Skvělý víkend pro ženy: mistryně světa na motorce i vítězka v nižší sérii NASCAR

Radek Vičík Radek Vičík
1. 10. 2018 13:58
Ženské závodnice se stále více prosazují. O víkendu dokázaly získat cenné vavříny španělská motocyklová závodnice i americká pilotka auta.
Anna Carrascová slaví titul mistryně světa ve třídě Supersport 300.
Anna Carrascová slaví titul mistryně světa ve třídě Supersport 300. | Foto: Pirelli

Magny-Cours, St, Meridian - Hned dva velké zápisy do historie ženského motoristického sportu se povedly dámám v helmách o uplynulém víkendu. Ana Carrascová jako první žena získala ve třídě Supersport 300 titul světové šampionky v silničních závodech motocyklů. Hailie Deeganová zase vyhrála podnik nižší série NASCAR zvané K&N Pro Series West.

Španělka Carrascová letos vyhrála dva závody a do Magny-Cours přijela na závěrečnou jízdu sezony s desetibodovým náskokem na týmového kolegu Scottem Derouem z Nizozemí. Ve hře byl ještě Španěl Mika Perez.

Jednadvacetiletá závodnice ale nezvládla kvalifikace a do nedělního závodu se vydala až z pětadvacáté pozice. Zatímco se Španělka probíjela kupředu, její vyzyvatelé bojovali o čelní příčky. Naděje motorkářky v sedle Kawasaki vzrostly v šestém kole, kdy Deroue kvůli technickým problémům odstoupil.

Jenže Perez se stále držel v čelní skupině a ve virtuálním pořadí byl v té chvíli šampionem. Zatímco Carrascová se dostala na konečnou 13. příčku, Perez se v poslední šikaně propadl ze třetího na čtvrté místo. To v konečném účtování znamenalo o jediný bod historický triumf mladé Španělky.

"Je to neuvěřitelné, tvrdě jsme na tom pracovali. Můžu teď poděkovat celému týmu Kawasaki, Davidu Salomovi a všem lidem kolem. Ti všichni mi pomohli sem přijít, letos mi dali všechno. Titul chci věnovat mému kamarádovi Lousi Salomovi. V den, kdy zahynul, jsem si slíbila, že svůj první titul bude patřit právě jemu," řekla rodačka z Murcie.

Carrascová je bývalou účastnicí MS silničních motocyklů ve třídě Moto3, kde ve 46 jízdách získala 9 bodů. Do světového šampionátu třídy Supersport 300 přišla loni, kdy jednou vyhrála a obsadila konečnou osmou příčku.

Hailie Deeganová slaví vítěztní na oválu Meridian Speedway.
Hailie Deeganová slaví vítěztní na oválu Meridian Speedway. | Foto: NASCAR Media

Už v sobotu večer dokázala teprve 17letá Deeganová pokořit všechny mužské soupeře na krátkém oválu Meridian Speedway v závodě nižší kategorie NASCAR. Něco podobného se podařilo už jen pouze koncem 80. let Shawně Robinsonové v dnes už neexistujícím šampionátu Dash Series.

Deeganová má velké zkušenosti v závodech bugin na hliněných okruzích zvaných "dirt", ale toto byl její první triumf na asfaltu v rámci seriálu K&N Pro Series West. Mladá Američanka si úspěch doslova vydřela, protože do čela se dostala až v první zatáčce závěrečného okruhu. Svého týmového parťáka Coleho Rouse přitom zvnitřku lehce nabrala.

"Můj bože, tohle je ten nejlepší den mého života! Lidé nepochopí, kolik hodin a dní práce stojí za tímhle úspěchem. Je to prostě báječné," radovala se v Idahu vítězka.

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.