), 3. Fricke (Austr.), 4. Čugunov (Rus.), 5. Žagar (Slovin.), 6. Janowski (Pol.).

Finále B: 1. Jonsson (Švéd.), 2. Sajfutdinov (Rus.), 3. Lindbäck (Švéd.), 4. Krčmář (ČR), 5. Pieszczek (Pol.), 6. Pavlic (Chorv.).

MS juniorů na ploché dráze - konečné pořadí po 3. finále:

1. Drabik 49, 2. Smektala (oba Pol.) 42, 3. Fricke (Austr.) 41, …11. Krčmář (ČR) 20.

Plochodrážní závod Zlatá stuha juniorů:

1. Krčmář (ČR), 2. Härtel (Něm.), 3. Holub (ČR), 4. Hansen (Dán.), 5. Woentin (Švéd.), 6. Tonder (Pol.).

 

Právě se děje

před 17 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy